Чи не спробувати нам… спаржі?

Спаржа покращить травлення та додасть сили чоловікам. А ось людям із захворюваннями травного тракту та ревматизмом від цього овочу краще відмовитися

Цей зелений овоч не надто поширений у нашому раціоні, однак спаржа не менш багата на корисні речовини і вітаміни, аніж, наприклад, огірки чи капуста. У спаржі міститься багато вуглеводів, білків, жирів, вітаміни А, В, С, Е і К, а також мінерали, необхідні для повноцінного існування людини (калій, кальцій, марганець, мідь, селен, фосфор, залізо, цинк). Сьогодні існує понад сотня різновидів цього овочу. В їжу вживають лише три: білу, зелену та іноді фіолетову спаржу.
“Біла спаржа ніжніша та смачніша, у зеленій набагато більше вітамінів, проте менше грубих волокон, – зазначила “Пошті” дієтолог Уляна Тимчук. – Практично всі сорти спаржі є малокалорійними – приблизно 20 кілокалорій на 100 грамів. Це означає, що вона легко засвоюється, насичуючи організм добовою нормою необхідних вітамінів і мінералів”. 
У спаржі є глутатіон – сильний антиоксидант. Він допомагає вивести шлаки з організму, а також нейтралізує дію вільних радикалів. Це особливо корисно для людей, які живуть у великих містах, де екологічна ситуація не найкраща. Наявні у спаржі нерозчинні харчові волокна покращують процес травлення, позитивно впливають на кишкову мікрофлору та знижують газоутворення.
Біла спаржа ніжніша та смачніша, у зеленій набагато більше вітамінів, проте менше грубих волокон
 До теми                  
Як правильно готувати спаржу
Спаржа – це справжній делікатес. Зазвичай їдять її зелені паростки. Цей овоч десертного типу можна смажити, варити, тушкувати, заморожувати, консервувати, а також готувати з нього чимало різноманітних страв. 
Під час варіння спаржі необхідно дотримуватися певних правил. Нижня частина стебла твердіша, ніж верхня, тому цей овоч потрібно варити у вертикальному положенні. Спаржу бажано зв’язати у пучок, в середину якого поставити вантаж, аби зафіксувати її положення. Овоч треба викладати таким чином, щоб верхівки стебел могли зваритися за рахунок обробки парою. Варити спаржу бажано на дуже слабкому вогні у підсоленій воді, що кипить.
У воду варто додати трохи олії. Саме вона утворить плівку на поверхні, не дозволяючи корисним речовинам випаровуватися. Так спаржа збереже свій смак та залишиться хрумкою. Каструлю треба закрити, але постійно стежити за процесом, аби овоч не переварився. Зазвичай спаржу варять від 10 до 20 хвилин – це залежить від товщини стебел. Води потрібно наливати небагато, аби збереглося якомога більше корисних речовин. 
Щоб готова спаржа набула яскраво-зеленого кольору, відразу після варіння її треба покласти на лід або ж промити холодною водою.
Зберігати спаржу в холодильнику можна не більше двох днів, загорнувши у вологу тканину або паперовий пакет, але таким чином, щоб залишався доступ повітря. Не рекомендується повторно розігрівати страви зі спаржі, а також вживати їх із червоним вином.
Сапоніни, що містяться в ній, відновлюють ліпоїдний обмін, знижують рівень холестерину, розріджують та виводять мокротиння з бронхів. Каротин покращує зір і запобігає появі онкозахворювань. Кумарин, що входить до складу овочу, зміцнює стінки кровоносних судин та оздоровлює серцево-судинну систему. Спаржу також рекомендують хворим на простатит, цукровий діабет, тим, у кого є порушення сечовипускання та набряки.
Оскільки зелена спаржа багата на фолієву кислоту (її в цьому овочі більше, ніж у багатьох інших), вона корисна вагітним, бо допомагає підтримувати нормальний процес розвитку плода. За словами дієтолога, завдяки фолату, наявному у спаржі, знижується ризик виникнення вроджених дефектів у плода, а також оновлюються клітини всього людського організму.
Спаржа знижує рівень холестерину, розріджує та виводить мокротиння з бронхів
Для жінок спаржа особливо корисна тим, що містить вітамін Е – чудовий помічник для підтримки краси та здоров’я шкіри. Її сік можна використовувати, наприклад, замість пілінгу – він добре відлущує та усуває відмерлі клітини шкіри, пом’якшуючи її, а також бореться з дрібними бородавками, мозолями та ороговілостями.
Оскільки спаржа має низьку калорійність, її корисно вживати людям, що займаються бодибілдингом, – спортсмени отримують всі необхідні поживні речовини, одночасно витрачаючи мінімальну кількість енергії на її перетравлювання.
Окрім того, спаржа є потужним афродизіаком – речовиною, що підвищує сексуальний потяг. Щоденне вживання відвару з її молодих пагонів не лише допоможе вилікувати імпотенцію, але й вирішить низку інших проблем, пов’язаних із чоловічим здоров’ям.
Попри всі корисні властивості, спаржу можна вживати не всім – деяким людям цей овоч не рекомендований. Наприклад, сапонін, що міститься у ньому, може подразнювати слизову оболонку шлунка. Тому спаржу не можна їсти в період загострень захворювань травного тракту. Заборонено її вживання і хворим на гострий цистит та суглобовий ревматизм.

