І смакують, і лікують

Сухофрукти варто споживати тим, хто має слабке серце чи боїться захворіти на грип. Але якщо у вас цукровий діабет або виразка шлунка, краще відмовтеся від них

Що ближче до зими, то менше свіжих фруктів залишається на нашому столі. Та в цьому немає нічого страшного, адже починається пора сухофруктів – натуральних вітамінно-мінеральних комплексів, дарованих самою природою.
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, в сушні багато вітамінів групи В, калію, що нормалізує кров’яний тиск, заліза, що покращує кровотворення, і клітковини, що стимулює травлення та обмін речовин.
Сухофруктами можна лікувати різні хвороби. Споживання сушні в осінньо-зимовий час здатне захистити організм від гострих вірусних інфекцій, покращити роботу кишківника, нормалізувати роботу серця, мозку, нервової системи, м’язів, вивести надлишок холестерину. Окрім цього, сушені фрукти і ягоди – смачні та найбезпечніші солодощі, від яких не гладшають.
Проте сухофруктами не варто зловживати тим, у кого цукровий діабет, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення. Не можна часто давати їх і дітям. Зі слів дитячого гастроентеролога Ярослави Томків, сушня протипоказана малюкам до трьох років!
“Наявність сухофруктів у дитячому раціоні становить небезпеку виникнення болю в животі. Окрім того, можуть розвинутися функціональні розлади шлунка”, – пояснює гастроентеролог. – Найкраще із сухофруктів варити дітям компот – узвар”.

На колір і смак...

Найчастіше сушать яб­лука, грушки, виноград, сливки і абрикоси.
Сушені грушки та яблука допомагають позбутися зайвих кілограмів, містять пектин, бромелайн (фермент, що сприяє розщепленню жирів), вітаміни РР, А, В2, В1, С і глюкозу. Зі слів дієтолога, такі сухофрукти нормалізують процеси обміну речовин, збадьорюють, покращують травлення, виводячи при цьому солі важких металів.
 До теми                             
Як сушити фрукти в духовці
Підготуйте накраяні фрукти, викладіть їх рівномірно на деко, встелене пергаментним папером або марлею. Духовку розігрійте до 70 градусів і поставте у неї деко. Сушити фрукти або ягоди таким чином треба від 7 до 12 годин. Але краще робити це вдень, бо залишати на ніч увімкнену духовку небезпечно!
Як сушити фрукти в електросушарці
Помістіть фрукти у лотки осушувача, увімкніть пристрій і через 10 годин уже матимете сушню! Після приготування дайте фруктам чи ягодам вистигнути, лише тоді розкладайте їх у мішечки.
Як зберігати сухофрукти
* Перед тим, як робити сушню, не забудьте фрукти чи ягоди помити і обсушити.
* Щоб не потемніли грушки та яблука, перед приготуванням упродовж п’яти хвилин вимочіть їх у лимонному соку.
* Зберігайте сухофрукти при температурі +10°C (тоді не розмножуватимуться теплолюбні комахи-шкідники). Насипте сушні у бавовняні мішечки та підвісьте їх у найтемнішому місці прохолодної кімнати. В жодному разі не тримайте сухофрукти в поліетиленових пакетах!
* Якщо забезпечити низьку температуру для зберігання сушні неможливо, тримайте сухофрукти в кухонній шафці у скляних або бляшаних банках, які щільно закриваються. Поруч із ними бажано поставити сільничку (сіль поглинає вологу).
* Якщо у запасах сухофруктів почали з’являтися комахи, поставте сушню в духовку або ж, навпаки, у морозилку – більшість шкідників гине при температурі вищій за +60°C і нижчій за –20°C.
* Якщо ж зараження занадто велике, викиньте геть усі запаси сухофруктів. 
Незважаючи на те, що родзинки не містять кальцію – основного будівельного мінералу для кісток, в них є марганець і бор, які допомагають кальцію засвоюватися організмом. Тож їх роль у профілактиці ламкості кісток (остеопорозу) дуже велика. Ізюм корисний всім, хто хоче зміцнити імунітет, позбутися безсоння і поганого настрою.
Курага, або сушені аб­рикоси, містять велику кіль­кість вітамінів С і А, калію та кальцію. Курага зміцнює серце, допомагає налагодити роботу кишківника, очистити організм від шлаків і токсинів. Окрім цього, знижує рівень холестерину в крові, нормалізує рівень гормонів, корисна при лікуванні хвороб нирок і щитоподібної залози.
Сушені яблука та грушки нормалізують обмін речовин, збадьорюють і покращують травлення
Чорнослив, або сушені сливки, також здатен налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, очистити організм від шлаків, помічний при закрепах. Є одним із найбезпечніших сечогінних та жовчогінних засобів. Покращує зовнішній вигляд і стан шкіри.
Щораз популярнішими стають сушені фініки та інжир. І недарма. Наприклад, фініки містять вітаміни та мікроелементи, необхідні для зміцнення здоров’я. Особливо корисні жінкам при надії. Окрім цього, добре впливають на роботу очних м’язів, нервову систему, стимулюють роботу серця, відновлюють сили після тривалої хвороби.
Інжир корисний тим, хто має проблеми із сер­цево-су­динною системою. Захищає організм від стресу, а за рахунок солей калію сприяє виведенню мокротиння при кашлі. М’якоть плодів має потогінну і протигарячкову дію. І ще одне: заліза в інжирі більше, ніж у яблуках, тож його варто їсти хворим на анемію.

