Еліксир здоров’я та молодості

Помідори вилікують серце і покращать настрій. Але обмежити їх споживання варто тим, хто має жовчокам’яну та виразкову хвороби

Помідори вилікують серце і покращать настрій. Але обмежити їх споживання варто тим, хто має жовчокам’яну та виразкову хвороби

Помідори – дуже корисний і смачний овоч, без якого не обійтися під час приготування багатьох страв. Це ідеальна їжа для поповнення організму мінеральними речовинами.

Зі слів голови Асоціації діє­тологів Львівщини Зоряни Завади, томати містять багато води, калій, кальцій, магній, залізо, цинк, натрій, бром і фосфор. У них досить вітамінів, наприклад, групи B, важливих для росту клітин, а також Р, РР, К, E. Але найбільше в них вітамінів C і А (за вмістом каротину помідор поступається лише моркві).

У 100 г томатів міститься 17 ккал, тому при бажанні схуднути можна сміливо їсти ці овочі.

“Цей яскравий плід містить антиоксидант лікопін, здатний захистити від серцево-судинних та онкологічних недуг, а також від остеопорозу, – розповідає “Пошті” Зоряна Завада. – Споживання помідорів покращує засвоєння поживних та сприяє виведенню отруйних речовин з організму разом із сечею”.

Важливим є те, що лікопін підтримує високу розумову та фізичну активність літніх людей. Свіжі помідори і томатний сік рекомендують при порушенні обміну речовин та розладах діяльності шлунково-кишкового тракту. При виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки, нирковокам’яній хворобі, виснаженні організму томати варто споживати регулярно. Помідори покращують роботу легень, лікують артрит, цукровий діабет і є чудовим засобом профілактики авітамінозів.

Мають антисептичні влас­тивості: прикладена до рани скибочка помідора сприяє швидкому її загоєнню. Крім того, споживання томатів допоможе підтримати і покращити потенцію.

Помідори лікують не ли­ше тіло, а й душу. У них міститься серотонін, який називають гормоном щастя, і тіамін – органічна сполука, що перетворюється на серотонін уже в організмі. Тому склянка томатного соку покращує настрій, а в стресових ситуаціях працює як антидепресант.

У деяких випадках цей ово­ч може й зашкодити. Обмежити вживання помідорів або зовсім від них відмовитися варто за наявності жовчокам’яної та виразкової хвороб.

Несумісні помідори з яйцями, м’ясом, рибою, тому їх рекомендують їсти хоча б за півгодини до споживання м’ясних і рибних страв.

ДО ТЕМИ

Заморожені помідори

 

1 спосіб: помідори помити, витерти насухо, накраяти кружальцями або ж розрізати навпіл і викласти на встелену кулінарною плівкою тацю одним шаром. Помідори заморозити і вже після цього розкласти в мішечки для заморожування.

Такі помідори стануть у пригоді для приготування пирогів, піц тощо.

2 спосіб: помідори помити, надрізати навхрест і залити окропом. Через 2-3 хв. відцідити і одразу ж залити холодною водою. Злити воду і зняти з помідорів шкірку. Порізати кубиками, розкласти у судочки і заморозити.

Такі помідори стануть чудовою основою для різноманітних соусів і заправок.

3 спосіб: помідори обібрати від шкірки (як описано у попередньому способі), змолоти в блендері (можна протерти крізь сито, щоб були без зерняток), розкласти у порційні судочки і заморозити.

4 спосіб: (для помідорів чері): помідори помити, витерти насухо, проштрикнути кожен у кількох місцях дерев’яною шпичкою, розкласти в пакети для заморожування, випустити з них повітря і покласти до морозильної камери.

ЦІКАВО

Раніше помідори вважали не­їстівними, навіть отруйними – мов­ляв, вони зводять з розуму тих, хто їх споживає. Через колір і форму плодів рослина отримала романтичну назву “помодоро”, тобто “яблуко кохання”.

