Годування дітей грудьми, на щастя, стає щораз популярнішим, бо це, як уже писала “Пошта”, природно, зручно, а головне корисно і для мами, і для дитини. Однак нерідко матері ще бракує впевненості у собі, у тому, що вона ЦЕ зможе, що їй усе вдасться.
Іноді мама сумнівається: а чи вистачає дитині молока, а чи добре воно? І зіткнувшись з незначною проблемою, не отримавши вчасної допомоги чи консультації, переходить на суміш.
Чи буває недобрим материнське молоко?
Насамперед треба зазначити, що поганого молока не буває! Воно найцінніше, найпоживніше і найбільш збалансоване харчування для немовляти. Навіть якщо мама не отримує належного харчування, дитина одержує всі необхідні їй речовини за рахунок маминого організму. Саме тому після кількох місяців годування мати, яка годує грудьми, може помітити, що в неї почало випадати волосся, стали ламкими нігті.
Нерідко під час годування дитини псуються зуби. Це сигнал, що в раціоні матері бракує кальцію, і, аби забезпечити дитині все необхідне для розвитку, організм віддає “свій”. Тому таким важливим для мами є часте споживання домашнього і твердого сирів, що містять багато легкостравних білка і кальцію.
Нерідко під час годування дитини псуються зуби. Це сигнал, що в раціоні матері бракує кальцію, і, аби забезпечити дитині все необхідне для розвитку, організм віддає “свій”
Навіть якщо аналіз молока показав наявність у ньому бактерій, то це радше ті бактерії, що потрапили при зціджуванні і швидко розмножилися в поживному середовищі. Мамине молоко вважають стерильним. Єдиною пересторогою може бути підозра на гострі запальні процеси в молочній залозі. Щоправда, іноді трапляється, що дитина не може засвоїти материнського молока. І не тому, що воно погане, а тому, що організм дитини не виробляє лактази (ферменту, який забезпечує розщеплення лактози, – основного вуглеводу материнського молока). Однак про це може сказати лікар після відповідних аналізів. Найпоширеніший з яких – проба Бенедикта на засвоюваність вуглеводів.
Симптоми, що можуть свідчити про лактазну недостатність:
– здуття живота, підвищене газоутворення, кишкові кольки (можуть з’являтися як через 15-30 хвилин після годування, так і безпосередньо під час нього), відрижки;
– занепокоєння дитини під час або після годування; малюк зазвичай має хороший апетит, жадібно прикладається до грудей, але через кілька хвилин після початку годування плаче і перестає їсти;
– поява частих рідких і пінистих випорожнень з кислим запахом;
– дитина погано набирає вагу або й втрачає її.
Навіть якщо лікар поставив діагноз лактазна недостатність, не варто впадати у паніку і переходити на безлактозні й гіполактозні суміші. Тепер існує достатньо засобів, аби надолужити нестачу лактази і зберегти грудне вигодовування. Але їх може призначити тільки лікар.
Є й протипоказання до грудного вигодовування, тому важливим є те, аби повна інформація про здоров’я матері містилася в обмінній карті. Проте їх небагато – ВІЛ-інфекція, відкрита форма туберкульозу, гепатит С в активній фазі, резус-конфлікт (до його вирішення), гостра недостатність функцій нирок та печінки, важкі форми цукрового діабету та ін. Протипоказаннями до грудного годування з боку дитини є вроджені захворювання обміну речовин, фенілкетонурія та інші недуги.
Додаткові засоби стимулювання лактації
– Відразу після пологів і тільки до появи молока радять заживати настій кропиви (заварювати в термосі 2 ст. л. трави на 1 л води), пити впродовж дня (кропива не тільки збільшує лактацію, а й сприяє якнайшвидшому припиненню післяпологових виділень);
– якщо молока замало, можна після консультації з лікарем застосувати аптечні засоби для стимуляції лактації: збір трав “Лактавіт” (за інструкцією), суміш “Енфа-мама”, таблетки “Апілак” (розсмоктувати за 30 хв. до годування 3-4 рази на день);
– частіше пити зелений китайський чай, в якому містяться мікроелементи, що стимулюють вироблення лактогінних гормонів; аби нейтралізувати “зайвий” кофеїн, можна додати молока;
– включити у щоденний раціон волоські горіхи (не більш ніж 3-4 шт.);
– пити чай з листя деревію, а також збір (плоди анісу, насіння кропу, трава материнки, плоди фенхелю) – усього взяти по 1 ч. л. з розрахунку на 400 мл окропу; вживати по 1/3 ст. л. тричі на день перед їдою;
– або заварювати окремо: насіння кропу, траву материнки, траву деревію, квіти календули, листя м’яти: 1 ч. л. трави залити склянкою окропу, настоювати 30 хв., процідити і пити теплим по 1/4 склянки 3-4 рази на день перед їдою до відновлення лактації.
Потрібно розуміти, що додаткові засоби стимуляції лактації не є панацеєю і, що найчастіше буває, нестача молока є наслідком неправильно організованого процесу грудного вигодовування. Усуваючи помилки, ви зможете налагодити лактацію. Зверніться до консультанта з грудного вигодовування – він підбере вам індивідуальні додаткові засоби або допоможе виправити вже наявні помилки.
