Літо – час відпусток і канікул. Збираючись у тривалу поїздку автобусом, автомобілем чи потягом, варто подумати не лише про те, як мине сама відпустка. Велику увагу належить приділити ще й продуктам харчування, які споживатиме вся сім’я.
Часто, збираючи харчі в дорогу, ми намагаємось узяти якнайбільше всілякої смакоти. І врешті половина провіанту псується... Буває й навпаки – взявши в дорогу лише пакетик горішків чи пачку чипсів, залишаємося голодними. Тож, щоби під час подорожі почуватися комфортно і сито, бажано наперед скласти дорожнє меню.
Що варто узяти
Не залежно від того, яким видом транспорту ви діставатиметеся місця відпочинку, зі собою візьміть лише найнеобхідніше. Набір продуктів складіть за принципом “відкрив і з’їв”. Зі слів головного дієтолога Міністерства охорони здоров’я України Олега Швеця, в дорогу варто брати сирі овочі та фрукти. Плоди повинні бути досить твердими (огірки, морква, капуста, яблука, груші, банани), а якщо це помідори – то й поготів. Щоби дорожній обід із сирих овочів був смачніший, до них можна приготувати прості соуси, які варто запакувати у спеціальні герметичні контейнери.
До теми |
Важливі дрібниці Зберегти їжу свіжою навіть у спеку допоможуть термосумка, термопакет і термоконтейнери. Якщо їх немає, варто знати, як правильно запакувати продукти. Наприклад, овочі і фрукти, після того як їх вимили і витерли, покладіть в целофанову торбинку. Це ж можна зробити із печивом, горішками чи сухофруктами. Ковбасу бажано загорнути в папір, а печене м’ясо – у фольгу. Бутерброди помістіть в спеціальні герметичні контейнери, щоб вони не зіпсувалися і не потовклися. А суп чи борщ налийте у термос. До речі, щоб зберегти їжу в дорозі, можна скористатися й дідівським способом: охолоджені продукти загорніть у кілька шарів паперу. |
“Якщо купуєте в дорогу овочі та фрукти, то пильнуйте, аби на них не було ознак псування. За нестерпної спеки бактерії швидко розмножуються! Тож скуштувавши навіть помитих овочів та фруктів, можете отруїтися”, – зазначає “Пошті” Олег Швець. Доброю альтернативою стануть овочеві оладки і котлети. Їх зробіть з картоплі, кабачків, гарбуза чи моркви. Непоганим варіантом буде й печена картопля в кожушку та пиріжки. Для начинки виберіть продукти, що довго зберігаються: бобові, овочі, рис, варені яйця. Можна приготувати й пироги з яблуками, грушами, бананами. Важливо, щоб начинка не була занадто рідка. Крім того, візьміть побільше сухого галетного печива.
Запечене м’ясо бажано з’їсти за перші дві години подорожі
Якщо у меню є бутерброди, то краще зробіть їх перед самим споживанням (найкраще смакуватимуть зі смаженим м’ясом, овочами та зеленню). Масло для канапок під час подорожі використовувати не бажано, але якщо не можете без нього обійтися, скористайтеся простим способом: викладіть його з пачки, помістіть у банку, додайте чайну ложку солі і залийте холодною питною водою.
Якщо берете зі собою дитину, зваріть курячий бульйон або пісний борщ, якими нагодуйте у перші три-чотири години. Малюкам, яких може знудити, візьміть сухофрукти, горіхи, насіння (непідсмажене) чи солене печиво. Тим, хто не може відмовитися від м’яса, підійдуть печені свинина, яловичина, телятина, індичина або курятина. Наприклад, в духовці запечіть курку, і коли трішки вистигне, виберіть кістки та загорніть у фольгу. Спецій і прянощів (естрагон, розмарин, орегано, часник) не шкодуйте. Але пам’ятайте, що спеції небезпечні для людей, що мають гастрит або виразкову хворобу шлунка.
Візьміть в дорогу сирі овочі та фрукти
На пораду головного дієтолога МОЗ, приготувавши м’ясо, переконайтеся, що воно добре пропеклося. До речі, все запечене м’ясо бажано з’їсти за перші дві години мандрівки. У не надто тривалу подорож візьміть суху сирокопчену ковбасу, герметично запакований сир, варені курячі яйця (дітям – перепелячі). У вареному вигляді до споживання вони будуть придатні не більш ніж 12 годин. Загорніть їх в папір, а не кладіть в поліетиленову торбинку. Сміливо беріть в дорогу карамельки та льодяники (в обгортках) – вони спеки не бояться.
Що стосується напоїв, то їх бажано брати із розрахунку одна літра на особу на 8 годин подорожі. Це можуть бути питна вода, чай, кава, квас чи компот із сухофруктів. Солодити їх не бажано – краще це зробіть перед споживанням. Обирайте пляшки невеликого об’єму, щоби після відкривання воду чи квас можна було випити якнайшвидше.
