Солодкий “сніг” серед літа

“Пошта” розповідає про корисні властивості морозива, скільки його можна з’їдати на тиждень та кому ця смакота заборонена 

“Пошта” розповідає про корисні властивості морозива, скільки його можна з’їдати на тиждень та кому ця смакота заборонена 

Хороший настрій та… загартування 

Морозиво виготовляють із молока, вершків, масла, цукру, з додаванням смакових та ароматичних речовин. За словами головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, цей продукт має більше ста корисних речовин. Він містить білки, жири, вуглеводи, вітаміни А, В1, В2, В12, С, D, Е, Р, а також кальцій, фосфор, магній та калій.

Морозиво дуже калорійний продукт. З’ївши пор­цію холодного десерту, а ще вприкуску з печивом, – цілком можна насититися.

Та це далеко не єдина перевага десерту. Влітку, коли від спеки ніде заховатися, для багатьох людей єдиним порятунком охолодити тіло є споживання морозива. Окрім цього, на думку дієтолога, воно здатне підняти настрій на увесь день.

“У молочному морозиві є речовина триптофан, що заспокоює нервову систему, – розповідає “Пошті” дієтолог. – Вживаючи цей десерт, в організмі людини виробляється серотонін, який відповідає за хороший настрій і бореться зі стресами та безсонням”.

Ще одну корисну властивість називають лікарі оториноларингологи. Мовляв, морозиво сприяє загартовуванню горла. “Поступове споживання морозива, при цьому обов’язково маленькими пор­ціями, знижує ризик виникненням таких захворювань, як ангіна та ларингіт, – каже отоларинголог Олена Владімірова. – Але це все за умови, коли ви обираєте якісне морозиво. Оскільки воно у собі містить жири, то рідше викликає загострення, ніж, наприклад, холодний газований напій”.

Готуємо домашнє морозиво

Пломбір

Склад: 1/2 склянки молока, 2 яйця, 250 г згущеного молока, 2 ст. л. цукру, 1 ч. л. желатину.

Яєчні жовтки розтерти з цукром, розвести молоком і, безперервно помішуючи, довести до кипіння на невеличкому вогні (але не кип’ятити), злегка остудити. Желатин замочити в холодній воді і, коли він набухне, залити невеликою кількістю гарячого молока. Вилити в яєчно-молочну суміш, додати згущене молоко й остудити до кімнатної температури. Потім змішати зі збитими білками й викласти в морозивницю.

Молочне морозиво

Склад: 4 жовтки, 100 г цукру, 50 г молока, 125 г вершків.

Жовтки збити з цукром. Молоко розмішати з вершками і пакетиком ванільного цукру, довести до кипіння, перемішати з яєчною сумішшю. Масу розігріти, постійно помішуючи (але не кип’ятити!), поки вона не загусне (коли загусне – на дерев’яній ложці при помішуванні з’являються “хвилі”). Потім масу охолодити на водяній бані, постійно помішуючи, і заморозити в морозилці.

Морозиво “Снігова королева”

Склад: 1 л молока, 100 г масла, 2 склянки цукру, 1 ч. л. крохмалю, 5 жовтків, фрукти для прикрашання.

Молоко налити в каструлю і поставити на вогонь, одразу ж додати масло. Довести до кипіння. Поки молоки закипає, змішати цукор і крохмаль, додати жовтки і розтерти до однорідної маси. Долити трохи молока і розмішати. Суміш має нагадувати консистенцію сметани. У молоко, що закипіло, поступово влити суміш, постійно помішуючи. Коли суміш знову закипить, зняти з вогню, поставити в холодну воду продовжуючи помішувати, поки суміш стане теплою. Розлити у формочки і поставити застигати. Перед споживанням прикрасити фруктами за смаком.

Морозиво зі згущеним молоком та персиком

Склад: 3-4 персики, 3/4 склянки згущеного молока з цукром, 1 склянка молока, 1 яйце, 3/4 склянки цукру, 1 ч. л. ваніліну, 1 склянка густих вершків.

Персики обшпарити, очистити від шкірки та кісточок. М’якоть нарізати дрібними шматочками. Змішати їх зі згущеним молоком, яйцем, молоком, цукром, ваніліном і збити до повного розчинення цукру. Додати вершки і знову збити. Отриману суміш залити у форму і заморозити.

Італійське морозиво “Семіфредо”

Склад: 500 г жирних вершків, 180 г цукру (краще пудри), 5 яєць, 50-70 г темного шоколаду, какао-порошок для посипання.

