Повний геном

Учені з кількох країн проаналізували всі три мільярди пар основних нуклеотидів ДНК.

Учені з кількох країн проаналізували всі три мільярди пар основних нуклеотидів ДНК.

Раніше дослідники зосереджували увагу лише на двох-трьох відсотках генома людини, що відповідають за вироблення білків. Функції інших 97-98% довший час залишалися невідомими. Передбачалося, що ця частина ДНК взагалі “сміттєва”. Усього ж людський геном містить близько 20 – 25 тисяч генів. Їх кількість, до речі, визначили теж порівняно недавно: на початку 1990-х, коли стартував міжнародний дослідницький проект “Геном людини”, вважалося, що їх чисельність не може бути меншою за 100 тисяч.
Починаючи з 2003-го понад 400 учених із Великобританії, США, Іспанії, Сингапуру, Японії працювали над проектом “Енциклопедія елементів ДНК” (“Encode”), що мав на меті встановити призначення усіх функціональних частин генома. У рамках цього дослідження науковцям вдалося з’ясувати призначення близько 80% генома людини. І виявилося, що його “зайві” частини регулюють активність інших генів, тобто тих двох-трьох відсотків. Крім того, науковці виокремили клас генів-”перемикачів” – ділянки ДНК, що вмикають або вимикають у клітинах певні гени. 
Ті “перемикачі” можуть бути далеко від гена, діяльність якого регулюють. Учені визнають, що до появи результатів, які можна буде використовувати у практичній медицині, ще далеко, але всі подальші дослідження у сфері генетики спиратимуться на удосконалену карту генома.
 

ДО ТЕМИ

Днями оприлюднили ще одне цікаве дослідження, пов’язане з генами. Спеціаліст із молекулярної біології Манфред Кайзер в останньому номері наукового журналу PLoS One розповів, що фахівці медичного центру при Університеті Еразма Роттердамського виявили п’ять генів, які відповідають за вигляд і форму обличчя. Науковці підозрюють, що це ще не повний список, але саме вони мають найбільший вплив.  “Цілком можливо, що у майбутньому ми зможемо сказати, як виглядає людина, вивчаючи лише її ДНК. Це відкриває дуже широкі перспективи”, – переконує учений, зазначаючи, що результати досліджень невдовзі можна буде використовувати не лише у медицині, а й у криміналістиці. Висновки фахівців ґрунтуються на вивченні майже 10 тисяч осіб.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4547 / 1.54MB / SQL:{query_count}