З нагоди 1025-ліття Хрещення Русі-України під час Міжнародної всецерковної прощі до патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві 18 серпня 2013 року освятять будівлю цього храму. Таким є рішення Постійного Синоду Єпископів УГКЦ, який триває цими днями в Княжичах поблизу Києва.
Як пояснив Патріарх Святослав Шевчук, глава УГКЦ, у коментарі Департаменту інформації, освячення собору ще не означає закінчення його будівництва. Нині завершили лиш екстер’єр.
“Щоб можна було освятити собор, відповідно до приписів Церкви, потрібно спорудити в ньому нерухомий жертовник, – пояснює предстоятель УГКЦ. – Тому освячення храму полягає передовсім у освяченні жертовника, престолу”.
Зі слів Блаженнішого Святослава, час освячення буде символічним. “До Києва прибудуть паломники з усього світу, щоби відсвяткувати Хрещення Русі-України. З цієї нагоди в столиці відбудеться Синод Єпископів УГКЦ, на якому будуть наші владики з цілого світу. Крім того, очікуємо присутності численних гостей зі Східних католицьких церков Європи і глав Єпископських конференцій Латинських церков з різних країн”, – пояснив глава УГКЦ.
Обрядовим освяченням передуватиме нічне чування молоді. Після літургії на березі Дніпра відбудеться відновлення хресних обітів, освячення води і обряд хрещення дорослих, які до нього готуватимуться.
“Ми вдячні всім, хто докладає зусиль до підготовки освячення патріаршого собору Воскресіння Христового та організації цього паломництва. Хочу запросити всіх наших вірних на прощу до патріаршого собору і взяти участь у його освяченні”, – сказав Блаженніший Святослав.
Нагадаємо: будівництво патріаршого собору Воскресіння Христового розпочалося 27 жовтня 2002 року освяченням наріжного каменя. 10 жовтня 2004 року відбулося освячення хрестів, які згодом були встановлені на патріаршому соборі. 19 січня 2007 року, на свято Богоявлення Господнього, у ньому вперше звершили Божественну літургію (у підвальній частині).
Зведення собору триває так довго, бо існує потреба у величезних коштах, які збирають з пожертв вірних. І як би не було сутужно з грішми, допомоги від можновладців будівничі не чекають. “Ми не приймаємо пожертв від владних і політичних структур – лише від приватних осіб. Для того, щоб цей храм міг будуватися чесно, а наша церква була вільною. Ми його довго будуємо, але це знак, що ми його чесно будуємо”, – не раз запевняв Патріарх Святослав.
Головний спосіб отримання необхідних пожертв – розповсюдження через парафії УГКЦ спеціальних “цеголок” номіналом 10, 50, 100, 500 та 1000 грн, придбавши які, жертводавець вносить посильний вклад у велику спільну справу. Особливістю тих “цеголок” є спеціальна відривна частина, яку із внесеними даними про особу жертводавця передадуть на молитву до патріаршого собору. Такі “цеголки”, на думку членів комітету зі збору коштів на будівництво собору, є доступним способом внесення грошей, який сприятиме відчуттю приналежності всіх жертводавців до спільної справи будівництва головного храму УГКЦ.
“Акцією з розповсюдження “цеголок” ми хотіли підкреслити особисту участь кожного вірного нашої Церкви у побудові цієї святині, – пояснив Департаменту інформації УГКЦ владика Богдан Дзюрах, голова наглядової ради будівництва собору. – Дуже часто у ЗМІ йдеться про те, що на лівому березі Дніпра будують патріарший собор. Іноді сюди приходять люди і питають: “Чому він так довго будується?” То я хотів би сказати, що собор не будується – собор будуємо ми, собор будують люди. І саме такого усвідомлення кожного вірного в справі побудови нашого спільного храму ми хотіли б через цю акцію досягти”.
Коментуючи ідею з відривною частиною “цеголки”, владика Богдан сказав: “Ми хочемо наголосити, що для нас пожертва не повинна залишатися безіменною. Кожна пожертва має своє призначення і походить від конкретного жертводавця. І звичайно, даючи “на Боже”, ми не розраховуємо на людську винагороду чи подяку, а передусім на Божу нагороду. Однак ми як люди хочемо знати, що наші кошти дійшли за призначенням, були добре використані і що факт нашої пожертви зафіксований у спеціальних книгах. Ми хочемо, щоб кожна пожертва – чи найбільша, чи найменша – була записана не тільки у Бога на небі, але й на землі. Іншими нашими бажаннями і обов’язками є молитва за тих жертводавців і прохання про щедрі Божі ласки, які Він дарує кожному, хто вміє ділитися своїми статками. Саме ці наміри плануємо реалізувати через відривну частину “цеголок”.
Кожна “цеголка” є іменним сертифікатом з відповідним номером. Кожен жертводавець може знайти себе у спеціальному
реєстрі на сайті патріаршого собору. Наразі в ньому 119 194 “цеголки” на суму 96 51275 грн.
Реквізити для переказу коштів у гривнях на будівництво патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві:
р/р: 2600401298233 у КВ центральної філії ПАТ “КРЕДОБАНК”.
Релігійне управління екзархії, 21655633, МФО 325365.
Із обов’язковим зазначенням “Добровільна пожертва на будову собору”.