В Україну помідори потрапили у XVІІ ст., і їх назвали “псинками”, вважаючи “скаженими та гріховними ягодами”. Проте в середині XІХ ст. томати поступово увійшли в раціон українців. Тоді ж наші предки знайшли ще одне застосування помідорам – з допомогою їхнього соку та м’якоті лікували опіки, рятувалися від мозолів, ластовиння, навіть стимулювали ріст волосся.

До речі, існує легенда, як президентові США Джорджеві Вашингтону піднесли страву з помідорів з наміром отруїти. Він з’їв її і… пішов займатися своїми справами. 

Рецепти страв із помідорів

Суп гаспачо

Складники: 500 г помідорів, 300 г солодкого перцю, 300 г свіжих огірків, 150 г ріпчастої цибулі, 100 г оливкової олії, 2 зубці часнику, 

2 ч. л. лимонного соку або винного оцту, сіль, перець.

Щоб зняти з помідорів шкірку, треба ошпарити їх, а потім залити холодною водою. Якщо зернятка надто великі – видалити. Огірки обібрати, велике насіння вийняти, у перців вирізати серединки. Все дрібно нарізати. Те ж саме зробити з цибулею і часником. У блендері подрібнити підготовлені овочі, додати соку з половинки лимона або винного оцту. Влити оливкової олії, посолити, поперчити. Ще раз подрібнити у блендері. Подавати страву холодною.

Повидло “Грінпіс”

Складники: 1 кг зелених помідорів, 200 г волоських горіхів, 1 склянка води, 1 кг цукру, 10 г лимонної кислоти.

Маленькі помідори ошпарити і поколоти, щоб краще “наситилися” сиропом. Залити киплячою водою, додати лимонної кислоти і довести до кипіння. Вистудити. Злити воду і відразу ж залити сиропом. Для цього закип’ятити 1 склянку води з лимонною кислотою і цукром. Повидло варити на повільному вогні. Наприкінці, коли помідори стануть прозорими, додати волоських горіхів.

Домашній томатний сік

Складники: 1 кг стиглих помідорів, 1 ст. л. солі, 3 ст. л. цукру, 7 – 10 горошин чорного перцю, 3 гвоздички.

Томати помити, видалити хвостики, висушити. Пропустити через сокочавилку. Поставити сік на невеликий вогонь, закип’ятити. М’якоть, що підніметься вгору, має обов’язково осісти. Уварювати можна до такої консистенції, яка вам потрібна. Але, в принципі, 20 хвилин кипіння вистачить. Наприкінці варіння додати солі, цукру, спецій. (Тут варто покладатися на свій смак, але в ідеалі це має бути: 1 ст. л. солі, 3 ст. л. цукру, 3 гвоздички, 7 – 10 горошин чорного перцю на 3-літрову банку готового соку.) І одразу ж розлити гарячим в стерилізовані банки. Закрити їх металевими кришками, перевернути і накрити до пов­ного охолодження.

Квашені помідори з гірчицею

Складники: на 1 трилітрову банку – 1 кг помідорів, 2 ст. л. сухої гірчиці, 2 ст. л. цукру, 2 ст. л. солі.

Викласти підготовлені помідори в банку, засипати всі перелічені складники і залити холодною водою. Закрити капроновою кришкою і дати постояти кілька днів.

Консервовані часточки  помідорів

Складники: 3 кг помідорів, 1 кг цибулі, перець, лавровий листок, гвоздика, олія. Складники для приготування маринаду: на 1 л води – 3 ст. л. цукру і 1 ст. л. солі.

Дрібні червоні помідори розкраяти навпіл, великі – начетверо. На дно банки покласти нарізану кільцями велику цибулину. Банку щільно заповнити помідорами зі спеціями. Вилити на них 1 ст. л. олії, залити киплячим маринадом і пастеризувати 15 хв.

 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4180 / 1.61MB / SQL:{query_count}