Згідно з даними Бюро перепису населення США, вперше в історії країни у представників етнічних і расових меншин народилося більше дітей, аніж у білошкірих американців європейського походження. Тепер місцеві розумники сушать мізки над тим, до чого призведуть такі зміни в демографії.
З липня 2010-го по липень 2011 року в США народилося майже чотири мільйони дітей. 50,4 відсотка з них є нащадками етнічних і расових меншин (до останніх належать і білошкірі американці латиноамериканського походження). Для порівняння: у 1990 році кількість дітей меншин становила 37 відсотків усіх новонароджених.
Цього слід було очікувати, адже кількість народжень серед білошкірих американців лише трохи перевищує кількість смертей. Як пише “The Wall Street Journal”, в минулому році на 1000 смертей припадало лише 1025 народжень. На кожну білошкіру американку в 2010-му припадало у середньому 1,8 новонароджених, а на громадянок США латиноамериканського походження – 2,4. Варто зазначити, що народжуваність і в білошкірих, і в не білошкірих йде на спад, однак у білошкірих вона знижується швидшими темпами.
ДО ТЕМИ Фінансова прірва між білошкірими американцями і представниками расових меншин торік сягла рекордного рівня за всю історію Сполучених Штатів. Такого висновку дійшли фахівці дослідницького центру “Pew Research Center”. За інформацією “The Wall Street Journal”, обсяг майна білої родини у середньому в 20 разів вищий, аніж у афроамериканської. Домогосподарства вихідців з Латинської Америки бідніші у 18 разів. Такий розрив є рекордним. Як зазначають аналітики “Pew Research Center”, білошкірі американці найменше відчули на собі наслідки рецесії та економічної кризи 2005 – 2009 років. За цей період добробут середньої афроамериканської родини знизився на 53 відсотки, а латиноамериканської – на дві третини. Своєю чергою, білі сім’ї втратили у середньому лише 16% капіталу. Під багатством окремо взятої сім’ї аналітики “Pew Research Center” розуміють наявність нерухомості, автомашин, банківських рахунків та інших індикаторів життя у відносному достатку. В грошовому еквіваленті пересічна афроамериканська родина у 2009 році мала статки, оцінені в 5677 доларів, іспаномовна – 6325 доларів, тоді як біла – 113149 доларів. |
Невтішною є й вікова статистика. Середній вік білошкірих у Сполучених Штатах вищий, аніж у інших расових груп. Середньостатистичному білошкірому американцеві більш як 42 роки, азіату і афроамериканцеві – 30, латиноамериканцеві – менше 28-ми.
Серед самих меншин ситуація є такою: на вихідців з Латинської Америки та їхніх нащадків припадає 26% усіх новонароджених у США, на афроамериканців – 15%, на американців азійського походження – 4,6%, на індіанців і жителів Аляски – 1,7%.
Зрозуміло, якщо тепер діти меншин становлять більшість, то й через якийсь час вони становитимуть більшість усього населення США. За даними перепису, проведеного в 2010 році, білошкірих американців, чиї предки походять з європейських країн, у Сполучених Штатах 63,4 відсотка, американців латиноамериканського походження – 16,7 відсотка (білошкірих серед них майже половина), афроамериканців – 12,3 відсотка, азіатів – 4,8. Кількість усього населення країни перевищує 313 мільйонів. Латиноамериканці разом із азіатами є діаспорою, яка найшвидшими темпами збільшується в Америці – 43-відсотковий приріст за десятиліття. У той же час білошкіре населення (поки що домінуюча расова група США) збільшилося всього на один відсоток.
Згідно з останніми прогнозами, білошкірих у США буде менш як половина до 2042 року. Нащадки європейців уже нині становлять меншість населення Каліфорнії, Техасу, Нью-Мексико, Гаваїв і столичного округу Колумбія (майже 50 відсотків населення Вашингтона – афроамериканці).
До чого призведуть такі демографічні зміни, наразі важко спрогнозувати. Незрозуміло, наприклад, як це вплине на рівень злочинності, адже згідно з останніми даними представники меншин становлять більшість американських в’язнів. У будь-якому випадку Америка стрімко змінюється. А в який бік – кращий чи гірший – дасться чути. Зрештою, хай цим переймаються самі американці незалежно від расової приналежності.