“Пошта” дізнавалася, чим корисні для людини деякі з дарів тропічної природи
Сьогодні вже забулися ті часи, коли фруктовими делікатесами на нашому столі були банани, мандарини, гранат чи ананаси. Про екзотичні плоди типу фейхоа, хурма, папайя чи ківі можна було дізнатися з енциклопедії або з екранів телевізора. Тепер все це можна купити в магазині.
Екзотичні фрукти переважно купують ті, хто вже знайомий зі смаком, ароматом і корисністю заморських гостей. Тих, хто їх не куштував, від купівлі “оберігає” внутрішній страх та думки про те, а чи корисне авокадо, чи смачне помело та чи виправдає сподівання лайм.
Як розповіла “Пошті” головний гастроентеролог м. Львова, завідувач відділенням гастроентерології 5-ї міської клінічної лікарні Ольга Бідюк, звісно, найкращі і найкорисніші для людини є фрукти з тих широт, де проживають самі споживачі. Зокрема, для українців це будуть яблука, груші тощо.
“Щодо привозних фруктів, то від них відмовлятися не варто. Більшість з них містять корисні вітаміни та мікроелементи, – каже гастроентеролог. – Але все корисне має бути в міру – якщо раз чи два рази на тиждень людина з’їсть досі невідомий їй екзотичний фрукт, здоров’ю це не зашкодить”.
Проте, варто пам’ятати, що фрукти – це не десерт. Їсти їх треба перед їжею. Це пов’язано з особливостями засвоєння.
Цитрусові
Більшість з цитрусових – лимони, мандарини, апельсини чи грейпфрути давно для українців перестали бути екзотикою. Усім відомо про їхні корисні властивості та здатність зміцнювати імунну систему, нормалізувати обмінні процеси тощо. Єдиний їхній недолік, за словами Ольги Бідюк, – вони алергічні. Дещо менше людям відомо про такі цитрусові як помело та лайм.
Наприклад, помело підвищує працездатність і настрій. У ньому багато вітаміну А і антиоксидантів, цей фрукт корисний для тих, хто хоче схуднути. Зовні плід нагадує грейпфрут, а за смаковими якостями – апельсин.
А ось лайм має протиревматичну, антивірусну і загоювальну дії. Нормалізує рівень холестерину в крові, стимулює процес вироблення колагену, заспокоює нерви, зміцнює ясна, попереджає ризик пародонтозу. Плід дещо продовгуватий, досягає в діаметрі 4-6 см, шкірка зелена або зелено-жовтого кольору, а м’якоть соковита та кисла.
Гранат
Плоди містять вітаміни, клітковину, мінеральні речовини й мікроелементи: кальцій, магній, калій, марганець, натрій. Сік містить глюкозу, фруктозу, органічні кислоти, водорозчинні поліфеноли, амінокислоти, вітаміни С, В1, В2, Е, А, РР тощо. Вживають плід при гормональних порушеннях, болях голови, підвищеному тиску та дратівливості. Оскільки гранат містить велику кількість заліза, свіжі плоди і сік радять при анемії. Також сік граната має сечогінну, жовчогінну, протизапальну, антисептичну, жарознижувальну дії.
Маракуйя
Плід покращує роботу кишківника і є жарознижувальним засобом, його вживають при захворюваннях печінки, сечовивідних шляхів та низькому тиску. Сік маракауйї заспокоює та покращує сон.
На вигляд маракуйя овальна або кругла. Нестиглий плід має зелений колір, а шкірка вже дозрілих фруктів буває пурпуровою, жовтою чи коричнево-оранжевою, залежно від сорту. Шкірка фрукта має гладеньку поверхню й ділиться на три шари. М’якоть трошки гірчить, однак вона чудово пахне. Всередині кожного плода міститься багато чорних насінин.
Авокадо
Плід містить 37% жирів, більше 2% білків, весь набір вітамінів, ненасичені жири. Цукру в ньому мало, тому для хворих діабетом кращої їжі не знайдеш. Їдять плід зі сіллю і оцтом, соком лимона або кладуть в овочеві салати.
На вигляд плід нагадує велику темно-зелену грушу (хоча буває фіолетовим або чорним), всередині жовто-зелений м’якуш без вираженого смаку.
Фейхоа
Плоди багаті на йод і вітамін С. У шкірці фейхоа містяться антиоксиданти, необхідні людині для боротьби з вільними радикалами і онкологічними захворюваннями. За вмістом йоду фейхоа можна порівняти тільки з морепродуктами і рибою.
Плід рекомендують приймати хворим з порушенням роботи щитовидної залози, при авітамінозі С, пієлонефриті, гастриті, атеросклерозі, простуді та запаленнях шлунково-кишкового тракту.
Плоди фейхоа м’ясисті і соковиті, на колір зелені і мають розмір курячого яйця і за формою нагадують еліпсоїд. Смак фейхоа дуже схожий на смак гуави з відтінком гострого солоду, суниці, м’ятної свіжості і соковитості ананаса.
Лічі
Плоди багаті на вітаміни С, В1, В2 та є джерелом калію, магнію, фосфору, кальцію, заліза. Це маленькі фрукти у формі горіха з лускатою шкіркою. Їх колір варіюється від світлого до темно-червоно-коричневого. Біла м’якоть плоду соковита, має кисло-солодкий пряний смак, нагадуючи мускатний виноград. Усередині плоду – неїстівне ядро.
Хурма
Вона містить вдвічі більше харчових волокон і корисних мікроелементів, аніж яблука. У ній також багато антиоксидантів, білків, вуглеводів, органічних кислот, дубильних речовин. Фрукт багатий на калій, кальцій, магній, фосфор і залізо, а також вітаміни А і P. Хурма корисна для профілактики серцево-судинних захворювань, покращує травлення.
Зрілість хурми визначають за яскраво-помаранчевим кольором плоду. Зрілі плоди є досить м’якими, а ось якщо є чорні цятки і плями – це ознаки псування.
Манго
Вітаміну С у плодах цього фрукта більше ніж у цитрусових – 75 мг на 100 г.
Крім вітаміну С є й багато вітамінів групи В та Е. Плід володіє імуностабілізуючими і протирадіаційними властивостями, нормалізує жировий, білковий і мінеральний обміни в організмі.
Залежно від сорту, манго може бути жовтим, зелено-жовтим або червоним. Форма буває двох видів: овальна або у вигляді краплі.
Актинідія або ківі
Під тонкою “пухнастою” шкоринкою соковитий м’якуш, що містить каротин, пектини, грубу клітковину, мікроелементи. У 100 г свіжих плодів міститься 100-140 мл вітаміну С, що більше, ніж у такій самій кількості цитрусових, яблук або помідорів. Ківі лікують хворі судини та гепатит захворювань. При перших ознаках застуди досить з’їсти лише один-два плоди ківі, щоб припинити її подальший розвиток. До речі, ківі не викликає алергії.