Нині для вступників розпочалася справді гаряча пора, бо саме 1 серпня після 12.00 приймальні комісії оприлюднять перші рейтингові списки майбутніх студентів, рекомендованих до зарахування на навчання державним коштом. Абітурієнти, які хочуть навчатися у тому виші, де їх рекомендували у першій хвилі, протягом чотирьох днів (до 4 серпня включно) повинні принести оригінали документів у приймальну комісію.
Загалом цього року ВНЗ прийняли понад 2 мільйони заяв від майже 700 тисяч вступників. У рейтингових списках окремих вишів більш ніж тисяча абітурієнтів як на популярні, так і на не надто затребувані напрямки підготовки. Цього року система подачі електронних заяв працювала добре, тож четверта частина документів була подана через інтернет.
“Згідно з Умовами прийому, офіційним оголошенням рекомендацій до зарахування є рейтинговий список, розміщений на стенді приймальної комісії. Тобто якщо електронний рейтинговий список вчасно не оновили і в ньому відображаються неправдиві дані – перейматися цим не варто. Головне, аби на стенді все було правильно”, – пояснює прес-секретар кампанії “За прозорий вступ до ВНЗ” Ірина Швець.
У рейтингових списках окремих навчальних закладів більш ніж тисяча абітурієнтів
Рейтингові списки мали б дублювати на офіційних веб-сторінках вишів. Окремі ВНЗ можуть повідомляти абітурієнтів про рекомендацію до зарахування з допомогою телефонного зв’язку або надсилати їм смс-повідомлення. Проте сподіватися на таке везіння не варто. Вступник повинен особисто пересвідчитися у тому, що його рекомендували до зарахування.
“Увечері 4 серпня список рекомендованих до зарахування вступників у першій хвилі коригуватимуть, вилучаючи прізвища тих абітурієнтів, які не подали оригінали документів. Їхні місця займуть наступні за рейтингом вступники. Насправді рейтингові списки дуже важко спрогнозувати”, – веде далі Ірина Швець
Скоригований список оприлюднять 5 серпня о 12.00. Тоді ж розпочнеться друга хвиля зарахування за таким же механізмом, що й перша: всі абітурієнти, які рекомендовані та хочуть навчатися у певному виші, протягом трьох днів мають подати до приймальної комісії оригінали документів. Увечері 7 серпня список знову коригуватимуть. Остання – третя хвиля – розпочнеться 8 серпня.
“Впродовж усіх хвиль зарахування абітурієнт має змогу забрати оригінали документів з одного вишу і подати їх у інший. Для цього потрібно написати заяву, адже усне звернення можуть проігнорувати. Вся процедура займе годину, максимум один день. Якщо ж приймальна комісія відмовиться віддати оригінали документів чи зволікатиме з цим, потрібно показати їй пункт 19.3 Умов прийому, в якому йдеться про те, що питання відрахування вступника на власне бажання і повернення йому оригіналів документів розглядається в день подачі вступником письмової заяви”, – каже прес-секретар.
Списки рекомендованих до зарахування на контрактну форму навчання оприлюднюватимуть з 11 серпня
Зі слів Ірини Швець, випадки зволікання з видачею документів спостерігалися торік у приватних навчальних закладах, де немає державної форми навчання. “Якщо вступник не потрапив до першої чи другої хвилі зарахування, не варто приставати на пропозицію приймальної комісії щодо укладання угоди на навчання за контрактом чи “притримувати” місце, оплативши вартість першого семестру. Це, по-перше, незаконно, а по-друге, може утнути з абітурієнтом злий жарт. Можливо, в третій хвилі зарахування він потрапить на “бюджет” у іншому виші, і тоді повернути заплачені гроші буде непросто”, – застерігає вона.
Списки рекомендованих до зарахування на контрактну форму навчання оприлюднюватимуть з 11 серпня. Термін подачі оригіналів документів для таких вступників кожен ВНЗ визначає самостійно. Тому варто відстежувати цю інформацію в приймальній комісії. Зарахування на контрактну форму триває до 25 серпня.
Але бувало таке, що після 10 серпня у ВНЗ залишалися вільні місця на держзамовлення. “В такому випадку кожен виш має свій алгоритм дій: представники одного телефонують вступникам, що були під рискою, і рекомендують їм терміново принести оригінали документів, представники іншого одразу ж зараховують тих абітурієнтів, оригінали документів яких уже є в приймальній комісії”, – тлумачить ситуацію Ірина Швець.
Тож вступникам треба бути пильними, аби не проґавити свій шанс!