Ось уже впродовж двадцяти років благодійна установа “Навчально-реабілітаційний центр “Джерело” дарує надію. Адже саме тут можуть допомогти дітям із церебральним паралічем, синдромом Дауна, розумовою неповносправністю, іншими порушеннями психомоторного розвитку.
Центр, заснований батьками львівського товариства “Надія” разом із громадянами Канади в 1993 році, донині створює нові програми реабілітації та допомагає усім, хто цього потребує, безкоштовно!
Цього року “Джерело” святкує двадцятиріччя. З цієї нагоди завтра, 25 вересня, у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відбудеться благодійний концерт Національного заслуженого академічного народного хору України ім. Г. Верьовки. А вже наступного дня, 26 вересня – урочисте святкування на території центру.
У “Джерелі” орієнтуються на можливості дітей, їхні невидимі для інших таланти, розвивають їх
“Джерело” – це те місце, де насамперед добре нашій дитині. Ми без жодних застережень віддаємо сюди Настю щоранку, бо знаємо, що тут її зрозуміють, допоможуть. Адміністрація центру знає наші потреби, розвиває нові програми і старається йти в ногу з часом. Тут направду цінують усіх дітей, вважають їх повноправними особистостями. У “Джерелі” орієнтуються на можливості дітей, їхні невидимі для інших таланти, розвивають їх. Це місце, де я як мама можу прийти і поспілкуватися з іншими батьками, потішитися з ними, поплакати, поділитися досягненнями своєї дитини.
Дирекція прислухається до нашої думки, разом ми дбаємо про майбутнє наших дітей. Хочемо, щоб воно було яскравим, щоб та неповносправність не робила їхнє життя неповносправним, щоб вони сповна могли радіти йому”, – розповідає Людмила Анич, мама однієї з вихованок, член адміністративної ради НРЦ “Джерело”.
Структура програм центру
|
“Відділення розвитку дитини” – сучасна система послуг для сім’ї, в якій народилася неповносправна дитина чи дитина з групи ризику. Програма відділення скерована на покращення якості та нормалізацію життя сім’ї, яка виховує дитину і допомагає безпосередньо самій дитині. Вона є потужною підтримкою для батьків у кризовій ситуації. Відділення соціально-педагогічної та психологічної реабілітації “Школа-садок” – щоденна програма для сотні дітей із особливими потребами віком від 3 до 18 років. Програми відділення спрямовані на розвиток моторики, мовлення, навичок спілкування, когнітивних функцій. Особливу увагу приділяють розвитку вмінь альтернативного спілкування і функціональних можливостей. Відділення трудової реабілітації “Майстерні для молоді” – щоденна програма для 45 молодих осіб із особливими потребами віком від 18 до 35 років. Програми відділення спрямовані на розвиток і вдосконалення соціально-побутових вмінь та навичок практичного життя в суспільстві. Тут проводять заняття з різних видів образотворчого мистецтва, живопису, виготовляють сувенірну продукцію. В центрі діють реабілітаційні програми: спеціальна педагогіка, медичний супровід, фізична реабілітація, “Раннє втручання”, корекційна педагогіка за методикою Марії Монтессорі, гідротерапія, іпотерапія, танцювальна терапія, логопедія і альтернативні способи спілкування, арт-терапія, адаптація візків та іншого компенсаторного обладнання, виготовлення ортезів, рекреаційні ігри, соціально-побутова адаптація, заняттєва терапія. Кожен, хто звернеться до центру, може отримати тут комплекс соціально-реабілітаційних послуг, що включає діагностику розвитку дитини та визначення потреб сім’ї, складання індивідуального плану реабілітації, амбулаторний консультативний супровід дітей і сімей, перебування дитини на стаціонарних реабілітаційних програмах, участь у батьківському клубі тощо. Всі послуги центру безкоштовні! Адреса НРЦ “Джерело”: м. Львів, просп. Червоної Калини, 86-а. Тел.: (032) 227 36 01; (032) 227 36 02 (щодня з 9.00 до 16.00).
|
Впродовж двадцяти років діяльності центру навчально-реабілітаційними програмами охоплені понад 2,5 тисячі дітей і молоді з особливими потребами від народження до 35 років. Зараз на програмах перебуває 97 дітей та 45 молодих осіб, що мають інвалідність, ще 150 сімей залучені до раннього втручання у розвиток дитини. Вихованці щоранку радо приїжджають до центру. Незважаючи на неповносправність, також готують подарунок до дня народження свого улюбленого закладу.
“Разом із друзями підготували номер із хором. І в середу виконуватимемо разом пісню про “Джерело”. Слова написала наша вчителька Руслана, а музику – керівник музичної майстерні. Це велика честь для нас – виступати на сцені оперного театру. Хвилююся дуже, але не так сильно, як мама. Чекаємо святкування і запрошуємо усіх до нас у четвер”, – розповідає вихованка НРЦ “Джерело” Анастасія Анич.
Кожен день у реабілітаційному центрі розпочинається з виїзду спеціальних автомобілів, які курсують Львовом та його околицями. Особливістю центру є робота з важконеповносправними. Багато вихованців не вміють або не можуть говорити, тому тут вчать альтернативних способів порозуміння.
