Медики констатують, що стан здоров'я школярів щороку погіршується. Найчастіше проблеми виникають із зором та порушенням постави. Вчасно виявити в учнів захворюванння та попередити їх перехід у хронічну форму – мета щорічних медичних оглядів, які на переконання лікарів мають пройти всі учні шкіл.
Разом з турботами, пов’язаними з придбанням шкільної форми, портфелів, учнівського приладдя, у батьків є ще один клопіт: до початку навчального року завести дитину на медогляд. Адже згідно з постановою Кабінету Міністрів України, довідка про стан здоров’я має бути у кожного школяра.
Як розповіла “Пошті” заступник головного лікаря з охо рони материнства і дитинства комунальної 2-ї міської поліклініки Львова Леся Магоцька, важливим елементом є те, що медичні огляди дітей проводять медпрацівники безпосередньо у поліклініках за місцем проживання учня, а не у школах, як було раніше. Не менш вагомим є й те, що огляд учнів, незалежно від віку, в обов’язковому порядку, лікарі мають здійснювати у присутності батьків або опікунів.
“Коли діти приходять з батьками, лікарю легше з’ясувати, коли дитина і чим хворіла, які їй призначали медикаменти під час лікування. При батьках діти розкутіші і не так соромляться відповідати на поставлені запитання.Інколи, трапляється, що батьки у поліклініці самі дізнаються про здоров’я своїх дітей щось нове”, – додає Леся Магоцька.
Значна частина школярів, що перебувають на обліку у 2-й міській поліклініці – приблизно 70%, медичний огляд уже пройшли.
“На відміну від попередніх років, цьогоріч діти до лікарів стали звертатися ще наприкінці травня, у червні і на початку липня. Проте очікується, що після 20 серпня і на початку вересня на прийом до спеціалістів у черги знову вишикуються безліч учнів, – продовжує лікар. – Частина дітей до спеціалістів ще не зверталася взагалі, інша частина пройшла лише невелику їх кількість з потрібного переліку, наприклад, обхід розпочала у травні, а планує завершити у серпні”.
Поглиблений медичний огляд, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я, необхідно проходити не всім школярам, а лише певним віковим категоріям і дітям, які стоять на диспансерному обліку.
“Дитина може пройти медогляд і впродовж року, але бажано це зробити під час літніх канікул, щоб не переривати навчально-виховний процес. Учні, які не встигли пройти медичний огляд в літній період, зможуть зробити це до 1 жовтня, – каже лікар. – Процедура проста: звернутися до сімейного лікаря чи дільничного терапевта. Далі він, як координатор, керуючись схемою періодичності обов’язкових медичних медоглядів, визначає яких спеціалістів дитина має пройти та записує у Форму № 086 1/о (Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду), з нею та своєю медичною карткою дитина з батьками продовжує огляд у спеціалістів”.
Обов’язковий огляд вузьких спеціалістів необхідний для дітей лише декількох вікових категорій. Так, дітей які йдуть у перший клас, мають оглянути хірург, травматолог, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, логопед, психіатр або психолог, ендокринолог та інші спеціалісти за показами. Наприклад, якщо дитина має певні проблеми з серцем, тоді її мусить оглянути кардіолог. Якщо ні, то до цього спеціаліста йти не потрібно. Діти повинні пройти й лабораторні обстеження: загальний аналіз крові, сечі, кров на цукор і кал на яйця глистів.
У віці від 7 до 10 років здорова дитина вузьких спеціалістів може не проходити. Лише – за показами сімейного чи дільничного лікаря.
Учням у 10 – 11 років, а також у 15, 16 і 17 років потрібно пройти офтальмолога, оториноларинголога, хірурга, ортопеда, стоматолога, гінеколога, ендокринолога та психолога.
Обов’язковим для школярів усієї вікової категорії є проходження проби Руф’є. Для цього дитина робить 30 присідань і тоді лікар перевіряє частоту пульсу перших і останніх 15 секунд першої хвилини після присідання. За спеціальною формулою визначають, в якій групі школяр займатиметься на уроках фізкультури: основній, спеціальній чи підготовчій. Без такої довідки дитину не мають права допустити до фізичного навантаження на уроках фізкультури.
Наостанок, Леся Магоцька зазначила, що і батькам, і дітям не варто недооцінювати значення профілактичного огляду. Хоча він не гарантує дитині здоров’я, проте дозволяє вчасно виявити проблему, інформувати про неї та вжити адекватних заходів для її лікування.