Влітку під час спеки наш організм потребує легкої їжі – всіляких салатів зі свіжої сезонної городини. Її цінність полягає у тому, що вона не лише низькокалорійна, а й корисна, бо насичує нас різноманітними вітамінами і мікроелементами.
При регулярному споживанні овочів організм буквально просочується хлорофілом, який нормалізує обмін речовин та омолоджує тіло. Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, якщо городину їсти щодня, можна убезпечитися від багатьох недуг.
Дуже корисним і смачним овочем, без якого не обійтися під час приготування багатьох салатів, є помідор. Завдяки багатому складу (калій, кальцій, магній, залізо, цинк, натрій, бром, фосфор, вітаміни групи B, а також Р, РР, К, E і С) ці плоди здатні захистити від серцево-судинних та онкологічних недуг. Свіжі помідори і томатний сік помічні при порушенні обміну речовин, розладах в роботі шлунково-кишкового тракту, виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки, нирковокам’яній хворобі. Помідори покращують роботу легень, лікують артрит, цукровий діабет, є чудовим засобом профілактики авітамінозу.
Ще один корисний літній овоч – огірок, який містить вітаміни С, В1, В2, Р, провітамін А, клітковину, мінеральні солі калію. Він неважкий для шлунка і чудово тамує голод. А ще його треба споживати тим, у кого хворе серце, нирки чи печінка.
Що яскравіші морквини, то більше в них каротину
Великий вміст вітамінів С, групи В, D, E, мінералів та мікроелементів (калій, кальцій, фосфор, залізо, йод, магній і марганець) має морква. Найціннішим є вітамін А (каротин). До речі, помаранчевий колір цього коренеплоду прямо пропорційний корисним властивостям: що яскравіші морквини, то більше в них каротину. Моркву корисно споживати при серцево-судинних захворюваннях, атеросклерозі та гіпертонічній хворобі. Вона покращує травлення, допомагає при авітамінозі, недокрів’ї, закрепах і геморої. А морквяний сік варто пити тим, у кого виявили порушення в роботі нирок і печінки.
Цінним є й буряк, в якому багато заліза, марганцю, міді, кобальту і цинку. Завдяки цим мікроелементам буряковий сік перешкоджає розвитку анемії.
Велику харчову і кулінарну цінність має капуста. Калорій у ній мало, але користі багато – велика кількість аскорбінової кислоти (в качані), вітаміни В1, В2 і В3, а також бета-каротин, пектин і фолієва кислота. Є в ній і рідкісний антиоксидант – індол-3-карбінол, що допомагає уникнути раку молочної залози. Незамінною є капуста для людей, що потерпають від надлишкової ваги, атеросклерозу, захворювань серця, дисбактеріозу.
Для багатьох улюбленим овочем є солодкий перець. У ньому також чимало вітамінів – групи В, С, Р, РР, провітамін А, мінеральних солей, мікроелементів (калій, натрій, залізо, цинк, йод, кальцій, фосфор, магній), аскорбінової кислоти (вона міститься біля плодоніжки). Зі слів Зоряни Завади, солодкий перець корисно споживати тим, хто має цукровий діабет, страждає від набряків, дерматиту, погіршення пам’яті, депресії, безсоння чи знесилення. Окрім цього, цей овоч покращує роботу підшлункової залози, знижує артеріальний тиск, розріджує кров, посилює апетит, зміцнює імунітет і знижує рівень інтоксикації організму.
У солодкому перці багато аскорбінової кислоти
Чудодійним засобом проти нервових розладів і безсоння є зелений салат. В його листках містяться вітаміни В1, В2, В3, РР, К і С, а ще кальцій, магній, залізо, кобальт, цинк, йод і фосфор. Незамінний при захворюванні щитоподібної залози, виразковій та інших хворобах шлунка, діабеті. Споживати його варто і матерям, що годують грудьми (для збільшення кількості молока).
Баклажани сприяють зниженню рівня холестерину в крові, нормалізують водний обмін в організмі та покращують роботу серцевого м’яза. Крім того, “синенькі” перешкоджають засвоєнню холестерину, нормалізуючи при цьому ліпідний обмін.
Сприятливо впливає на нервову систему та обмін речовин селера, що містить вітаміни А, С і Е, а ще мінеральні речовини, білки і клітковину. Джерелом корисних речовин є часник. Він здатен боротися із застудами, знижує вміст холестерину в крові, вбиває шкідливі мікроорганізми у шлунку, відновлюючи при цьому його мікрофлору.