В центрі з дітьми займаються учителі-реабілітологи. Їхнє завдання – навчити дітей повзати, рачкувати, пересуватися з допомогою ходунків, самостійно сідати у інвалідний візок, користуватися ним без сторонньої допомоги. Проводять заняття для пізнавального розвитку, вчать лічби, елементів читання. Певна кількість програм спрямована на фізичний розвиток.
У другій половині дня працюють різноманітні гуртки. Учителі влаштовують своїм вихованцям маленькі життєві випробування. Наприклад, вчать, як давати собі раду в супермаркеті: купити необхідні продукти, розрахуватися біля каси.
“Джерело” цього року отримало з міського бюджету 2,5 мільйона гривень. Та цих грошей не досить, адже річний бюджет закладу становить майже 5 мільйонів гривень. Аби зібрати необхідну кількість коштів, центр організовує різноманітні акції. При “Джерелі” створили батьківський фонд, який також допомагає грішми, адже батьки неповносправних дітей найперше зацікавлені в тому, аби центр функціонував і далі.
Коментарі
Мирослав Николаєв, директор благодійної установи “Навчально-реабілітаційний центр “Джерело”:
– Ініціаторами створення та рушійною силою нашого закладу є батьки. Адже ми не чекали подарунків долі, а самі взялися за організацію центру. Старанно працюємо ось уже впродовж двадцяти років. З початку існування “Джерела” ми, як батьки, декларували, що не створюємо інтернату, що наші діти не будуть у закритому середовищі. Ми створили установу, де пошанована гідність дитини з особливими потребами. Звичайно, наша мрія могла залишитися лише бажанням, якби не було підтримки благодійників. В першу чергу хочу згадати доброчинців з-за кордону, зокрема канадський фонд “Діти Чорнобиля”. Саме він із самого початку підтримував нас фінансово, матеріально і технічно.
Незадовго нагодилися й інші жертводавці. З 2004 року співпрацюємо з благодійним фондом Ґері Боумена. Виступ Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г. Верьовки на святкуванні двадцятиліття теж не випадковий – вони є нашими постійними жертводавцями. Тож зустрічаємо їх як давніх друзів.
Наталія Топчій, представник благодійного фонду Ґері Боумена:
– Стосунки Ґері Боумена і “Джерела” почалися ще до створення благодійного фонду, коли в 2003 році він фінансував один із проектів – спортивне обладнання. Та згодом приїхав до України і випадково зустрівся з давньою приятелькою, співзасновницею “Джерела” Зенею Кушпетою. Після цього постійно підтримує центр. І не лише фінансово. У його галереї організовують виставки картин вихованців “Джерела”, опісля – благодійні аукціони.
Та хочу віддати належне: центр існує не лише на державні чи спонсорські гроші. Є багато заходів, до яких залучені й неповносправні діти. Розумію, що те, що вони можуть заробити, продаючи свої власноруч виготовлені прикраси, свічки, інші речі, – мізер. Але тим вони показують, що не лише пасивно чекають допомоги, а й самі стараються щось робити.
Наталка Федорович, начальник управління соціального захисту Львівської міськради:
– Навчально-реабілітаційний центр “Джерело” є унікальним не лише в нашому місті, а й в Україні. Тут для малюків, що народилися з розумовими чи фізичними вадами, або ж для тих, у яких вони ще можуть розвинутися, створили програму раннього втручання, натомість на державному рівні для неповносправних дітей реабілітацію проводять лише з шести років.
Львівська міська рада співпрацює з “Джерелом”. Ще раніше на базі благодійної установи цього центру створили комунальну установу “Львівський міський центр реабілітації “Джерело”, засновником якого є управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. Нашим завданням є створення ширшого спектра послуг для неповносправних дітей та молоді. З міського бюджету щороку виділяють кошти, за які можемо бути спокійні, адже всі вони йдуть за цільовим призначенням.
Зеновій Корінець, директор-розпорядник хору ім. Г. Верьовки:
– Для нас велика честь виступати на благодійному концерті з нагоди двадцятиріччя “Джерела”. Вже удруге приїжджаємо до Львова великим складом. Протягом 17 років допомагаємо збирати кошти на лікування та реабілітацію неповносправних дітей. Ще раніше із Закарпатським хором завдяки доктору Михайлу Зачкевичу давали благодійні концерти у Німеччині. Тепер і далі проводимо благодійні концерти.
Андрій Гаврилів, керівник ювелірної компанії:
– “Джерело” – це прояв любові до ближнього, це утвердження віри в те, що кожен у нашому суспільстві має шанс стати щасливим та самореалізуватись. І це незважаючи на неповносправність! Кожна людина заслуговує щастя. Ми намагаємось давати посильну підтримку “Джерелу” в цій благородній справі.
Ростислав Кісіль, президент підприємства поштово-логістичної групи MEEST:
– Ми завжди відкриті для проектів, покликаних допомагати ближнім. Коли ж ідеться про центр реабілітації “Джерело”, то тут уже не вперше надаємо фінансову підтримку благородним ідеям. Сприяння в проведенні благодійного концерту, що зможе акумулювати потрібні “Джерелу” кошти і водночас навчити громаду радіти можливості ділитися добром, є для нас виявом соціальної відповідальності, надихає на працю в суспільстві милосердя, небайдужості та надії.