Цю представницю родини капустяних цінують не лише за багатий вітамінно-мінеральний склад, корисний для здоров’я, але й за те, що страви з неї виходять дуже смачні, легкі.
Як розповіла “Пошті” дієтолог Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Ольга Муштрук, цвітна капуста – справжня скарбниця поживних речовин.
“У 100 г продукту міститься лише 30 ккал. Білка і аскорбінової кислоти в ній у два-три рази більше, аніж у білокачанній: 50 г цвітної капусти можуть забезпечити людину добовою нормою вітаміну С, – веде далі дієтолог. – Вміст інших вітамінів, таких як А, D, Е, К, Н, РР, групи В, також досить високий. Наприклад, вітаміну Н (біотину) в ній значно більше, аніж у інших доступних нам продуктах. Як і вітамін Е, він допомагає довше зберегти красу і молодість, тому його часто використовують при виготовленні косметичних засобів для догляду шкіри і волосся”.
Крім того, цвітна капуста містить вуглеводи, калій, кальцій, хлор, фосфор, магній, сірку, натрій, мідь, залізо, марганець, цинк, кобальт і молібден. Заліза в ній у кілька разів більше, ніж у салаті, зеленому горошку, болгарському перці, баклажанах чи кабачках.
Зі слів Ольги Муштрук, цвітна капуста містить невелику кількість грубої клітковини, тому не подразнює слизову оболонку шлунка, легше перетравлюється і засвоюється. Завдяки низькій калорійності її варто включати у щоденний раціон людям, які контролюють свою вагу. Ензими, що є в ній, здатні відвернути онкологічні недуги (особливо рак молочної залози і рак простати) або ж сповільнити їх розвиток.
Цвітну капусту можна їсти хворим на гастрит, виразку шлунка. Пюре з неї педіатри радять давати малюкам під час пригодовування як перший овочевий продукт!
Помічна вона і при захворюваннях печінки та жовчевого міхура, оскільки сприяє жовчовиділенню і роботі кишківника. Цей вид капусти дуже корисний при хворобах ендокринної системи, дихальних і сечовивідних шляхів.
“Цвітна капуста незамінна у лікувальному харчуванні, – переконує співрозмовниця. – Особливо корисна хворим на цукровий діабет, бо здатна регулювати рівень цукру в крові, а також тим, хто потерпає від серцево-судинних недуг, і тим, у кого підвищений рівень холестерину”. Проте її не варто споживати людям з порушеним обміном речовин, хворим на подагру через те, що містить пурини.
Заморожуємо цвітну капусту
1-й спосіб: капусту розібрати на суцвіття, занурити в окріп, у який влити 1-2 ст. л. лимонного соку, на 2-3 хв., відцідити, дати вистигнути і підсохнути. Розкласти у пакети для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру.
2-й спосіб: капусту розібрати на суцвіття, розкласти в мішечки для заморожування, випустити з них повітря і покласти в морозильну камеру.
Мало хто знає, що листя цвітної капусти також їстівне, містить поживні речовини. Його ріжуть на великі шматки (завдовжки до
10 см), варять у підсоленій воді та подають як гарнір.
***
Щоби цвітна капуста не втратила білого кольору, киньте в окріп під час варіння дрібку цукру або ж додайте одну-дві ложки молока.
***
Щоби цвітна капуста була ще смачнішою, варіть її у мінеральній воді.
Цвітна капуста фарширована
Знадобляться: 2 середні капустини, вода, молоко, 300 г фаршу, цибулина, майонез, 200 твердого сиру, яйце, сіль, перець.
Головку капусти зварити до напівготовності у воді з молоком (50 на 50). Молоко з водою трішки посолити. Фарш також посолити, додати тертої цибулини і поперчити до смаку. Охолоджену капусту начинити фаршем (поміж суцвіттями), змастити майонезом, збитим із яйцем, зверху посипати твердим тертим сиром. Поставити в духовку для запікання. Готову різати ножем, як торт.
Маринована цвітна капуста
Складники: одна капустина, стебла зеленої цибулі, 4 зубці часнику, 70 г родзинок, 1 ч. л. фенхелю, 3 ст. л. олії, 2 ст. л. білого винного оцту, сіль, перець.
Цвітну капусту розділити на суцвіття, варити впродовж 5 хв. у підсоленій воді, відкинути на друшляк і облити холодною водою. Зелену цибулю дрібно нарізати (білу серединку покраяти на тонкі кільця). Часник нарізати на “пелюстки”. На сковороду влити олії, викласти кільця цибулі, часник, родзинки і фенхель. Обсмажувати приблизно 2 хв., потім додати
4 ст. л. капустяного відвару і винного оцту. Довести маринад до кипіння. Додати солі, чорного перцю, вимішати і зняти з вогню. Перекласти суцвіття капусти у посуд для маринування, посипати зеленою цибулею, залити маринадом, обережно вимішати і поставити в прохолодне місце на годину, щоби маринувалося.