А чи не випити нам чаю?

Цей напій зніме втому, допоможе при болю голови і виведе з організму шлаки. Але часте його споживання може призвести до проблем із серцем та нирками

Цей напій зніме втому, допоможе при болю голови і виведе з організму шлаки. Але часте його споживання може призвести до проблем із серцем та нирками

Чай – один із найдавніших напоїв у світі. А ще найпопулярніший засіб як для тамування спраги, так і для зігрівання та лікування.

Батьківщиною чаю є Китай. Саме в цій країні його називають напоєм від ста хвороб. І це не випадково, адже при правильному його питті організм людини насичується вітамінами, завдяки чому можна уникнути багатьох недуг.

Як розповіла “Пошті” голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада, чай містить приблизно 300 корисних речовин. У ньому багато вітамінів: А, групи В, С, К, Е, Р. Велике значення має вітамін Р, що зменшує ламкість судин. У комплексі з вітаміном С він робить їх еластичними.

“Основні корисні властивості чаю забезпечують алкалоїди, – пояснює дієтолог. – У великих дозах ці органічні речовини можуть бути шкідливими, проте в чаї їх мало. Вони радше корисні, аніж шкідливі”.

Найвідомішим алкалоїдом є кофеїн. У чаї його більше, ніж у каві. Завдяки дубильній речовині таніну кофеїн, що міститься в чаї, всмоктується у кров повільніше, аніж кофеїн, що є у каві, а виводиться, навпаки, швидше.

“Завдяки кофеїну чай має тонізувальну дію, покращує кровопостачання, відкриває доступ кисню до головного мозку, знімає втому, стимулює нервову систему, підвищує розумову здатність і допомагає при болю голови”, – веде далі Зоряна Завада.

Крім кофеїну, до чаю входять й інші алкалоїди – теобромін і теофілін. Це “противники” кофеїну, які пом’якшують тонізувальну дію, не дозволяючи “збуритись” нервовій системі та підвищуватись артеріальному тискові.

Чай містить ефірні олії, які разом із алкалоїдами позитивно впливають на  сечовивідні шляхи, що приводить до виведення шлаків і перешкоджає утворенню каменів.

Який чай обрати – чорний чи зелений, залежить від особистих уподобань.

Дієтолог Зоряна Завада розвінчала міф про те, що зелений чай корисніший від чорного.

“Так, у зеленому чаї більше вітамінів, аніж у чорному. Він виводить з організму радіоактивні речовини, затримує ріст ракових пухлин та вбиває бактерії, що руйнують зуби. Проте має й недоліки, – застерігає вона. –  Зелений чай, як і чорний, здатен підвищити тонус судин, але зелений різко його знижує, а чорний зберігає ефект надовго. У результаті в людей, схильних до гіпотонії, може знизитися артеріальний тиск. При надмірному споживанні зеленого чаю можуть виникнути проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту. Протипоказаний він і при гастриті та виразці”.

Найкраще, зі слів дієтолога, пити чаї з трав та ягід. Вони мають більше цілющих властивостей. А ось ароматизованих ліпше не купувати, адже у них містяться барвники, ароматизатори, які шкодять шлунково-кишковому тракту і спричиняють алергії.

Як дітям, так і дорослим Зоряна Завада рекомендує пити чай, але не більш як 2-3 грами на день. Занадто часте його споживання призводить до збільшення об’єму води в організмі, через що збільшується навантаження на серце і нирки.

Пам’ятайте: заварений чай бажано випити у той самий день. Наступного дня він з корисного і смачного напою перетвориться на засіб, що годиться лиш для полоскань і компресів.

ДО ТЕМИ

Секрети приготування смачного чаю

Чайник для заварки. При заварюванні різних сортів чаю для кожного сорту потрібно використовувати інший чайничок. Найкраще з порцеляни, кераміки, глини або скла.

Чай. Вибирати лише якісний. Він повинен мати свіжий, терпкий аромат, а листя має бути чорне, лискуче. Що світліший колір листків зеленого чаю, то вища його якість. Існує система позначень якості чаю: OР – знак найвищої якості; FP – середньої; PS – грубе листя (найдешевший чай). Для середньолистових чаїв існують такі позначки: ВОР – означає, що чайні листки поламали під час збору; ВР – листки меншого розміру, але приблизно такої ж якості; BPS і PD – середньолистовий чай найнижчих сортів. І нарешті дрібнолистові чаї – висівки (F) і пил (D). Що дрібніший чай, то нижчий його сорт.