Кріп, петрушка, базилік, зелена цибуля та інша городня зелень багаті на антиоксиданти. Що більше їх у салаті, то більше від нього користі. Пряну зелень можна змішувати в різних кількостях і поєднаннях, а коли її недосить – використовувати суху суміш.
Салат “Легкий”
Складники: головка білокачанної капусти, 3 помідори, 200 г йогурту або нежирної сметани, зелень, сіль до смаку.
Капусту дрібно нашаткувати, посолити і обов’язково вим’яти руками. Помідори нарізати на шматочки, додати петрушки і кропу. Все вимішати, заправити йогуртом або сметаною.
Cалат “Літній” з вівсянкою
Складники: 3 помідори, 3 огірки, зелень, сіль, 2 ст. л. геркулесових пластівців.
Помідори, огірки нарізати на шматочки, додати зелені, посолити. Усе залишити на кілька хвилин. Додати запареного геркулесу, вимішати і подавати до столу.
Салат “Вітамінний”
Чим заправляти салат? |
Найкращою заправкою для літнього салату є оливкова або соняшникова олія. Підійдуть гірчична і гарбузова. Проте додавати їх належить у помірних кількостях – краще упереміш із соняшниковою. Заправки на основі майонезу або сметани не такі корисні, бо містять чимало калорій. Унікальність смаку кожного овоча окремо і в тандемі з іншими можуть підкреслити салатні заправки. Наприклад, звичний салат із огірків та помідорів з галузками петрушки стане справжнім екзотичним наїдком, якщо замість оливкової олії заправити його сумішшю соєвого соусу та кунжутної олії, додавши насіння кунжуту і тонких “пелюсток” часнику. До будь-якого овочевого салату підійде цитрусова заправка. Аби надати салатові особливого смаку можна використати томатний сік, гірчицю чи оцет. |
Складники: 4 помідори, 4 огірки, 300 г курячого філе, 200 г твердого сиру, майонез, зелень, сіль і перець до смаку.
Помідори нарізати на кільця. Зверху насипати нарізаних соломкою огірків. Викласти на них накраяне варене куряче філе. Посолити, поперчити, посипати подрібненою зеленню і притрусити тертим твердим сиром. Полити салат майонезом.
Салат зі свіжої капусти
Складники: 500 г свіжої капусти, 2-3 морквини, ріпчаста цибулина, 150 г олії, 1 ст. л. яблучного оцту, зубчик часнику, 1/4 ч. л. цукру, стільки ж солі.
Капусту дрібно нашаткувати, викласти в глибоку салатницю і вим’яти руками. Цибулину обібрати і порізати півкільцями або кільцями. Моркву також обібрати і натерти на тертці з великими вічками. Додати до решти складників. У окремій глибокій тарілці приготувати заправку для салату. Змішати оцет з олією, додати цукру і солі, вичавити зубчик часнику, вимішати. Вилити до салату і знову вимішати. Через годину можна подавати до столу.
Салат “Делікатесний”
Складники: куряче філе, 2 солодкі перці, 1-2 помідори, корінь селери, 200 г будь-яких грибів (найкраще лисичок), зелений салат, 2 ст. л. олії, лимонний сік, прянощі, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Перці обібрати від насіння і нарізати півкільцями, селеру – брусочками, помідори – шматочками. Куряче філе накраяти на кубики, посолити, поперчити і обсмажити в олії. У салатницю викласти гіркою: смажені гриби, шматки зеленого салату, зверху – решту складників. Посолити, поперчити, полити лимонним соком і олією.
Салат з ріпи та моркви
Складники: 4 ріпи, 4 морквини, 80-100 г зеленої цибулі, яблуко, 3 ст. л. олії, 1 ст. л. оцту, сіль і мелений чорний перець до смаку.
Ріпу і моркву нашаткувати або натерти на тертці з великими вічками. Додати порізаної зеленої цибулі, посолити, поперчити до смаку і заправити олією. Викласти в салатницю та прикрасити скибочками яблука. Щоб яблуко не потемніло, скропіть його оцтом або соком лимона.
Гірчична заправка
Складники: 175 мл оливкової олії, 4 ст. л. оцту, 1 ст. л. гірчиці, зубчик часнику, 1 ч. л. меду, сіль і перець.
Усі складники покласти в скляну посудину і змішати або збовтати перед заправлянням салату. Зберігати в холодильнику.