Новообраний уряд Грузії має намір змінити конституцію, провести реформу МВС, міноборони, суддівства, прокуратури, а також врешті налагодити відносини із Росією. Цього тижня парламент республіки проголосував за створення нового кабінету міністрів на чолі з лідером коаліції “Грузинська мрія” Бідзіною Іванішвілі. “За” віддали голоси 88 депутатів, “проти” – 54. Депутати також підтримали програму нового уряду “Для сильної, демократичної і єдиної Грузії”, у якій описуються майбутні реформи.
Передусім Іванішвілі хоче підправити конституцію, аби “виключити авторитарне правління” в Грузії. “Більшість суб’єктів, які входять до “Грузинської мрії”, віддають перевагу парламентському правлінню. Проте остаточне рішення про конституційний устрій країни буде ухвалене на підставі угоди з громадськістю. Це забезпечить максимальне врахування всіх розумних доказів та інтересів”, – йдеться у програмі.
Згідно з програмою, конституція має встановити модель правління, що забезпечуватиме як необхідну для урядовців стабільність, так і можливість опозиції реально контролювати окремі рішення влади. Проте наразі сам Іванішвілі критично висловлюється щодо своїх опонентів.
У програмі реформ багато місця присвячено й змінам силових та оборонних відомств. Наприклад, МВС позбавлять функції дотримання безпеки. Цим займатиметься окреме відомство – Служба державної безпеки. МВС же перетвориться на деполітизоване міністерство, що складатиметься із двох підрозділів – Департаменту по охороні кордонів та Департаменту поліції (тут теж маємо поділ на дві частини – патрульна та кримінальна поліції). Суттєвих змін зазнає і прокуратура, яка має стати незалежним правоохоронним органом у системі міністерства юстиції. Прокурора призначатиме президент за згодою парламенту на п’ять років. Його звільнення відбуватиметься або за рішенням президента, яке підтримає парламент, або ж шляхом проведення імпічменту.
Грузинські урядовці також мають намір розробити нову Стратегію національної безпеки. Планується, що Збройні сили стануть більш підзвітними і уряду, і громадськості.
“Головним завданням уряду стане повна деполітизація міністерства оборони, кадрове забезпечення Збройних сил за професійною ознакою, також, враховуючи міжнародні стандарти, буде здійснено перерозподіл функцій між Міністерством оборони і Об’єднаним штабом ЗС Грузії”, – наголошується в програмі. Міноборони зобов’яжуть звітуватися перед парламентом, зокрема, про використання коштів.
Головним міжнародним партнером Грузії залишатимуться США. Країна прагнутиме “до вступу в Євросоюз, євроатлантичної орієнтації та інтеграції в НАТО”. Водночас Іванішвілі хоче якомога раніше налагодити відносини з Росією. Він вважає, що саме провокація Саакашвілі призвела до подій серпня 2008-го.
Новообраний прем’єр-міністр Грузії, повернувшись рік тому в політику, запевняв, що прийшов всього на три роки. Під час свого виступу у парламенті він підтвердив, що не має наміру засиджуватися в уряді. “Я вже один рік у політиці – маю на увазі перебування в опозиції. Після того, як ми виграли на виборах, можу сказати більш конкретно – через півтора роки я маю намір піти з політики, але не збираюся їхати з країни. Я залишу таку команду, яка виконає всі реформи, і я не знімаю відповідальності з себе за ті обіцянки, про які говорив не раз. Я залишуся одним із активних членів громадянського сектору”, – заявив Іванішвілі під час звернення до парламенту.