Вода. Для приготування використовувати очищену джерельну воду або ж фільтровану. Побутує думка, що вода для приготування чаю має закипіти. Але досвідчені майстри чайної церемонії стверджують, що зелений варто запарювати водою, що має температуру 80 – 85°C, а чорний заливати  нагрітою до 90 – 95°C.

Час заварювання. Для кожного сорту час заварювання може бути різним. Тому під час купування чаю варто це уточнити в продавця чи прочитати на упакованні. Приготування чаю з лимоном має свої особливості: заварку потрібно приготувати за звичним рецептом і налити у горнятка. Лише після цього до чаю варто додати лимона.

Зберігання. Зберігати чай потрібно у міцно закритій бляшаній банці, бо він здатен вбирати сторонні запахи, що псує його якість.

Рецепти чаю

Чай зі спеціями

Складники: 700 г води, 250 г молока, 4 гвоздички, щіпка меленого мускатного горіха, мелена кориця або мелений кардамон, 1 ч. л. подрібненого імбиру, 1 ч. л. чорного чаю, 1-2 ч. л. цукру або меду.

У каструлю влити води і додати спеції, довести до кипіння та варити 6-8 хв. Зняти з вогню, додати чорного чаю і залишити на 2-3 хв. Потім долити молока і поставити на повільний вогонь, не доводячи до кипіння. Зняти відвар з вогню і процідити через ситечко. Налити у горнятка і підсолодити. 

 Шипучий м’ятний чай

Складники: 200 г газованої води, 120 г цукру, 0,5 л міцної заварки, 80 мл лимонного соку, 4 галузочки свіжої м’яти.

Заварити чай, дати як слід настоятися і процідити. Додати цукру. Після того як чай охолоне, влити лимонного соку і газованої води. У високі келихи покласти кубики льоду, налити напій і прикрасити галузкою свіжої м’яти.

Імбирний чай під час застуди

Складники: чорний чай, 10 г імбиру, 6 гвоздичок, 1 ч. л. меленої кориці, 1 лимон.

Імбир натерти на тертці. Всі інгредієнти покласти у чайник і настоювати 15 хв. Процідити і пити. 

Зелена вітамінка

Складники: 2 ч. л. зеленого чаю, 2 склянки води, 1 ківі, м’ята і цукор до смаку.

Зелений чай і м’яту залити гарячою водою, настояти 7-8 хв. Стигле ківі обібрати і розім’яти. Розкласти у горнятка і залити завареним чаєм із м’ятою. Додати цукру або меду до смаку. 

Чай “Аристократ”

Складники: 150 г чорного чаю, 3 ст. л. коньяку, 200 г апельсинового або мандаринового соку, цедра з половини апельсина, 2 щіпки натертого мускатного горіха, цукор до смаку.

У гарячий чай покласти зрізану спіралькою цедру і відразу ж влити апельсинового або мандаринового соку. Прогріти. Цедру вийняти. Чай налити у горнятка. Додати решту інгредієнтів: коньяк, мускат, цукор. Пити гарячим. 

Двошаровий чай

Складники: 2 ч. л. чаю, 6 ч. л. цукру, 2 скибочки лимона, гаряча вода.

Заварити міцний чай. Доки він заварюється, розвести у склянці окропу 6 ч. л. цукру (по 3 ложки на порцію). Налити підсолоджений кип’яток у горнятка, покласти у кожне по скибочці лимона і через ситечко обережно налити міцної заварки. Рідини, які мають різну щільність, не змішуються. Двошаровий чай готовий. Обов’язкова умова – подавати в прозорому посуді.

 Вітамінний чай

Складники: 200 г обліпихи, 2 ст. л. меду, 1 ст. л. зеленого чаю, 500 г води.

Нагріти воду до 60 градусів. Заварити чай і через 5 хв. додати подрібненої обліпихи та меду. Дати настоятися 5 хв. і процідити через ситечко.

Молокочай
Складники: 3 ч. л. чорного чаю, 300 г води, 100 г молока, цукор до смаку.
Заварку всипати у керамічний чайник і залити окропом. Чайник накрити кришкою і залишити на  10 хв. Налити чай у горнятка, додати цукру і теплого молока. Усе вимішати і подавати до столу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4278 / 1.62MB / SQL:{query_count}