Мабуть кожен хоч раз в житті стикався із ситуацією, коли приходиш із довгим списком необхідних медикаментів від лікаря до аптеки і розумієш, що зарплати не вистачить це все придбати…
Ліки: вибір завжди за покупцем
Покупці, як правило, ціни не вивчають і купують те, що їм пропонують лікарі і фармацевти. Це при тому, що більшість іноземних дорогих ліків мають дешевші аналоги вітчизняного виробництва тієї ж якості. Кожна аптека має в наявності мінімум 5-6 аналогів лікарського засобу з однаковою діючою речовиною, але з різною вартістю. Щоправда про це знають всього кілька відсотків хворих на хронічні захворювання, які контролюють ціну своїх ліків.
А є й такі, хто вважає, що те, що дорожче – якісніше. Аптекарі і самі неофіційно визнають, що дорогі ліки закордонного виробництва їм продавати значно вигідніше, ніж дешеві медикаменти: націнка на імпортні препарати сьогодні досягає 50%, а на вітчизняні – біля 20%. За інформацією тих-таки аптекарів, хворі, які стежать за цінами на ліки, при бажанні заощадити, швидше не проситимуть дешевший препарат, а підуть в іншу аптечну мережу шукати такий самий за меншу ціну.
З метою зменшення зловживань на фармацевтичному ринку урядом цього року внесені зміни в ліцензійні умови аптечних установ. Відтепер аптекарі будуть зобов’язані інформувати покупців дорогих ліків про вартість аналогічних препаратів за нижчою ціною. Запровадження даної норми дозволяє пацієнту отримати можливість вибору між лікарськими засобами, а отже, зекономити значні кошти на лікуванні.
Ліки зі знижкою для гіпертоніків
Україна посідає перше місце в Європі за кількістю хворих на гіпертонію – понад 12 мільйонів осіб. При чому 60% смертей, а це близько 500 тисяч чоловік на рік, від серцево-судинних захворювань. Серед причин таких невтішних показників – відсутність культури ранньої діагностики і профілактики цих захворювань, а також недостатнє лікування через високі ціни на ліки.
Уже понад рік в Україні у рамках соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича діє пілотний проект із регулювання цін на лікарські засоби для осіб із гіпертонічною хворобою. Для того, щоб заощаджувати кошти на лікуванні гіпертонії, людині достатньо просто звернутися на прийом до свого лікаря та отримати рецепт. Згідно з постановою Кабміну від 12 червня 2013 року розширено перелік медикаментів для лікування гіпертонії, які можна придбати зі знижкою.
Найнеобхідніші препарати тепер можна купити за 10% їх вартості. Щоб фармацевти не зазнавали збитків, держава їм відшкодовує 90% вартості ліків. На ці цілі у 2013 році в Держбюджеті виділено 191 мільйон гривень. Вже сьогодні можливістю придбати ліки зі значною знижкою скористалися майже 3 мільйони громадян. До участі в пілотному проекті залучено 9373 аптечних закладів і їхня кількість з кожним днем збільшується.
Ще одним нововведенням є нормативно встановлені граничні надбавки на ліки від гіпертонії. Відтепер надбавка аптеки на роздрібні медикаменти має становити не більше 25% від закупівельної ціни. За статистичними даними, з початку року українські гіпертоніки заощадили майже 30 мільйонів гривень.
STOP фальсифікат!
Частина ліків на фармацевтичному ринку все ж таки залишається іноземною, оскільки є такі препарати, які в Україні не виробляються. Щоправда, завдяки прискіпливому ставленню з боку контролюючих органів і запровадженню високих вимог якості, за останній рік з українських аптек зникли фальсифіковані і неякісні ліки іноземного виробництва. Всі ці заходи на руку українському виробнику. У 2013 році виробництво ліків зросло на 21%, а їх експорт на 50%.
Однією із переваг українських медикаментів є те, що вони в середньому в кілька раз дешевші за імпортні. А якість наших ліків відповідає світовим стандартам, саме тому останнім часом суттєво збільшився експорт вітчизняної фармацевтичної продукції. За перше півріччя цього року Україна продала за кордон ліків більше ніж на 100 мільйонів доларів! З цього року наші ліки поставляються вже навіть у США, чого не було раніше.
У 2013 році розпочато маркування кожної упаковки лікарських засобів унікальним номером та двійковим кодом. Це означає, що на кожну упаковку наноситься індивідуальний номер, який в аптеці зчитуватиме спеціальний пристрій. Номер генеруватимуть за допомогою випадкових чисел. У разі, якщо пристрій виявить фальшивий номер, продаж цієї упаковки буде блоковано, а інформацію про неї передаватимуть до Держлікслужби. Це дозволить звільнитися від фальсифікату на фармацевтичному ринку.
Оксана Бойко