Зробіть правильний вибір

Найкраще, якщо фрукти сушені в хатніх умовах. Проте якщо з якихось причин зробити цього не вдалося, сушню можна придбати на ринку чи в крамниці. Найкраще купувати ту, що в прозорому упакованні. На ньому повинні бути вказані дані виробника, вага, дата виготовлення, сорт і термін зберігання.
Яскраво-оранжеве забарвлення кураги вказує на те, що під час сушіння її обробили хімікатами і змастили олією
Якщо сушені фрукти чи ягоди продають на вагу, зверніть увагу на їх вигляд – шматочки мають бути еластичними, не кришитися і не злипатися. Колір сушених яблук повинен бути від жовтого до коричневого, сушених грушок – від світло-коричневого до темно-коричневого. Не варто купувати на ринку дуже м’які ягоди. Особливо це стосуєть­ся кураги. А якщо вона має ще й яскраво-оранжеве забарвлення, це вказує на те, що для зовнішньої привабливості її під час сушіння обробили хімікатами і змастили олією. 
Краще зупинити вибір на сіруватих плодах середньої жорсткості. Родзинки варто купувати з хвостиками. При виборі чорносливу віддавайте перевагу темно-фіолетовим плодам.

 Рецепти                                        
Вітамінний сніданок
Складники: 100 г домаш­нього сиру, 30 г вівсяних плас­тівців, банан,  яблуко, 1 ст. л. лимонного соку, 1 ст. л. цукру, 2 ст. л. джему, 1 ст. л. сметани, 50 мл молока, родзинки і фініки до смаку.
Сир, сметану і цукор змішати в блендері. Пластівці запарити гарячим молоком із сухофруктами (фініки порізати на невеликі шматки). Накрити посудину з плас­тів­цями кришкою на 3-5 хви­лин. За цей час обібрати і порізати яблуко та банан, скропити їх лимонним соком, щоби не потемніли. Викладати почергово в креманки: перший шар – пластівці з сухофруктами (без молока), другий шар – сир, третій шар – пластівці і фрукти з джемом (якщо залишилися пластівці).
Плов із сухофруктами
Складники: 2 скл. рису, 2 морквини, ріпчаста цибулина, 70 г олії, 3 ст. л. родзинок, 10 шт. чорносливу, 3 ст. л. волоських горіхів, сіль, 4 скл. бульйону.
Цибулю і моркву обібрати та помити. Моркву нарізати на соломку, цибулю – на півкільця. Цибулю підсмажити до золотистого кольору. Додати моркви і теж обсмажити. Сухофрукти помити. З чорносливу вийняти кісточки і порізати його на шматки, родзинки запарити. Горіхи порізати. Всипати промитого рису, влити бульйону і готувати на сильному вогні, доки рис не вбере рідину. 
Після цього лопаточкою сформувати гірку з рису і проштрикнути її до дна в п’яти-шести місцях. Щільно закрити каструлю кришкою. Готувати півгодини на дуже малому вогні. У невеликій кількості олії підсмажити горіхи і сухофрукти. Готовий плов викласти на велику тарілку, зверху покласти сухофрукти. 
Сухофрукти на тостах
Складники: 8 шт. кураги, 8 шт. фініків, 4 шт. сушеного інжиру, 2 апе­льсини, 1 ст. л. меду, 1 ч. л. кмину, 5 ст. л. бальзамічного оцту, шафран (або куркума), 4 скибки хліба (цільнозернового з висівками).
Апельсини і сухофрукти помити та обсушити. З одного апельсина зрізати цедру, нарізати на кубики курагу. Накраяти інжир, вийняти кісточки з фініків і також подрібнити. У невеликій каструлі закип’ятити воду, коли закипить – вкинути апельсинову цедру і прокип’ятити дві хвилини. Воду злити, вміст каструлі промити холодною водою. Цедру порізати на тонкі смужки.
З другого апельсина вичавити сік, влити у маленьку каструльку, довести до кипіння, вкинути нарізаних сухофруктів і відставити на п’ять хвилин. На сковорідці розтопити мед до світло-карамельного кольору. Вилити у сік. Усе разом тушкувати п’ять хвилин. Додати кмину, оцту, шафрану, цедри, перемішати і викласти на тарілку. Подавати  на тостах.
Домашнє вівсяне печиво із сухофруктами
Складники: 1 скл. вівсянки, 0,5 скл. борошна, 2 ст. л. цукру-пудри, 70 г масла, яйце, 100 г чорносливу, 100 г сушених вишень, 100 г волоських горіхів, 2 ст. л. лимонної цедри, 100 г родзинок, пачечка ванільного цукру, 1 ч. л. розпушувача для тіста.
Змішати вівсянку, борошно, пудру, ванільний цукор і розпушувач. Влити топленого масла, додати яйце. Добре вимішати і всипати порізаних сухофруктів та лимонної цедри. Форму вистелити пергаментним папером і викласти на нього кульки з тіста завбільшки з горіх (формувати змоченими у воді руками). Пекти у розігрітій до 1800 духовці 15-20 хвилин.
Цукерки із сухофруктів
Складники: 150 г кураги, 150 г род­зинок, 100 г чорносливу, 200 г волоських горіхів (ядра), лимон, 3-4 ст. л. меду, кокосова стружка.
Курагу, родзинки, чорнослив запарити і дати постояти 10 хвилин. Воду злити, а сухофрукти викласти на паперовий рушник, щоби стекла вода. Лимон помити, нарізати на невеликі шматочки. Сухофрукти змішати з горіхами і лимоном та змолоти в м’ясорубці. Додати меду і вимішати ложкою. З отриманої маси сформувати невеликі кульки і обкачати їх у кокосовій стружці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4508 / 1.64MB / SQL:{query_count}