А від чого відмовитися
Забудьте про голубці, пельмені та млинці з м’ясом! Не беріть кетчупів, майонезів, варених ковбас, йогуртів та інших кисломолочних продуктів. Вони швидко псуються і можуть завдати невиправної шкоди організму. В жодному випадку не купуйте риби! Навіть закритими рибними консервами, на які потраплятиме пряме сонячне проміння, можна отруїтися!
Також не бажано брати зі собою чипси і сухарики. Така їжа містить “порожні” калорії, які дають відчуття ситості лише на певний час. Відмовтеся від персиків, абрикосів та ягід, з напоїв – від газованих вод, соків та солодких компотів зі свіжих фруктів.
“Для тривалої поїздки не рекомендується брати воду високої мінералізації. Не підходить і лікувальна столова”, – зазначив наостанок Олег Швець.
До теми
Шинка, запечена в тісті
Складники: 1-2 кг свинячої шинки зі шкіркою, 2 кг борошна, сіль, перець, пів ст. л. смальцю.
М’ясо натріть сіллю і перцем та залиште на 12 годин у холодильнику. З борошна і води замісіть туге тісто і розділіть його навпіл. Половину тіста розкачайте (товстим шаром) і викладіть на змащене смальцем деко. На тісто покладіть шинку шкіркою догори і накрийте другою половиною тіста. Краї нижнього та верхнього пластів старанно защипніть, щоб не залишилося отворів. Запікайте в духовці при температурі 180 градусів три-чотири години. Після випікання тісто зніміть. У дорозі така шинка смакуватиме холодною.
Овочеві млинці
Складники: 0,5 ч. л. розпушувача тіста, 500 г зеленого горошку (моркви, кабачків), 2 ст. л. олії, 1 ч. л. цукру, 75 мл молока, 2 яйця, 1 ст. л. приправи для овочів, 50 г борошна.
Горошок переберіть, промийте, висушіть і збийте у блендері на пюре. Всипте до чаші блендера приправу для овочів, яйця, борошно, розпушувач тіста, цукор та сіль. Почніть все це збивати і потроху вливайте тонкою цівкою молоко. Перелийте суміш у миску. Її консистенція повинна нагадувати рідку сметану.
Добре нагрійте сковорідку та влийте олії. Викладіть овочеву суміш з розрахунку одна розливна ложка на один млинець. Готуйте його хвилину. Переверніть млинець на інший бік і печіть ще хвилину. Перекладіть готові млинці на тарілку, накрийте і поставте в тепле місце.
Таким же чином можна спекти млинці з моркви чи кабачків. Якщо це буде морква, то закип’ятіть в каструлі воду і трішки підсоліть. Моркву обберіть і покладіть в окріп на одну хвилину, потім відкиньте на друшляк і вистудіть. Натріть на тертці з грубими вічками, додайте решту складників і перемішайте. Якщо ж млинці будуть із кабачків, тоді їх помийте, обберіть від шкірки і натріть на тертці з грубими вічками. З великих кабачків видаліть насіння. Відтисніть кабачкову масу і, додавши усіх необхідних інгредієнтів, збийте в блендері.
Сухе галетне печиво
Складники: 1 скл. холодного молока, 200 г масла, 1 скл. цукру, 2 ст. л. крохмалю, 3 скл. борошна, 1 ч. л. соди, на бажання – ваніль.
Масло з холодильника вийміть заздалегідь, щоб воно розм’якло. У глибокій мисці розітріть масло. Всипте до нього цукру і знову розітріть. Загасіть соду в оцті та додайте до суміші. Вилліть туди ж склянку молока, перемішайте. Сипте потроху крохмалю, борошна і щоразу помішуйте віничком. Тісто має вийти тверде, але не жорстке. Розкачайте його тонким пластом і виріжте печиво формочками. Викладіть його на деко та печіть при температурі 180 градусів майже 15 хвилин.
Пісний яблучний пиріг
Складники: 1 скл. води, 1 скл. цукру, 2 ст. л. меду, 0,5 скл. мелених горіхів, 2 скл. борошна, 0,5 скл. олії, 1,5 ч. л. порошку до печива, 3-4 яблука, дрібка кориці.
Цукор розчиніть у воді, влийте олії та підігрійте. В теплу суміш влийте меду і розмішайте. Мелені горіхи з’єднайте з борошном і порошком до печива та всипте у воду з цукром, медом і олією. Замісіть тісто і вилліть його у змащену форму. Яблука обберіть від насіння, поріжте на шматки і викладіть на тісто. Притрусіть корицею і печіть при температурі 200 градусів майже півгодини.