На Сході баклажани називають овочами довголіття. І цілком виправдано, бо вони містять малу кількість калорій, але багато поживних речовин. Особливо корисні літнім людям – мають здатність запобігати загостренню традиційних недуг, що починають надокучати з віком.
Як розповіла “Пошті” голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада, баклажан – низькокалорійний продукт, багатий на вітаміни групи В, С, РР, провітамін А, а також такі необхідні мінеральні речовини, як калій, залізо, кальцій, магній, натрій і фосфор.
“Ці овочі можуть, наприклад, знизити рівень холестерину в крові, покращити травлення, нормалізувати перистальтику кишківника, підвищити жовчовиділення, – каже дієтолог. –Їх корисно їсти при серцево-судинних захворюваннях, атеросклерозі судин, ішемічній хворобі серця, гіпертонії, хронічному гастриті та хворобах печінки”.
Людям, що пережили інфаркт або інсульт, баклажани варто споживати впродовж усього реабілітаційного періоду.
Завдяки сечогінним властивостям цей овоч виводить з організму не лише надмір рідини, а й шлаки. Окрім цього, має антимікробну дію при захворюваннях шкіри.
Доведена користь баклажана і в боротьбі з курінням. Через те, що в цьому овочі міститься нікотинова кислота, його споживання значно полегшить нікотинове голодування.
А для тих, хто має намір скинути надмірну вагу, кращого засобу не знайти – у 100 г овоча міститься лише 28 ккал.
Однак варто знати деякі секрети приготування баклажанів. Оскільки при смаженні вони вбирають багато олії, перед кулінарною обробкою накраяні овочі треба занурити на 10 хвилин у холодну воду.
Дієтолог радить не зловживати баклажанами при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення, діареї та при пониженому вмісті цукру в крові. Не варто їсти їх і при підвищеному рівні гемоглобіну.
Заморожуємо баклажани
1. Баклажани помити, витерти насухо, накраяти кубиками або ж соломкою, занурити в окріп на 2-3 хв, у який додати 1-2 ст. л. солі. Відцідити, вистудити, розкласти у пакети для заморожування, випустити з пакетів повітря і покласти у морозильну камеру.
2. Баклажани помити, витерти насухо, обібрати, щоб не гірчили, накраяти кубиками, кружальцями або соломкою і викласти на встелену кулінарною плівкою тацю одним шаром. Спочатку заморозити, а потім покласти у мішечки.
3. Баклажани помити, витерти насухо, порізати кубиками, кружальцями або соломкою, посолити і залишити на 15 хв. Промити, висушити і викласти на встелену кулінарною плівкою тацю одним шаром. Заморозити, а тоді покласти в пакети для зберігання.
4. Заморожувати можна і вже готові страви з баклажанів – наприклад, рулетики з начинкою. Перед споживанням їх належить просто розігріти.
Порада: перед приготуванням заморожені баклажани не варто розморожувати, інакше вони перетворяться на кашу. Ліпше просто з морозильної камери викласти їх на сковорідку і обсмажити в олії на сильному вогні.
Що можна приготувати із цих овочів?
Баклажани по-східному
Складники: 3-4 великі баклажани, 0,5 л олії, кріп, два зубці часнику, половинка грейпфрута, сіль.
Баклажани обібрати і нарізати соломкою. Обсмажити в олії до золотистого кольору. Викласти на серветки, щоб стекла олія, посолити і дати вистигнути. Баклажани викласти на тарілку, посипати сумішшю з дрібно порізаного кропу і часнику та залити соком з половинки грейпфрута.
Баклажанне рагу
Складники: 1 кг баклажанів, 2 яйця, 2 цибулини, 2-3 морквини, 2 болгарські перці, 2 ст. л. майонезу, зелень.
Баклажани порізати на кубики і додати до цієї маси два сирі яйця. Поставити на годину в холодильник. На розпеченій сковороді обсмажити нарізану півкільцями цибулю. Туди ж всипати тертої моркви і порізаного на кільця болгарського перцю. Наприкінці готування в овочеву суміш додати охолоджених баклажанів. Щойно вони зм’якнуть, влити майонезу і насипати дрібно порізаної зелені. Страва матиме грибний присмак.