У кожному пологовому будинку є лікар-лактолог або фахівець із грудного вигодовування, який відвідує і за потреби консультує породіллю в післяпологовій палаті. Згадайте, чи не залишив він своїх контактів. Якщо ні, зателефонуйте в пологовий будинок, у якому народжували, і отримайте їх.
Як визначити, чи вистачає дитині молока
Медики називають нестачу молока гіполактацією і розрізняють справжню, або первинну гіполактацію та вторинну. Перша зустрічається вкрай рідко – не частіше, ніж у п’яти жінок зі ста. Вторинна гіполактація трапляється частіше – здебільшого через неправильну організацію грудного вигодовування. Але найчастіше консультанти з грудного вигодовування стикаються з помилковою нестачею молока (просто мамі здалося, що дитині його бракує).
Тож якщо молода мама сумнівається або хтось її постійно переконує, що дитина недоїдає, не варто хапатися за пляшечку з сумішшю, а самостійно або з допомогою фахівця (консультанта з грудного вигодовування) розібратися в ситуації. Зазвичай мама, яка скаржиться на нестачу молока, аргументує це тим, що дитина плаче більше, ніж потрібно, або постійно “висить” на грудях і довго смокче під час одного годування.
Якщо за результатами “тесту на мокрі пелюшки” малюк пісяє більш як 6-8 разів на добу і при цьому сеча блідо-жовта або прозора, без різкого запаху, то з кількістю молока у мами все гаразд
Перш ніж панікувати, бігти за сумішшю і так далі, виконайте “тест на мокрі пелюшки”. Для цього треба зняти з дитини підгузок і порахувати, скільки разів вона пісяє впродовж доби. Як радять фахівці “Тедді-клубу”, в перші три доби досить двох сечовипускань, у наступні дві – чотирьох, а починаючи з шостої їх має бути не менш ніж шість на добу. Це нижні межі. Їх може бути й більше, але, за матеріалами ВООЗ, до десятого дня життя немовля може спокійно існувати без догодовування при дотриманні таких норм і незалежно від втрати ваги (йдеться про доношеного малюка).
До теми |
У Львові на базі Львівського обласного клінічного перинатального центру функціонує Центр підтримки лактації та грудного вигодовування (тел. 244-21-24). Його створили і оснастили за сприяння дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Основними напрямками діяльності є: проведення навчання вагітних з грудного вигодовування; консультування і подання інформаційно-психологічної допомоги з будь-яких питань грудного вигодовування вагітним та матерям, що годують грудьми; проведення підготовки подружніх пар до сімейних пологів. |
Щойно у мами прибуло молоко, кількість сечовипускань стрімко збільшується (від 10 до 20 і більше на добу). Якщо за результатами “тесту на мокрі пелюшки” малюк пісяє більш як 6-8 разів на добу і при цьому сеча блідо-жовта або прозора, без різкого запаху, то з кількістю молока у мами все гаразд.
Треба зауважити, що контрольні зважування (до і після годування) нервують і маму, і дитину. В результаті малюк може взагалі перестати додавати у вазі. Досить визначити надбавку за тиждень, якщо вас щось турбує. Якщо ні, то одного зважування на місяць цілком досить. За тиждень дитина додає у вазі в середньому 125 – 200 грамів.
Якщо, провівши “тест на мокрі пелюшки”, ви виявили, що малюк пісяє менш ніж шість разів, тижневе збільшення ваги менше ніж 125 грамів, при цьому спостерігаються неспокій дитини і крик під час або відразу після годування, відчуття матір’ю повного спорожнення грудних залоз ще за активного смоктання дитини, то можна припустити тимчасову нестачу молока (вторинну гіполактацію).
Її причинами можуть бути:
– фізична втома, нервове напруження і тривога матері;
– неправильне прикладання (існує безболісний варіант неправильного прикладання);
– неправильна організація грудного вигодовування (годування згідно з режимом, великі нічні перерви в годуванні, допоювання водою або чимось іншим, смоктання пустунця, годування з пляшечки, догодовування та ін.).
Лактаційний криз – це тимчасове зменшення кількості молока. Найчастіше спостерігається в перші 2 місяці лактації, але іноді це трапляється і в 7-8 місяців. Періодичність – майже 1,5 місяця, тривалість 3-4 дні, рідше до 6-8-ми. Для дитини такий криз небезпеки не становить!
Що робити мамі, якщо настав лактаційний криз:
– відпочити від хатніх справ, попросити про допомогу близьких;
– максимальний тілесний контакт з дитиною: частіше пестити, більше проводити з нею часу, контакт “очі в очі” і “шкіра до шкіри”;
– збільшити кількість прикладань;
– годувати на вимогу мами через кожні 1-1,5 години;
– застосовувати додаткові засоби для збільшення лактації.
Зазвичай цього достатньо, щоб лактація за 3-4 дні відновилася в повному обсязі. Неприпустимо вже на початку кризу вдаватися до догодовування: лактацію це не налагодить, а навпаки, зменшить. Головне вірити, що вам усе вдасться!