І лікує, і шкодить

Картопля рятує від підвищеного тиску, болю голови та поганого настрою. Але тим, у кого діабет або хворий кишківник, споживати її не варто

Колись бульбу використовували замість грошей, присвячували їй пісні, ставили пам’ятники, навіть вирощували в космосі. Не втратила вона своєї популярності нині – зараз це не просто їжа, а й ліки. Зі слів фітотерапевта Миколи Марчука, корисною є не лише сама картопля, а навіть вода, у якій її варите.

Чим корисна

 Молода картопля за вмістом вітаміну С не дуже поступається лимону. А ще в ній більше калію, ніж у помідорах, більше магнію, ніж у печінці домашньої птиці і менше калорій, ніж у рисовій, гречаній та ячмінній кашах. Звичайно, вітамін С швидко втрачається при варінні, тож варити бульбу бажано на малому вогні.
 Цікаві факти                     
* Картопля – родичка помідорів і тютюну.
* З’явилася у Європі завдяки іспанським завойовникам наприкінці XVI століття.
* Першими її почали вирощувати індіанці в Перу майже 4000 років тому.
* У Бельгії існує Музей картоплі. Експозиція складається з тисячі предметів: починаючи з поштових марок і закінчуючи відомими картинами.
* На деяких тропічних островах картоплю використовували як еквівалент грошей.
* У сучасній Ісландії популярна картопляна горілка.
* В 1853 році винайшли картопляні чипси.
* У 1995 році картопля стала першою городньою культурою, вирощеною в космосі.
* У Мінську в 2000-их роках відкрили пам’ятник картоплі.
* Існують два рідкісні сорти, у яких колір шкірки та м’якоті залишається синім і після варіння: Lin­zer Blaue і Franzosische Truffel-Kartoffel.
* Один з найпоширеніших сор­тів із синюватою шкіркою в народі називають “синьоочка”, однак по-науковому сорт називається Ганнібал (на честь прадіда Олександра Пушкіна Абрама Ганнібала, який перший провів досліди із селекції та зберігання картоплі).
* Найдорожчий у світі сорт картоплі – La Bonnotte (кілограм коштує 500 євро).
* У Книзі рекордів Гіннесса зазначено, що найбільша картоплина в світі заважила понад 8 кілограмів.
“Багато хто вважає, що через високий вміст крохмалю її користь мінімальна. Але це не так! Наприклад, картопляна шкірка містить унікальне поєднання калію і цинку, що сприяє належному функціонуванню серцево-судинної системи. Крім того, в шкірці є алкалоїди, фенольні сполуки і ферменти, які позитивно впливають на весь організм і допомагають перетравленню та засвоєнню ним крохмалю, що міститься в картоплі, – пояснює фітотерапевт.
Картопляна шкірка містить унікальне поєднання калію і цинку, що сприяє належному функціонуванню серцево-судинної системи
– Не варто виливати воду, в якій варилася бульба. Її можна використовувати для приготування супів, соусів. Якщо ж у ній варилася картопля в кожушку, то така вода виводить з організму шлаки, а стінки кишківника звільняє від слизу й осаду. Корисна вона й людям, що хворіють на артрит, гіпертонію, мають серцеві недуги”.
Картоплина середнього розміру містить більш ніж 75% води, майже 17% крохмалю, 1-2% білка, стільки ж мінеральних солей і 0,5% різних цукрів. У ній багато вітамінів та мікроелементів, зокрема, вітаміни С, Е, РР, групи В, калій, кальцій, магній, залізо та фосфор. Тому картопля помічна при серцево-судинних, ниркових захворюваннях, виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки, гастриті, печії, закрепах. Має бульба й загоювальні властивості – зовнішньо її використовують для лікування невеликих ран, опіків, дерматитів, діатезу. 
Не варто тримати обібрану картоплю в холодній воді – втрачаються вітаміни і мінерали
А спиртову настоянку – для натирання суглобів, уражених артритом та поліартритом. Картопляний настій допомагає при туберкульозі та пухлинах. Відвар картоплі, звареної в лушпинні, п’ють при наявності каменів у нирках. Парові картопляні інгаляції лікують кашель, коли важко відходить мокротиння. Особливо корисним є картопляний сік – завдяки вмісту лужних елементів нормалізує кислотно-лужний баланс, позбавляє набряків, допомагає при нудоті, болю голови та безсонні.
“Сік з картоплі може вилікувати виразкову хворобу шлунка, покращити роботу печінки, а якщо з’єднаєте його зі соком селери та моркви, то нормалізуєте травлення”, – запевняє Микола Марчук.

