Майже третину життя людина проводить уві сні, тож повноцінний і здоровий нічний відпочинок їй просто необхідний. Якість сну, а отже, і здоров’я багато в чому залежать від того, на якій подушці спимо: великій чи маленькій, з пір’я чи силікону.
На жаль, багато хто ставиться до вибору подушок не надто прискіпливо, мовляв, було б на чому спати. Та коли подушка вибрана неправильно, наслідки можуть бути непередбачуваними – викривлення шийних хребців чи інші болючі та неприємні відчуття. Аби цього уникнути, потрібно вибрати таку, щоб вона допомогла розслабитися усім частинам тіла.
Як правильно вибрати

Перед придбанням нової подушки варто добре подумати, чи влаштовує стара? Якщо на ній спалося чудово, купувати треба аналогічну або схожу. Проте, беручи до уваги зовнішню схожість, не забувайте перевіряти якість наповнювача.
Зі слів продавця постільної білизни і текстилю Юрія Калійчука, вибір подушки – річ індивідуальна. Потрібно врахувати такі нюанси, як висота, розмір, форма і наповнення. Наприклад, висота подушки визначається шириною плечей. Здебільшого вона становить 10-14 см, але широкоплечим потрібна вища, тобто що ширші плечі, то вищою повинна бути подушка.
Оптимальний розмір подушки для дорослої людини, який дозволяє раціонально використовувати простір ліжка, – 50х70 см. А ось щодо форми, то подушки бувають класичні й ортопедичні. Класичні мають звичну квадратну або ж прямокутну форму. Їх довжина – від 40 до 80 см, ширина – від 30 до 50 см. Проте останнім часом ринок постільних речей активно завойовують подушки у вигляді валиків або зі спеціальними виїмками для голови. Це ортопедичні подушки, які дозволяють хребту під час сну залишатися прямим, а його шийному відділу повністю розслабитися і добре відпочити за ніч. Ортопедична подушка зі спеціальною виїмкою для голови посередині та невеликими валиками з боків називається анатомічною.
Оптимальний розмір подушки для дорослої людини, який дозволяє раціонально використовувати простір ліжка, – 50х70 см
“Часто покупець сам не знає, яку подушку хоче придбати. Тоді запитую про розмір і раджу, на чому спинити вибір. Наприклад, тому, хто любить спати на спині, пропоную невисоку подушку середньої жорсткості. Тому, хто воліє спати на боці, – віддати перевагу більш жорсткій, висота якої відповідає ширині плечей, – пояснює продавець. – А тому, хто спить на животі, потрібна м’яка і компактна подушка, щоби тримала хребет у правильній позиції”.
Подушки з натуральними наповнювачами
Натуральні наповнювачі виготовлені з природних матеріалів. На відміну від подушок зі штучною “серединою” обходяться дорожче і потребують більшої уваги. Традиційний наповнювач, який надійно зберігає тепло і чудово вбирає вологу, – пух і пір’я. Більшість таких подушок мають легкий і теплий гусячий підпушок. Що більший у процентному відношенні вміст пуху, то подушка дорожча. Наприклад, подушку, в якій менше пуху, а більше пір’я, на львівських ринках можна придбати за ціною від 65 грн. Якщо ж навпаки, то від 130 грн. До речі, оптимальне співвідношення пір’я і пуху суто індивідуальне: жорсткості подушці надає пір’я, а м’якості пух.
Подушки, наповнені вовною, дарують тепло і затишок взимку та прохолоду влітку. Завдяки особливому електростатичному полю позитивно впливають на здоров’я і емоційний стан. Сприятливий ефект особливо відчутний при м’язовому чи суглобовому болю. Головний недолік – уже через кілька місяців експлуатації наповнювач скочується і до початкового стану повернути його майже неможливо. Коштують такі подушки від 90 грн.
Термін використання подушок з рослинними наповнювачами не перевищує двох років, до того ж шурхіт, який вони спричиняють, може заважати як тому, хто спить, так і його оточенню
Найдешевший варіант натурального наповнювача – вата. Ціна такої подушки – від 55 грн. Але оскільки вата збивається, то подушка швидко стає непридатною до використання. Подушки, наповнені натуральним шовком, гіпоалергенні. Такий наповнювач роблять з ниток, отриманих із розрізаних коконів тутового шовкопряда. Ці подушки м’які, можна сказати, повітряні, наповнювач не скочується і не збивається. Головний недолік – чимала вартість (від 170 грн).
