Обираємо квас та морс

Корисні поради дієтологів – що, коли і скільки пити у спеку  

Коли стовпчик термометра зашкалює, думки лише про одне – що б такого випити, щоб через п’ять хвилин знову не пересохло у роті?!

У спеку людський організм втрачає до кількох літ­рів рідини. А спрагу людина починає відчувати при втраті вже однієї літри, пише megasite.in.ua. Після втрати двох літрів знижується розумова діяльність, а трьох – виникає запаморочення. Тому так важливо поповнювати запас втраченої рідини в організмі.

Зі слів президента Асоціації дієтологів України Олега Швеця, люди, що  займаються важкою фізичною працею, мають пити більше, аніж ті, що провадять малорухливий спосіб життя. 

КОМЕНТАР

Ольга Муштрук, дієтолог лікарні швидкої допомоги  м. Львова:

- Тамувати спрагу пивом - не найкращий варіант. Пиво -  насамперед алкогольний напій. Про це не варто забувати!Усі алкогольні напої мають багато протипоказів. Їх вживання додатково навантажує серцево-судинну систему, і через це підвищується ризик виникнення інфаркту чи інсульту.Окрім цього, пиво містить ряд токсичних речовин, у тому числі й солі важких металів, що викликають зміни в ендокринній системі. При регулярному вживанні пива в організмі чоловіків виділяється речовина, яка погіршує вироблення чоловічого статевого гормона тестостерону. Так, перший рейхсканцлер Німеччини Отто фон Бісмарк дав таке визначення пивного алкоголізму: "Від пива стають ледачими, дурними і безсилими".Хоча мінеральні речовини і вуглекислота, що входять до його складу, сприяють швидкому надходженню рідини у кров, що й тамує спрагу. Але все-таки у спеку, йдучи або засмагаючи під палючим сонцем, пити пиво не варто. Крім того що швидко сп'янієте, ще й прискорите зневоднення організму. Цим хмільним напоєм краще насолоджуватися увечері, коли вже не так спекотно. Зловживати також не слід -  не більше однієї пляшки!

“Більшу кількість рідини треба пити у першій половині дня. Після 19.00 – не більш ніж 250 мл, щоб не було набряків, – радить фахівець. – Перевагу слід віддавати воді, бо соки, чай і каву організм сприймає як їжу і відповідно на неї реа­гує”.

Дієтолог не радить пити багато мінеральної води, адже рідина, що має лікувальні властивості для одного організму, може зашкодити іншому. Якщо ж ідеться про бутильовані води, краще зупинити свій вибір на столовій чи артезіанській, багатій на мінерали. Якщо ж вода з природного джерела, при регулярному споживанні треба перевірити її  хімічний та мінеральний склад. Інші напої – соки, чаї, компоти – також здатні втамувати спрагу, та лише за умови, що вони свіжі й не надто солодкі. Те саме стосується квасу – корисні властивості має лише живий, натурального бродіння, в якому є зерно, цукор,  вода. Якщо ж квас містить консерванти, підсолоджувачі, барвники, ароматизатори, молочну, лимонну або оцтову кислоту, то це квасовий напій, і користь від нього мінімальна.

Набагато кориснішим є  морс – прохолодний напій із соку, розведеного водою, підсолоджений цукром або медом. Він чудово тамує спрагу, збагачує організм вітамінами, знімає втому, покращує настрій. 

“Морс багатий на вітаміни С, групи В, PP і А. До його складу входять калій, магній, фосфор, кальцій, залізо, – розповідає “Пошті” лікар-фітотерапевт Галина Слічна. – Щоб зміцнити організм, упродовж двох тижнів треба вживати по склянці морсу перед кожним прийомом їжі. При нормальній або зниженій кислотності шлунка морс треба пити за 30 хвилин до їди, а при підвищеній – за 1,5 години. Таку “морсотерапію” раджу проводити один-два рази на рік”.

Співрозмовниця каже, що морс найкраще готувати з типових для нашого регіону ягід і фруктів. Наприклад, морс із ожини нормалізує діяльність травного тракту, є загальнозміцнювальним і заспокійливим засобом, а з чорниць корисний для очей і помічний при розладах шлунка і кишківника у дітей. 

12q_312x525.jpg 

Рецепти прохолодних напоїв

“Фруктовий бум”

Заваріть міцний чай, додайте до смаку цукру, кілька кубиків льоду,  зверху покладіть дрібно накраяні цитрусові – лимон, апельсин, грейпфрут, лайм. Коли лід розтане, влийте у напій 3 ч.л. гранатового соку. Останній штрих – галузка м’яти.

Морс зі смородини

Візьміть 150 г смородини, 150 г цукру на 1 л води. У каструлі закип’ятіть воду. Ягоди зсипте у друшляк і поставте його в каструлю таким чином, щоб їх покрила вода. Не знімаючи каструлі з вогню, упродовж 

2 хв. прогрійте смородину. Після цього розімніть і протріть через друшляк. Додайте до ягідного відвару, що утворився, цукру, доведіть до кипіння і зніміть з вогню. Дайте настоятися 1-2 год.

Квас із ревеню

Знадобиться 500 г ревеню, 2,5 л води, 

15 г дріжджів, 200 г цукру. 

Вимийте і дрібно наріжте стебла ревеню. Варіть у каструлі з водою до м’якості, потім процідіть. До дещо охолодженого відвару додайте цукру, дріжджів, розмішайте і поставте на добу в тепле місце. Розлийте у пляшки, закоркуйте і зберігайте в прохолодному місці у горизонтальному положенні. Через два-три дні квас готовий. Для покращення кольору можна додати бурякового соку. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4065 / 1.6MB / SQL:{query_count}