Здоровим можна назвати дитячий сон лише тоді, коли під час нього комфортно почуваються усі – і дорослі, і сама дитина. Сон малюка дуже тісно пов’язаний зі способом життя, який він провадить, а саме із харчуванням, прогулянками, одягом, гігієнічними процедурами тощо. Раціональне харчування, ігри на свіжому повітрі, щоденне прибирання помешкання, купання, м’яка, чиста і суха постіль – все це вимагає часу, бажання, знань та уміння. Але результатом буде задоволена вся родина.
Визначте пріоритети
Сім’я щаслива і працездатна тоді, коли батьки мають можливість спати вісім годин на добу. Чи не найбільше дитині потрібні здорові, спокійні та люблячі одне одного тато і мама. Від самого народження режим немовляти має підпорядковуватися режиму сім’ї, а не навпаки.
Готуйтеся до нічного сну заздалегідь і привчайте до нього дитину. Визначте час, коли повинен розпочинатися нічний відпочинок, і нехай цей час буде зручним для вас, батьків: чи з 21.00 до 5.00, а чи з 23.00 до 7.00. Намагайтеся дотримуватися цього.
Де і з ким спати
Для дитячого сну можливі три варіанти:
1-й: ліжечко немовляти у спальні батьків – оптимальний варіант для дітей першого року життя і прийнятний років до трьох;
2-й: дитяче ліжко в дитячій спальні – ідеальний варіант для дітей, яким більш ніж рік;
3-й: в одному ліжку з батьками – захоплення модне, але більшість педіатрів не схвалюють його і до здорового дитячого сну воно не має жодного стосунку.
Матусі повинні пам’ятати, що варто приділяти увагу ще й своєму чоловікові – не лише дитині. І спати потрібно з татком, а не із синочком чи донечкою.
Не бійтеся розбудити сонька
Якщо хочете, щоб дитина дала вам спокій уночі, не допускайте, аби вона спала удень більш ніж потрібно: середньодобова потреба у сні в дітей така: до 3 місяців – 16 – 20 годин; 6 місяців – 14,5 години; 12 місяців – 13,5 години; 2 роки – 13 годин;
4 роки – 11,5 години; 6 років – 9,5 години; 12 років – 8,5 години.
Отже, візьмемо, до прикладу, піврічну дитину, яка спить орієнтовно 14,5 години на добу. Якщо батьки хочуть, аби їхній нічний сон тривав вісім годин, то на денний сон дитини залишається не більш ніж 6,5 години. Відповідно, якщо вдень малюк спатиме 9 годин, то вночі бавитиметься.
Оптимізуйте годування
У перші три місяці життя дитина протягом ночі може їсти раз чи два. У 3 – 6 місяців одноразове нічне годування цілком можливе. Після 6 місяців немовля нічного годування біологічно не потребує.
Вночі малюк може захотіти, аби його взяли на руки, вимагати спілкування, колисання. І вимагатиме цього щораз більше, довше і частіше – в міру того як його вимоги задовольнятимуть.
Тому встановіть “правила гри” раз і назавжди. Чи можна “використовувати” маму не для годування, а для смоктання? Чи можна татові, якому, до речі, вранці на роботу, півночі колисати дитину та ще й співати при цьому? Якщо вважаєте, що можна, про здоровий дитячий сон забудьте!
Постарайтеся трішки недогодувати немовля під час передостаннього годування і максимально нагодувати уже перед самим нічним сном. Пам’ятайте, що відчуття голоду – не єдина причина плачу, тож не намагайтеся втихомирити дитину, що плаче, їжею. Перегодовування є головною причиною болю в животі та пов’язаних з ним порушень сну.
Гарно проведіть день
Живіть активно: гуляйте, щоб дитина мала змогу поспати на свіжому повітрі, заохочуйте її до пізнання світу, рухливих ігор. Фізичні навантаження (без перебільшень) також сприяють здоровому дитячому сну. Натомість увечері обмежте емоційні навантаження. Спокійні ігри, читання добрих казок, перегляд уже знайомих мультфільмів і, нарешті, мамина колискова – що може бути кращим для підготовки до хорошого сну?!
Провітрюйте кімнату
Чисте, прохолодне і вологе повітря в спальні повинне стане непорушним правилом. Оптимальна температура – 18 – 20 градусів за умови, що це дитяча кімната (тобто місце, де дитина не лише спить, а й живе). Якщо ж мовиться про дитячу спальню, то оптимальною буде температура 16 – 18 градусів.
Використовуйте всі можливості для купання
Вечірнє купання у великій ванні в не надто гарячій воді – чудовий спосіб фізично втомитися і добряче зголодніти. Після цього дитина залюбки повечеряє і спатиме до ранку.
Масаж і гімнастика до купання, гігієнічні процедури і теплий одяг опісля – все це збільшує користь самого купання.
Підготуйте ліжечко
В дитяче ліжечко потрібно покласти щільний і рівний матрац, щоб не прогинався. До двох років – ніяких подушок. Постільна білизна має бути з натуральної тканини, випрана з використанням спеціальних дитячих порошків і ретельно виполоскана.