Чому сивина з’являється у молодому віці?

“Мені лише тридцять, а я вже маю досить багато пасом сивого волосся. Кажуть, рання сивина – спадкова, але в нашій родині ніхто не сивів так рано. Надто сильних стресів також не було. Скажіть, будь ласка, чому люди починають сивіти в молодому віці і чи можна цьому якось запобігти?”
 
Юрій Турчин, м. Львів 
 
Оксана Захарченко, лікар-терапевт:
– Поява перших сивих волосин –  ще не ознака старості. Вони можуть з’явитися й у молодих людей з різних причин. Звичайно, найбільшу роль відіграють спадковість, пережиті стресові ситуації. Відомі випадки, коли ще досить молоді чоловіки сивіли за лічені години. Таке трапляється через серйозні стреси, пов’язані з ризиком для життя. 
Причиною раннього посивіння можуть бути порушення функцій щитоподібної залози, анемія, певні аутоімунні захворювання, а також задавнений гастрит, нераціональне харчування. Досить часто сивина є не єдиним симптомом, тож, окрім терапевта, бажано відвідати ще кількох спеціалістів: імунолога, гастроентеролога. І якщо патології немає, то, найімовірніше, організмові не вистачає меланіну – пігменту, що відповідає за колір волосся. 
Найкращим способом уникнути ранньої сивини є провадження спокійного, розміреного життя. Потрібно більше відпочивати, спати не менш як вісім годин на добу, не перевтомлюватися, уникати стресових ситуацій. Також варто обмежити вживання спиртного, кави, міцного чаю. У жодному разі не можна висмикувати єдину сиву волосину!
Зупинити процес сивіння сучасна медицина поки що не здатна. Але зберегти здоров’я і гарний вигляд волосся допоможе дбайливий догляд, своєчасна консультація у фахівця, використання якісних шампунів та фарбування. 
 
 

Зимові прогулянки – не для всіх?

“У морозну погоду мій організм починає бунтувати: в серці коле, стає важче дихати. В такі дні на вулицю стараюся не виходити, тож майже всю зиму сиджу вдома. Скажіть, будь ласка, у чому причина такого стану?”
Ольга Зарічна, м. Винники
 
Ігор Красний, лікар-кардіолог:
– Найімовірніше, у цієї жінки проблеми із серцево-судинною системою. Від холоду уражені спазмом судини звужуються ще більше, тому й виникає задишка. Це вкрай небезпечно – може закінчитися інфарктом!
Час перебування на холоді слід скоротити і людям, схильним до захворювань верхніх та нижніх дихальних шляхів. Тривалі прогулянки на морозі небажані й здоровим, адже при різкому похолоданні повітря стає більш розрідженим,  і це позначається на стані кровоносної системи. Холодної днини кровотік сповільнюється, кров стає в’язкою.
Тому, вийшовши на вулицю, не можна робити відразу глибокий вдих, бо різкий потік холодного повітря може спричинити рефлекторний спазм бронхів. Дихати треба рівномірно, обов’язково носом. При носовому диханні виробляється слиз, що містить імуноглобуліни, які захищають організм від вірусів. Під час дихання ротом цього не відбувається. Носом потрібно робити як вдих, так і видих. Якщо на морозі видих через ніс дається важко, видихати повітря через рот треба поступово.
 

Як захистити губи від обвітрювання?

“На холоді моє лице і губи починають пересихати, лущитися,  на них утворюються тріщинки. І якщо з кремом для обличчя я вже визначилася, то для губ підібрати щось оптимальне не можу. Зволожувальні та гігієнічні помади не допомагають, залишаючи лише блиск. Підкажіть, будь ласка, як захистити губи від обвітрювання?”
Оксана Кугук, м. Львів
 
Уляна Нечипор, лікар-косметолог: 
– Суха шкіра на губах вимагає особливого догляду взимку. Звісно, гігієнічна помада – чудовий засіб для щоденного використання, проте нею варто користуватись навесні та восени, бо несильно зволожує губи. А взимку, навіть при частому використанні, вона не допомагає, застигає, як шар жиру, і відстає разом із кірочкою на губах.
Холодної пори перед виходом на вулицю найкраще змастити губи гігієнічним бальзамом. До його складу входить більша кількість олій, які мають пом’якшувальну дію, та інших захисних компонентів, через що швидше гояться ранки, тріщинки, крізь які може потрапити інфекція.
Але доглядати губи потрібно й у приміщенні. Наприклад, на ніч їх також варто змащувати, бо багато хто спить із відкритим ротом, від чого шкіра губ пересихає і лущиться.
Корисно робити маски для губ. Можна змастити їх олією або ж масляним розчином вітамінів А і Е, натуральним медом чи морквяним соком. Такі процедури варто робити за півгодини до виходу на вулицю, а потім скористатися гігієнічною помадою чи бальзамом.
 

Скільки можна жувати гумку?

“Мій дев’ятирічний онук Данилко дуже любить жуйки. Купує і м’ятні, і з різними фруктовими смаками. Жує їх довго, на що ми всі звертаємо його увагу і просимо, щоби швидше випльовував. Скажіть, будь ласка, чи може зашкодити жувальна гумка дитячому організмові та як довго її варто тримати в роті?” 
Катерина Банас, м. Ходорів
 
Іванна Загородня, лікар-стоматолог:
– Звичка жувати гумку і добра, і погана водночас. Звичайно, в жувальній гумці містяться інгредієнти, що запобігають карієсу та сприяють відновленню кислотно-лужного балансу. Гумка тренує щелепи, навіть судини ясен, а через велику кількість виділеної слини, яка нейтралізує кислоту в ротовій порожнині, сприяє очищенню жувальної поверхні зубів. Проте якщо дуже довго її жувати, корисні складники втрачають свої властивості.
Тому гумку варто жувати не довше ніж п’ять-десять хвилин. Після цього зникає смак, і жуйка вже не забирає бруду із зубів, а навпаки –  шкодить їм: постійне жування може порушити прикус, призвести до випадання пломб, руйнувати коронки і містки.
Не бажано жувати гумку  натщесерце, бо це стимулює виділення травного соку – роз’їдаючи слизові оболонки, він може спричинити гастрит, виразку. А усілякі хімічні добавки і барвники здатні викликати алергію, запалення, подразнення, біль у животі, а також захворювання печінки і нирок. 
Не варто давати жувальну гумку дитині до п’яти років навіть з огляду на те, що вона може її проковтнути під час активних ігор або й захлинутись нею.
 
 
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5720 / 1.61MB / SQL:{query_count}