Подушки з натурального латексу отримують шляхом вулканізації та спінювання смоли тропічного каучуконосного дерева гевеї. Набуваючи форми тіла, вони чудово підтримують голову і шию під час сну, окрім того, довговічні – можуть служити впродовж 20 років. Вартість – від 220 грн.
Для подушок з рослинними наповнювачами найчастіше використовують лушпиння гречки, оболонки рису, шишки хмелю. Такі подушки мають масажний ефект, володіють ароматерапевтичними властивостями, сприяють швидкому і глибокому розслабленню, знімають фізичне і психічне напруження. За гігієнічними характеристиками гречане лушпиння перевершує штучні наповнювачі, тому для алергіків це просто ідеальний варіант. Гречане лушпиння не пріє, не злежується і не накопичує статичної електрики, а його порожниста структура створює ефект кондиціювання. Коштують такі подушки від 150 грн.
Подушки зі штучними наповнювачами
Штучні наповнювачі набагато дешевші, довго служать, простіші у догляді – такі подушки можна прати в машинці. Окрім цього, не є алергенними, тож підходять багатьом людям. Недорогим і поширеним наповнювачем є синтепон: подушки з ним не мають запаху, служать майже 10 років, у них не буває пилових кліщів. Коштують від 60 грн.

Ще один штучний наповнювач (на 100% поліестеровий) із високими гігієнічними та теплоізоляційними властивостями називається холофайбер. Він складається з порожнистих кульок, що не деформуються. Такі подушки легко набувають форми голови і шиї, швидко знімають напругу з м’язів, підходять людям з проявами астми та алергії. Коштують від 160 грн.
Комфортними та безпечними є силіконові подушки. Такий наповнювач добрий тим, що швидко відновлює форму, не розповзається і не збивається, добре пропускає повітря і не спричиняє алергії. Що сильніше збиватимете силіконову подушку, то вищою вона ставатиме. Ціна – від 45 грн.
Неабиякої популярності набувають тепер подушки з ефектом пам’яті. Вони ідеально повторюють форму голови і шиї, а потім повільно повертаються до початкової форми. На них радять спати тим, хто має викривлення хребта, шийний остеохондроз тощо. Матеріал з ефектом пам’яті швидко знімає втому, біль голови, нормалізує артеріальний тиск і просто дарує комфортний сон. Вартість таких подушок – від 220 грн.
Як правильно чистити
Подушки зі штучними наповнювачами рекомендується прати раз на три місяці, з натуральними – не частіше, ніж раз на рік. Усі без винятку подушки необхідно правильно використовувати: вранці збивати та не складати одразу ж з іншою постільною білизною, а дати їм “охолонути”.
Коментар |
Анізія Бандрівська, головний алерголог Львівської області: – Найчастіше алергію спричиняють подушки, наповнені пір’ям, пухом і вовною. Цікаво, що пір’яні подушки є алергенними не лише через наявність у них пір’я, а й тому, що в них можуть швидко розмножуватися пилові кліщі. Тоді таку подушку не порятує навіть спеціальне чищення! Понад те, при чищенні використовують різні хімічні засоби, які можуть завдати шкоди здоров’ю: бронхіальна астма, хронічні риніти, дерматити. Тим, хто схильний до алергічних проявів, не бажано спати на подушках з рослинними наповнювачами. Найкраще використовувати синтепонові або із шовковим наповнювачем. Перші – легкі та практичні, раз на місяць їх можна прати у машинці. А змінювати синтепонові я радила б раз на рік. |
Подушки з гречаного лушпиння та рисових оболонок потрібно часто сушити на свіжому повітрі. Такі наповнювачі категорично не можна мочити (прати дозволяється лише верхній знімний чохол).
Термін використання подушок з рослинними наповнювачами не перевищує двох років, до того ж шурхіт, який вони спричиняють, може заважати як тому, хто спить, так і його оточенню. А ось пір’яно-пухові час до часу варто сушити на сонці. Термін їх служби повинен становити не більш ніж п’ять років. Якщо таку подушку використовувати довше, пір’я руйнуватиметься, а в наповнювачі можуть завестися кліщі.
Крім цього, такі подушки можна чистити і реставрувати. Коштує ця послуга від 42 грн (залежно від розміру подушки). За ці гроші буквально за 10 хвилин наповнювач почистять, видалять з нього увесь бруд ще й дадуть новий напірник.