Відокремивши білки, жовтки збити з цукром. Білки з щіпкою солі збити у піну. Окремо збити вершки. Обережно змішати збиті інгредієнти, водночас всипаючи грубо тертий шоколад. Викласти масу у тару і поставити в морозильну камеру мінімум на 2 години. Замерзле морозиво розкласти в креманки і посипати какао.

На колір і смак

Залежно від вмісту жиру морозиво поділяється на:

Пломбір (15-19% молочного жиру) – продукт, що виготовляють на основі незбираного молока. Його калорійність у 100 г становить 200 – 340 ккал.

Дієтологи певні: повне засвоєння корисних речовин можливе лише з пломбіру. Якщо раніше до складу цього сорту входили лише натуральні продукти, то тепер допускається використання добавок. Але  їх вміст не може перевищувати 35% від загальної маси.

Вершкове морозиво (від 10%). За статистикою, це найпопулярніший вид морозива. Йому віддають перевагу люди з нормальними смаковими пристрастями – воно в міру жирне і не дуже солодке. Його калорійність від 180 до 290 ккал.

Молочне (6-10%) – майже дієтичний продукт. Не рекомендується діабетикам – низький відсоток молочного жиру компенсується високим вмістом цукру. Калорійність молочного морозива становить 130 – 250 ккал.

Плодово-ягідне – абсолютно дієтичний продукт, адже не містить молочних жирів, виробляється з фруктових пюре і натуральних соків. Калорійність цього виду у 100 г становить 200 – 230 ккал.

Секрет споживання смакоти

Солодкі прохолодні ласощі, за рекомендацією лікарів, можна вживати не більше трьох-чотирьох на тиждень. Окрім того, не бажано їсти відразу з морозильної камери – морозиво повинно постояти впродовж півгодини і розм’якнути. Такий продукт матиме зовсім інший смак та вбереже від застудних захворювань.

Якщо це стосується дітей, то, на думку отоларинголога Олени Владімірової, морозиво не варто давати дітям раніше 3-4-річного віку. Знайомство варто починати з молочного, злегка підталого морозива, без всіляких добавок. До речі, дітям можна запропонувати їсти його спеціальними дерев’яними пласкими паличками – так і цікавіше, і безпечніше.

Кому не можна морозива?

Якщо в людини проблеми зі шлунково-кишковим трактом (гастрит, дуоденіт, виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки, ентероколіт), хвороби жовчовивідних шляхів, холецистит, для них морозиво – табу.

Зовсім не рекомендовано, за словами Зоряни Завади, вживати холодний десерт тим, хто страждає від підвищеного рівня цукру в крові. 

Річ у тім, що морозиво, як продукт, містить легкозасвоюваний цукор, який і призводить до підвищення рівня глюкози в крові. Молочне морозиво є найменш жирним, але, також містить шкідливий цукор.

Багато вчених вважають, що морозиво може стати причиною регулярного головного болю. Мовляв, через поїдання холодного морозива судини звужуються, знижується температура тіла, до головного мозку надходить менше крові, ніж зазвичай, що й стає причиною головного болю. 

Оскільки у морозиво з традиційною рецептурою входить цукор, не рекомендовано його вживати діабетикам. Це ж стосується і людей з надмірною вагою – не варто забувати, що воно надто калорійне. Для них найкращий варіант – це фрукти.

Обережними мають бути батьки, коли дають цей десерт дітям-алергікам, а також тим, у кого погані зубки та карієс.

Як вибрати “правильне” морозиво?

– Натуральний продукт, виготовлений із молока та вершків, має дуже малий термін реалізації. При купівлі вибирайте найпростіші сорти – наприклад, пломбір. Натомість, уникайте морозива зі штучними смаками, з різними кольорами – там найбільше ароматизаторів, стабілізаторів, фарбників та консервантів.

– Змінена, деформована форма свідчить про те, що продукт був повторно заморожений. Їсти його не можна – під час розморожування швидко розвиваються мікроби, що можуть стати причиною отруєння.

– Якщо морозиво має неоднорідну консистенцію, трапляються шматочки льоду або “на зубах хрумтить пісок”, отже, була порушена технологія приготування – від такого продукту також краще відмовитися.

– Коли відчувається жирний наліт на язиці, напевно, в продукт додали рослинну олію, найшвидше – соєву.

– Зверніть увагу на упакування: вершкове морозиво повинне містити не менше 10% молочного жиру і 16% цукру, а якісне шоколадне не менше 6% шоколаду і 2,5% какао.  

 

 

 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4198 / 1.63MB / SQL:{query_count}