Консультують фахівці

Які вітаміни корисніші – штучні чи натуральні?

Які вітаміни корисніші – штучні чи натуральні?


“Навесні, коли сонце ще не надто активне, а їжа майже одноманітна, стала дуже зле почуватися. Звернулася до лікаря, і він порекомендував мені купити вітаміни в аптеці. Скажіть, будь ласка, що краще – вживати вітаміни в пігулках чи віддавати перевагу натуральним, що містяться у фруктах, овочах, городині, кашах?”
Роксоляна Гера, м. Городок
Леся Білянська, позаштатний імунолог головного управління охорони здоров’я Львівської ОДА, завідувач консультативного клінічного відділення Львівського регіонального медичного центру клінічної імунології та алергології: 
– Звісно, вітаміни, тобто важливі біологічно активні речовини, які відповідають за певні функціональні та біохімічні зміни в організмі, людина отримує з продуктів харчування. Проте в аптеках також можна придбати дуже хороші, якісні вітаміни в таблетках чи суспензіях. Важливо пам’ятати, що купувати їх без рекомендації лікаря не можна!
Більшої кількості вітамінів потребують спортсмени, діти, підлітки, вагітні, матері, що годують грудьми, люди, що працюють в шкідливих умовах, та ті, що курять. Наприклад, викурюючи всього лиш одну сигарету на день, курці втрачають добову потребу у вітаміні С. Тому, самі того не підозрюючи, завдають шкоди своїй імунній системі.
Вітаміни бувають водорозчинні (С, В) і жиророзчинні (А, D, Е, К). Найважливішим та найнеобхіднішим для нормальної роботи організму є вітамін С. Найбільше його у квашеній капусті, обліписі, смородині, грейпфруті, моркві, цитрусових, ківі, бананах, шипшині. Вітаміну А багато в рибі, морепродуктах і печінці, вітаміну В – у рисі, м’ясі, молоці, яйцях. Вітаміну D – у шпинаті, салаті, кабачках, білокачанній капусті.
Споживати їх найкраще в сирому вигляді, а якщо готувати, то тільки на парі.

Які продукти небезпечні для дитини?


“До шести років своєму синові намагалася купувати лише якісні продукти. Солодощів, газованих напоїв старалася не давати. Коли син пішов до школи, ситуація змінилася. Дізналася, що після уроків він разом із однокласниками купує чипси, кольорові газовані води, цукерки, шоколадки… Скільки разів не наголошувала на шкідливості таких продуктів – усе марно. Розкажіть, будь ласка, чим вони небезпечні для дитячого організму і які ще можна додати до списку заборонених?”
Іванна Павлів, м. Львів

Ярослава Томків, керівник Центру дитячої гастроентерології Львівської міської дитячої клінічної лікарні:
– Для належного функціонування шлунково-кишкового тракту щоденне меню дитини має складатися з каш, овочів та фруктів. Небезпечними для дітей є жирна, “швидка” їжа та солодощі. Наприклад, картопляними чипсами не варто захоплюватися, тому що вони на третину складаються з жиру, у них багато солі та штучних добавок. Це ж стосується і картоплі фрі. Під заборону підпадають різноманітні кетчупи, майонези, що містять модифікований крохмаль, оцет, цукор, сіль, перець і консерванти.
Дуже небезпечними є газовані напої – вони провокують ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту і негативно впливають на дитячу нервову систему. Також слід обмежити й споживання морозива, шоколадок і льодяників.
Якщо дитина просить батьків, аби купили їй той чи той шкідливий продукт – найкраще приготувати його самому, використовуючи більш безпечні складники.

Якою має бути розливна базарна олія?

“Минулого тижня разом із дружиною купували продукти на одному з львівських ринків. Зауважили новий кіоск, де продавали соняшникову олію на розлив. Вирішили купити. А оскільки порожньої тари в нас не було, то продавчиня запропонувала свою, пластикову. Коли пляшку з олією удома відкрили, запах уже був не такий приємний, здавалося, наче та олія стара, згіркла… Порадьте, будь ласка, на що потрібно звертати увагу при виборі розливної олії та які ознаки якісної?”
Зіновій Дзюба, м. Львів

Зоряна Завада, голова Асоціації дієтологів Львівщини:
– При виборі олії на розлив варто звертати увагу на кілька важливих моментів. Йдеться і про запах, і про колір, і про смак. Запах базарної олії має бути свіжий, соняшниковий. Колір – переважно темний, що пояснюється високою температурою, при якій виготовляють олію з насіння. Осад – допустимий. На бажання можете скуштувати олії на смак – вона не повинна гірчити. Якщо ж продукт віддає гіркотою, це означає, що олія окислилася, іншими словами – зіпсувалася.
Важливим моментом є й вибір тари. У жодному разі олію не можна наливати у пластикову пляшку, тим паче в першу-ліпшу. Найкраще, аби покупець приніс із дому скляну. При цьому продавця варто запитати про якість олії, дату її виготовлення, попросити показати відповідні дозволи на продаж.
Придбану на розлив олію зберігайте лише в скляній тарі не більш як дві доби!
Нерафіновану олію не варто використовувати для смаження. Найкраще поливати нею різні салати і холодні страви.
 

Чи шкідливі навушники?

“Музика є невід’ємною частиною мого дня. Без улюблених мелодій я просто не можу жити. Слухаю їх переважно через навушники, аби вдома не заважати батькам, а на роботі  колегам. Проте чула, що навушники можуть спровокувати проблеми зі слухом. Чи це правда?”
Олена Кушнір, м. Комарно

Олена Владімірова, лікар-оториноларинголог:
– Постійне використання навушників може негативно позначитися на здоров’ї людини. Вона, може, і не втратить слух, хіба частково, але все подальше життя час до час чутиме дзвін у вухах, у неї паморочитиметься в голові.
Не бажано слухати музику через навушники дітям до 12 років, бо до цього віку кора головного мозку  ще не дозріла, і всі його неврологічні структури дуже чутливі до різних впливів. Після 12 років слухати музику чи текст через навушники можна не більш ніж півгодини на день, але в комфортних діапазонах, тобто таких, що дозволяють чути розмову інших та контролювати довколишню обстановку. Поріг не повинен перевищувати 80 децибелів!
Як показує досвід, краще використовувати навушники, які закривають вушну раковину повністю, оскільки не завдають шкоди нервовим закінченням барабанної перетинки. Так звані навушники-вкладки при використанні розміщені надто близько до внутрішнього вуха, що може призвести до часткового відмирання нервових закінчень барабанної перетинки і, як наслідок, – до істотного погіршення слуху.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4830 / 1.6MB / SQL:{query_count}