“Синові Левчику нині 5,5 років. За увесь цей час дитина ніколи не ходила у садочок – із вихованням завше допомагала няня. Наступного року син піде до школи. Зараз плануємо записати сина у дитячий садочок, аби він перед школою краще адаптувався у дитячий колектив. Скажіть, будь ласка, чи допоможе лише рік перебування у дитсадку нашому синові швидко адаптуватися до колективу?”
Оксана Нечипор, м. Львів
Юлія Стадницька, психолог:
– Усе залежить від індивідуальних і психологічних особливостей дитини, від того, наскільки дитина контактна. Комусь, справді, рік перебування у дитсадку допоможе адаптуватися до колективу, у когось адаптація мине складніше. Навіть якщо останній рік перед школою батьки віддадуть дитину до садочка, у них не буде стовідсоткової гарантії, що дитя легко інтегрується до шкільного колективу – у неї можуть виникнути труднощі у спілкуванні з незнайомими однолітками.
Якщо батьки все ж вирішили не віддавати дитину у садок, а відразу ж у школу, бажано попередньо навідатися до обраного навчального закладу. Важливо розповідати про школу, про те, що чекатиме дитину згодом у навчальному процесі, заздалегідь познайомити із першою вчителькою, можна постояти разом із дитиною у шкільному коридорі на перерві спостерігаючи за учнями. А вже у процесі навчання уважні батьки можуть прослідковувати реакцію та поведінку своїх дітей. Щодо адаптації у новому колективі, то про це можна буде робити висновки тоді, коли шкільний колектив формуватиметься.
Катерина Гороховська, в. о. начальника управління освіти м. Львова:
– Закон України про “Дошкільну освіту” визначив дошкільну освіту як обов’язкову первинну складову системи безперервної освіти в Україні, що забезпечує різнобічний розвиток дитини відповідно до її задатків, нахилів, індивідуальних особливостей.
Тобто, останній рік перед школою діти зобов’язані пройти так звану адаптацію до навчання. Підготовка може проходити в різних формах: у дитячому дошкільному закладі; у так званих адаптаційних групах при школах (цьогоріч у Львові вони почнуть діяти з жовтня); при різних гуртках, будинках творчості чи будинках школярів. Жодної довідки про проходження підготовки нести у школу батькам не потрібно. Тим не менше, кожен із батьків має розуміти, що підготовка, насамперед, потрібна їхній дитині. Вона зможе познайомитися з учителькою, іншими дітьми, своїми однолітками та знатиме, що таке уроки та як на них поводитися.
Із якого віку дітвора може вивчати іноземну мову?
“У садочку, який відвідує трирічна Катруся, запропонували відвідувати курс іноземної мови. Я гадав, що це має відбуватися не раніше шкільного віку. Проте дружина переконує, що вивчати іноземну мову змалку дуже добре і навіть корисно. Скажіть, будь ласка, з якого віку дитина може вивчати іноземну мову?”
Тарас Федьо, м. Львів
Оксана Андрейко, вчитель англійської мови у дошкільному навчальному закладі:
– Вивчати іноземну мову змалку дітям варто. Найоптимальніший вік – від трьох до п’яти років. Саме у цьому віці пам’ять дитини як чистий аркуш паперу – легко запам’ятовуються слова і так само легко відкладається у пам’яті те, що допоможе надалі у школі чи подальшому житті. У три роки навчання варто починати в усному режимі чи ігровій формі. Дитина має слухати доступною мовою, сама обговорювати теми. Починаючи з п’яти років можна почати писати літери чи слова. Дитину не варто навантажувати інформацією – два-три рази на тиждень достатньо для того, щоб привчити дитину змалку вивчати іноземну мову. Але при умові, що вдома батьки у ненав’язливій для дитини формі нагадуватимуть їй вивчені слова чи рядки пісень.
До якого часу можна пройти медогляд школяреві?
“Практично ціле літо два сини-школярі, 7 та 10 років, перебувають у бабці на селі. Повернуться лише наприкінці серпня. Відтак пройти медичний огляд до 1 вересня ми не встигнемо. Прошу сказати, до якого часу можна здати у школу довідку про проходження огляду у лікарів?”
Ольга Киричук, м. Львів
Богдан Остальський, головний педіатр Львова:
– Обов’язковий щорічний медичний огляд у поліклініці дитина може пройти упродовж цілого року. Звичайно, бажано це зробити під час літніх канікул, щоб не переривати навчально-виховний процес. Учні, які не встигли пройти медичний огляд влітку, зможуть зробити це до 1 жовтня. Проте, до 1 вересня дітям варто підготувати довідку про допуск до занять фізкультури. Після проходження проби Руф’є за спеціальною формулою лікар визначить, в якій групі школяр займатиметься на уроках фізкультури: основній, спеціальній чи підготовчій. Без такої довідки дитину не мають права допустити до фізичного навантаження на уроках фізкультури.
Процедура проходження медичного огляду проста: звернутися до педіатра чи дільничного сімейного лікаря. Далі він, як координатор, керуючись схемою періодичності обов’язкових медоглядів, визначає яким спеціалістам слід дитині показатись та записує у Форму № 086 1/о.
Найкраще медичний огляд проходити у своїй поліклініці. Якщо когось із лікарів немає чи батьків не задовольняє їхня робота, для проходження спеціалістів можна звернутися у консультативну поліклініку міської дитячої клінічної лікарні, що на вул. Пилипа Орлика,4 або ж Львівську обласну дитячу консультативну поліклініку, що по вул. Лисенка, 31.
Як визначити, чи вживає дитина наркотики?
“Цьогорічні літні канікули наш 13-річний син провів у місті – постійно гуляв та спілкувався з друзями, додому повертався під вечір. Зараз його поведінка змінилася – він став агресивним і байдужим практично до усього. З чоловіком стали замислюватися над тим, чи не потрапила наша дитина під чийсь поганий вплив та чи не стала вживати наркотики. Скажіть, будь ласка, як можна визначити, чи дитина вживає наркотичні засоби? Чула, що в аптеці можна придбати спеціальні тест-смужки, результати яких і свідчать про схильність до дурман-зілля...”.
Катерина Опанас, м. Дрогобич
Мирослава Кабанчик, головний нарколог Львівщини:
– Найчастіше під наркотичну залежність потрапляють діти пубертатного періоду. Якщо раніше це були діти 14-16 років, то тепер – це 12-ти і 13-тирічні. У них відбувається гормональна перебудова організму, змінюються цінності і пріоритети, діти легко потрапляють під чийсь вплив.Найчастіше у цьому віці діти починають пити пиво і курити марихуану. Тому батькам дуже важливо не пропустити період подорослішання їхніх дітей. Про вживання наркотиків може свідчити різка зміна поведінки у дитини: вона була пунктуальна – тепер приходить додому пізно, була доброю – тепер агресивно налаштована, мала добрий апетит – його втратила, нормально вставала в школу чи інститут – стала прогулювати. Набагато дієвішим методом визначення того, чи дитина вживає наркотики є придбання в аптеці спеціальної тест-смужки. Вони є різні – однопанельні (для одного виду наркотика), п’яти- та десятипанельні. В інструкції чітко прописано метод визначення в домашніх умовах. У дитини потрібно взяти сечу. Тут важливо, щоб усе відбувалося у присутності батьків, адже діти здатні її замінити чи розбавити. Уже через чотири хвилини батьки отримають результат. При позитивному тесті потрібно відразу ж звернутися до нарколога.