 Рецепти                            

Спаржа з голландським соусом
Складники: 2 кг білої спаржі, 4 жовтки курячих яєць, 100 мл білого вина, 200 г масла, сіль, перець, дрібка цукру.
Спочатку бажано приготувати соус. Для цього на водяній бані збити жовтки та 100 мл білого вина, поки не утвориться густа піна. Додати 100 г масла, попередньо нарізаного шматочками. Соус приправити сіллю й перцем за смаком. Тимчасом білу спаржу необхідно зварити у киплячій підсоленій воді. У воду додати цукор і трохи масла. Спаржу викласти на тарілку, полити соусом.

Спаржевий салат із лимонним соусом
Складники: 350 г білої спаржі, стільки ж зеленої, дрібка солі та цукру, 2 ст. л. винного оцту, перець, лимон, 3 ст. л. олії, яйце.
Спаржу почистити та нарізати смужками довжиною п’ять сантиметрів. Білу спаржу варити у киплячій підсоленій воді з додаванням дрібки цукру упродовж 15 хвилин, а зелену – тільки 10 хвилин. Щоб приготувати соус, потрібно змішати винний оцет, сіль, перець. Додати дрібку цукру, сік одного лимона та олію. Смужки спаржі, поки вони ще не охололи, покласти на тарілку, полити соусом, зверху розкласти тоненько нарізану шкірку лимона, посипати рубаним яйцем.

Салат літній
Складники: по 100 грамів цвітної капусти, зеленого салату, квасолі або зеленого горошку, моркви, огірків та помідорів, 50 г спаржі, 150 г сметани або майонезу, 1 ст. л. оцту, 2 яйця, дрібка цукру, сіль і перець за смаком.
Моркву відварити, натерти на грубій тертці. Помідори нарізати шматочками, свіжі огірки – кружальцями, цвітну капусту розділити на невеликі суцвіття. Спаржу та квасолю відварити. Спаржу порізати шматочками по 2,5–3 см, стручки квасолі – ромбиками, зелений салат подрібнити. Після цього всі інгредієнти змішати, додати сіль, перець, цукор, оцет, заправити сметаною або майонезом. Готовий салат прикрасити шматочками яєць, помідорів та кружальцями огірків.

Спаржа з макаронами
Складники: 300 г макаронів, 1 ст. л. олії, маленький пучок свіжої спаржі, 2–3 сосиски, 2 склянки овочевої суміші, майонез, мелений чорний перець за смаком.
У велику каструлю налити води, додати ложку олії, сіль за смаком, довести воду до кипіння. Туди ж покласти макарони та варити 8–10 хв. Відкинути на друшляк. Спаржу і сосиски зварити, при цьому спаржа повинна залишитися хрумкою. Спаржу порізати шматками по 3–4 см, сосиски – кружальцями. Змішати всі інгредієнти з макаронами, приправити спеціями та майонезом. Салат перед тим, як подавати до столу, охолодити.

Суп зі спаржі
Складники: 1 кг спаржі, 200 мл вершків, 2 ст. л. оливкової олії, 2 дрібки перцю, мускатний горіх, сіль, чорний мелений перець.
Вимити та висушити спаржу, нарізати на тонкі шматки. Відкласти кілька, а решту варити у киплячій підсоленій воді упродовж 12–15 хвилин. Варений овоч збити міксером разом із мускатним горіхом та чорним меленим перцем. Збиваючи, додати оливкову олію. Отриману суміш протерти через дрібне сито та поставити у холодильник на чотири години. Решту спаржі відварити упродовж трьох хвилин, так, аби вона залишилася хрумкою. Суп зі спаржі розлити у тарілки, покласти туди верхні частини пагонів, прикрасити збитими в тугу піну вершками. Відразу подавати.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4435 / 1.62MB / SQL:{query_count}