Королева овочевого столу

Цвітна капуста вилікує гастрит і вбереже від розвитку онконедуг. Але може зашкодити тим, хто має порушений обмін речовин

Цвітна капуста вилікує гастрит і вбереже від розвитку онконедуг. Але може зашкодити тим, хто має порушений обмін речовин

Цю представницю родини капустяних цінують не лише за багатий вітамінно-мінеральний склад, корисний для здоров’я, але й за те, що страви з неї виходять дуже смачні, легкі.

Як розповіла “Пошті” дієтолог Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Ольга Муштрук, цвітна капуста – справжня скарбниця поживних речовин.

“У 100 г продукту міститься лише 30 ккал. Білка і аскорбінової кислоти в ній у два-три рази більше, аніж у білокачанній: 50 г цвітної капусти можуть забезпечити людину добовою нормою вітаміну С, – веде далі дієтолог. – Вміст інших вітамінів, таких як А, D, Е, К, Н, РР, групи В, також досить високий. Наприклад, вітаміну Н (біотину) в ній значно більше, аніж у інших доступних нам продуктах. Як і вітамін Е, він допомагає довше зберегти красу і молодість, тому його часто використовують при виготовленні косметичних засобів для догляду шкіри і волосся”.

Крім того, цвітна капуста містить вуглеводи, калій, кальцій, хлор, фосфор, магній, сірку, натрій, мідь, залізо, марганець, цинк, кобальт і молібден. Заліза в ній у кілька разів більше, ніж у салаті, зеленому горошку, болгарському перці, баклажанах чи кабачках.

Зі слів Ольги Муштрук, цвітна капуста містить невелику кількість грубої клітковини, тому не подразнює слизову оболонку шлунка, легше перетравлюється і засвоюється. Завдяки низькій калорійності її варто включати у щоденний раціон людям, які контролюють свою вагу. Ензими, що є в ній, здатні відвернути онкологічні недуги (особливо рак молочної залози і рак простати) або ж сповільнити їх розвиток. 

Цвітну капусту можна їсти хворим на гастрит, виразку шлунка. Пюре з неї педіатри радять давати малюкам під час пригодовування як перший овочевий продукт!

Помічна вона і при захворюваннях печінки та жовчевого міхура, оскільки сприяє жовчовиділенню і роботі кишківника. Цей вид капусти дуже корисний при хворобах ендокринної системи, дихальних і сечовивідних шляхів.

“Цвітна капуста незамінна у лікувальному харчуванні, – переконує співрозмовниця. – Особливо корисна хворим на цукровий діабет, бо здатна регулювати рівень цукру в крові, а також тим, хто потерпає від серцево-судинних недуг, і тим, у кого підвищений рівень холестерину”. Проте її не варто споживати людям з порушеним обміном речовин, хворим на подагру через те, що містить пурини. 

 

ДО ТЕМИ

Заморожуємо цвітну капусту

1-й спосіб: капусту розібрати на суцвіття, занурити в окріп, у який влити 1-2 ст. л. лимонного соку, на 2-3 хв., відцідити, дати вистигнути і підсохнути. Розкласти у пакети для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру.

 

2-й спосіб: капусту розібрати на суцвіття, розкласти в мішечки для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру.

ПОРАДИ

Мало хто знає, що листя цвітної капусти також їстівне, містить поживні речовини. Його ріжуть на великі шматки (завдовжки до

10 см), варять у підсоленій воді та подають як гарнір.

***

Щоби цвітна капуста не втратила білого кольору, киньте в окріп під час варіння дрібку цукру або ж додайте одну-дві ложки молока.

***

Щоби цвітна капуста була ще смачнішою, варіть її у мінеральній воді.

Цвітна капуста фарширована

Знадобляться: 2 середні капустини, вода, молоко, 300 г фаршу, цибулина, майонез, 200 твердого сиру, яйце, сіль, перець.

