Як відомо, підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною залежало від того, наскільки чесно та демократично відбудуться вибори до Верховної Ради. Принаймні, про це заявляли європосадовці упродовж майже двох останніх років. Цікаво, що в українському зовнішньополітичному відомстві вважають, що тепер дорога відкрита.
Ані президент, ані МЗС не почули докорів від міжнародних спостерігачів. Янукович переконаний, що оцінки виключно позитивні. “Я радий, що згідно з попередніми оцінками багатьох українських і міжнародних спостерігачів, включаючи ОБСЄ, вибори з технічного боку пройшли добре. У виборців був великий вибір серед кандидатів. Процес голосування позитивно оцінили спостерігачі”, – цитує прес-служба президентської адміністрації слова Віктора Януковича.
Схожі спостереження озвучує й очільник Міністерства зовнішніх справ: “Більшість міжнародних спостерігачів позитивно оцінили процес голосування та підрахунку голосів. Таким чином міжнародна спільнота визнає, що майбутній склад Верховної Ради відображає волю українського народу, а в Україні зміцнюються традиції конкурентної демократії та парламентаризму”, – заявив міністр МЗС Костянтин Грищенко. Тому не дивно, що Міністерство очікує швидкого підписання Угоди про асоціацію. Зокрема про це під час круглого столу із представниками міжнародних спостерігачів на виборах заявив речник МЗС Олег Волошин. “В остаточному підсумку ми сподіваємося, що вже скоро вам доведеться ратифікувати цю Угоду, і ви, повертаючись із гарними враженнями з України, будете мати додатковий стимул підтримати відповідну ратифікацію після того, як ця года буде підписана”, – заявив він.
Усе це чути дивно, адже місія ОБСЄ назвала вибори кроком назад, а представники Парламентської асамблеї Ради Європи зазначили, що такі вибори не виражають волю народу. Ви можете ознайомитися із тим, як відгукуються про голосування міжнародні організації, а також світова преса упродовж кількох останніх днів.
Що ж каже світова спільнота про волевиявлення українців?
Марк Тонер, представник Держдепартаменту США:
– Парламентські вибори в Україні є кроком назад від того прогресу, який спостерігався в ході попередніх парламентських виборів і виборів президента в 2010 році. Стурбованість викликають використання урядових ресурсів для підтримання близьких владі кандидатів, втручання в можливість ЗМІ отримувати доступ до інформації та переслідування опозиційних кандидатів. Незважаючи на те, що день виборів пройшов загалом мирно і за процесом стежила велика кількість місцевих і міжнародних спостерігачів, ми стурбовані повідомленнями про підтасовування та фальсифікації в ході голосування, невідповідністю попередніх даних ЦВК і паралельного підрахунку голосів, а також рішенням ЦВК не оприлюднювати результати з виборчих дільниць.
Віце-президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Вальбурга Габсбурґ Дуґлас:
– З огляду на зловживання владою та зважаючи на те, яку роль у цих виборах відігравали гроші, схоже, що демократичний процес пішов у зворотному напрямку. У нашому висновку ми кажемо, що ці парламентські вибори характеризувалися браком рівних умов для всіх їх учасників, переважно внаслідок зловживання адміністративним ресурсом, недостатньою прозорістю фінансування виборчих кампаній кандидатів та партій, а також недостатньою збалансованістю висвітлення їх у ЗМІ.
Міністерство закордонних справ Польщі:
– Процес виборів був пов’язаний із різними видами порушень, зокрема, використанням адміністративного тиску, відсутністю прозорості фінансування політичних партій та обмеженням доступу до ЗМІ для опозиційних і незалежних кандидатів. Отже, виборчий процес не повністю відповідав демократичним стандартам.
Мартін Шульц, президент Європарламенту
– Я шкодую, що багато недоліків затьмарили голосування. Я стурбований нерівністю участі серед політичних сил, викликаною, зокрема, зловживанням адміністративними ресурсами. Але я схвалюю той факт, що в день виборів обстановка була спокійною та мирною і що голосування та підрахунок голосів оцінили позитивно. Я також схвалюю високу явку на виборах.
Голова місії СНД Володимир Гаркун:
– Місія спостерігачів від СНД оцінює вибори як такі, що відповідають українському законодавству. В цілому порушення мали технічний, а не систематичний характер і не зможуть вплинути на результати виборів.
Голова місії спостерігачів від ПАРЄ Андреас Ґросс:
– Олігархізація виборчого процесу означає, що громадяни втрачають цей процес як свій власний, адже саме вони є джерелом влади у своїй країні. Вони також втрачають довіру до виборчого процесу. Демократичні вибори мають бути чимось значно більшим, ніж боротьба олігархів та мінігархів, які, фактично, монополізують Україну завдяки своїм грошам. У такий спосіб вони відбирають у парламенту право представляти інтереси народу, що відрізняються від інтересів окремих приватних груп.
Голова місії Європарламенту Павел Коваль:
– Місія Європейського парламенту висловлює доволі критичні зауваження щодо цієї виборчої кампанії. Те, як поводилися українські громадяни під час виборів, я б хотів виділити як позитивний аспект. Усе проходило мирно, у позитивній атмосфері, із високою явкою. Це вказує на велике бажання українських громадян належати до сім’ї європейських демократій. Але, на жаль, сам виборчий процес був затьмарений низкою недоліків, серед яких, передусім, ув’язнення лідерів опозиції, у результаті того, що ми називаємо “політично вмотивованим вибірковим правосуддям”.