Кому протипоказана

Зі слів фітотерапевта, обмежити споживання картоплі або ж узагалі від неї відмовитися варто тим, хто має хворий кишківник (ентерити, ентероколіти, коліти в стадії загострення) та сечокам’яну хворобу.
З малих доз треба починати лікування сирою картоплею людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, з високим вмістом цукру в крові, хворим на діабет і тим, що мають схильність до ожиріння.
Категорично заборонено використовувати для приготування страв позеленілі або пророслі бульби. Це означає, що в них з’явилася токсична речовина соланін, отож споживання таких картоплин спочатку може спричинити біль у животі, а потім біль голови і розлад шлунка. Не варто тримати обібрану картоплю в холодній воді – втрачаються вітаміни і мінерали, що містяться в ній. Краще залишити її в прохолодному приміщенні у емальованій каструлі без води, накривши кришкою.

Рецепти від шеф-кухаря
Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану “Прага”

Картопляний гратен

Складники: 1,5 кг обібраної картоплі, 500 г твердого сиру, 200 г вершків або сметани, сіль, перець до смаку.
Картоплю обібрати і накраяти на тонкі пластинки (можна нашаткувати). Вимішати зі сметаною (щоб картопля не почорніла), посолити, поперчити. Сир натерти на грубій тертці. Форму встелити пергаментним папером і змастити олією. Викласти шар картоплі, потім – шар сиру, знову шар картоплі і знову шар сиру. 
Запікати гратен при температурі 170 – 180 градусів до півтори години. Виходить дуже смачний картопляний пиріг, який можна їсти як окрему страву або подавати замість гарніру до м’ясної.

Картопля, фарширована печерицями

Складники: 4 картоплини, 200 г печериць, 2 цибулини, сіль до смаку.
У підсоленій воді до напівготовності зварити картоплю в кожушку. Зробити у картоплинах заглиблення і смажити їх у духовці впродовж 10-15 хвилин. Окремо підсмажити цибулю з печерицями і цією начинкою нафарширувати картоплини. Все разом пекти у духовці при температурі 180 градусів до готовності.
Фарширована картопля матиме хрустку скоринку. Замість печериць картоплини можна начинити сиром, м’ясом або овочами.

Картопляні оладки

Складники: 300 г обібраної картоплі, 200 г чищеного гарбуза, 2 яйця, 
2 ст. л. сметани, 1 ст. л. борошна, сіль, перець, олія для смаження.
Картоплю зварити, вистудити і натерти на грубій тертці. Гарбуз також натерти. Сирі яйця посолити, поперчити, додати сметани і трішки борошна. Всі складники перемішати, сформувати з цієї маси оладки і смажити їх на олії з обох боків.
Виходить дуже смачний гарнір, який можна подавати зі сметаною чи  будь-якою засмажкою (цибулевою або м’ясною).

Чипси для дітей

Складники: 5 картоплин, сіль, перець, спеції, олія для смаження.
Картоплю обібрати і накраяти на тоненькі кружальця. Обсушити. У глибоку каструлю або сковороду налити олії та обсмажувати в ній кружальця. Витягати шумівкою і викладати на широку тарілку, солити відразу.
Якщо дитина любить чипси з грибним смаком, то гриби можна змолоти у кавомолці і посипати ними вже готову смажену картоплю. Виходять смачні чипси домашнього приготування.

Картопляний суп з вуджениною

Складники: 150 г обібраної картоплі, 50 г цибулі, 50 г бекону, 50 г сметани, сіль, орегано до смаку, 100 г бульйону, 1 ст. л. борошна, олія для смаження.
Картоплю зварити і натерти на тертці. Цибулю і бекон накраяти на кубики і обсмажити в олії. Додати тертої картоплі, орегано, сметани (бажано домашньої, сепараторної), бульйону або води і борошна (розвести у воді). Все посолити. Виходить дуже смачний загущений кремовий суп. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4418 / 1.62MB / SQL:{query_count}