Головку капусти зварити до напівготовності у воді з молоком (50 на 50). Молоко з водою трішки посолити. Фарш також посолити, додати тертої цибулини і поперчити до смаку. Охолоджену капусту начинити фаршем (поміж суцвіттями), змастити майонезом, збитим із яйцем, зверху посипати твердим тертим сиром. Поставити в духовку для запікання. Готову різати ножем, як торт.  

 Маринована цвітна капуста

Складники: одна капустина, стебла зеленої цибулі, 4 зубці часнику, 70 г родзинок, 1 ч. л. фенхелю, 3 ст. л. олії, 2 ст. л. білого винного оцту, сіль, перець.

Цвітну капусту розділити на суцвіття, варити впродовж 5 хв. у підсоленій воді, відкинути на друшляк і облити холодною водою. Зелену цибулю дрібно нарізати (білу серединку покраяти на тонкі кільця). Часник нарізати на “пелюстки”. На сковороду влити олії, викласти кільця цибулі, часник, родзинки і фенхель. Обсмажувати приблизно 2 хв., потім додати

4 ст. л. капустяного відвару і винного оцту. Довести маринад до кипіння. Додати солі, чорного перцю, вимішати і зняти з вогню. Перекласти суцвіття капусти у посуд для маринування, посипати зеленою цибулею, залити маринадом, обережно вимішати і поставити в прохолодне місце на годину, щоби маринувалося.

Котлетки з цвітної капусти
Складники:  одна капустина, 2 яйця,
2 ст. л. майонезу, 0,5 склянки кефіру, борошно, 1 ч. л. розпушувача для тіста, сіль, перець, зелень.
Цвітну капусту розділити на дрібні суцвіття і вкинути на 3-4 хв. у підсолену киплячу воду. Охолодити. Накраяти  соломкою цибулю, додати подрібненого кропу. Влити 2 ст. л. майонезу, кефіру, посолити-поперчити. Додати яєць, борошна, розпушувача і добре вимішати. Смажити з обох боків на розігрітій олії до золотистого кольору. Смакують і гарячі, і холодні.
 
Пікантний салат з цвітної капусти
Складники: одна капустина, оливкова олія, кисле яблуко, лимонний сік, 100 г маринованих овочів, 50 г горіхів, 1 ч. л. кмину, 4 ст. л. сметани, зубець часнику, сіль.
Цвітну капусту розібрати на суцвіття, обсмажити в оливковій олії до утворення рум’яної скоринки, висушити на паперовому рушнику і дати вистигнути. Кисле яблуко обібрати, накраяти на кубики і скропити лимонним соком. Маринований солодкий перець або інші мариновані овочі нарізати тонкою соломкою і вимішати з яблуками та капустою, посоливши до смаку. Горіхи подрібнити і смажити на сухій сковороді разом із кмином 2 хв. Для заправки вимішати сметану з 2 ст. л. овочевого маринаду і подрібненим зубчиком часнику. Викласти овочі у салатницю і посипати горіхами. Заправку подавати в окремому посуді.
 
Суп-пюре з цвітної капусти
Складники: 500 г цвітної капусти, 3-4 картоплини, цибулина, 4 ст. л. олії, 1-2 морквини, 200 г сметани, 2 л курячого бульйону, 100 г твердого сиру, сіль, кілька галузок кропу, грінки.
Цвітну капусту зварити. Воду злити. Потушкувати на олії дрібно порізану цибулину. Додати накраяної на дрібні кубики картоплі та порізаної на маленькі кусочки моркви. Тушкувати ще 6-7 хв. помішуючи. Додати бульйону, варити 7–10 хв. Потім додати цвітної капусти і варити ще 2-3 хв. Посолити до смаку.
Коли вже всі складники зварилися, подрібнити їх у супі блендером. Додати сметани, тертого сиру і довести до кипіння. Ще раз посолити. Подавати, посипавши свіжим кропом, з грінками.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4347 / 1.61MB / SQL:{query_count}