Тільки-но почала сходити городина, як уже рясно зазеленів кріп. Петрушка, що зимувала на грядці ще раніше почала тішити нас своєю зеленню. А от і на новій грядці показалися її яскраві листочки. Тож настав час досхочу насолодитися ранньою зеленню, адже рідко яка страва обходиться без кропу та петрушки, особливо навесні та влітку. Вони збагачують смак, додають аромату, тішать око. А ще вони містять багато вітамінів та корисних речовин, які допоможуть покращити самопочуття та зберегти молодість. Однак медики мають певні застереження, кому слід бути з зеленню обережними. Сьогодні “Пошта” довідувалася про це у народного цілителя Євгена Товстухи.
Напевне найбільше ми любимо кріп за його здатність збуджувати апетит. А це стимулює краще перетравлювання їжі, до того ж цьому сприяє і його хімічний склад.
У зелені кропу міститься вітаміни С, В, нікотинова і фолієва кислоти, каротин, а також багато цінних мікроелементів: солі кальцію, калій, залізо, фосфор. “Завдяки цьому кріп ефективно регулює роботу шлунково-кишкового тракту, знижує артеріальний тиск і позитивно впливає на серцеву діяльність. Він полегшує симптоми циститу і ниркових захворювань. Кріп застосовують як сечогінний і жовчогінний засіб, а також як засіб для посилення секреції молока у матерів, які годують грудьми”, – розповідає народний цілитель.
А ще зелень кропу миттєво полегшить головний біль і допоможе впоратися із безсонням. Для грудних діток з кропу готують чай від здуття та кольок.
Щодо самої зелені кропу, то медики не мають обмежень, однак жінкам під час вагітності не слід захоплюватися кроповими препаратами, обов’язково слід порадитися з лікарем. Також чай з насіння кропу протипоказаний людям з низьким тиском.
У петрушці вітаміну С уп’ятеро більше, ніж у лимонах. Також вона містить вітаміни А, К, В1, В2 , РР, Е. За словами Євгена Товстухи, невеликий пучок петрушки задовільнить добову потребу організму у мінеральних солях калію, магнію, фосфору, а 50 грамів – у вітаміні С і каротині. Петрушка корисна при захворюваннях нирок, гастриті і виразковій хворобі, а також будь-яких запальних процесах і послабленні зору. Крім того, зелень петрушки чудово відбілює зуби і зміцнює ясна, це природний засіб, щоб освіжити подих. Можна сміливо з’їсти часник, а потім, пожувавши листя петрушки, позбутися його запаху.
“Її використовують для загального очищення організму від солей. Для цього петрушку разом з корінням вимити, зелень дрібно нарізати, коріння натерти. Склянку петрушки покласти у каструлю, залити 2 склянками окропу і дати настоятися. Пити 10 днів, потім зробити перерву на 2 дні і пити ще 10 днів. Так очищають і судини, і суглоби, і печінку”, – каже цілитель.
Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану "Прага" |
Пора грядкової зелені радує всіх гурманів. З неї можна приготувати чудові додатки та доповнення. Зелене масло
Кріп, петрушку, чи іншу зелень за смаком або їх суміш подрібнити та розтерти з сіллю у ступці чи блендерувати. Додати мелений перець, інші спеції, трішки білого вина та гарно розмішати із м'яким вершковим маслом. Сформувати "ковбаску" та покласти у холодильник. Подавати к додаток на гарний шматок запеченого м'яса, стейк, рибу, як додаток до паштетів чи просто до свіжого хрумкого багета чи домашньої булочки. Білий соус з зеленнюОбсмажити на вершковому маслі дрібно порізану цибулю, додати дрібно посічений кріп, петрушку чи іншу зелень, біле вино, перець, сіль. Через кілька хвилин влити жирні вершки. Довести до кипіння. Маємо гарний яскравий та запашний соус до риби, м'яса, спагетті. Сніданок "Для коханої"Ніжне суфле у формі сердечка допоможе налагодити стосунки після перемовки, здобути прихильність найдорожчої людини. 2 яйця гарно збити з 30 г вершків чи молока, додати 10 г борошна та дуже багато дрібно посіченої зелені. Все легко перемішати та залити у змащені формочки у вигляді сердечок. Випікати у середньо прогрітій духовці до готовності. Коктейль здоров'яЗелень петрушки, кропу та очищений свіжий огірок зблендерувати разом, злегка підсолити та додати за смаком до кефіру чи кислого молока, перемішати. Зелена пастаВона допоможе зберегти зелень на довший час та завжди мати під рукою запашну, смачну та зручну у використанні приправу до салатів, суфле, спагетті, перших та других страв.Зелень (за смаком) перемолоти на м'ясорубці чи подрібнити у блендері додати оливкову олію, натертий сир пармезан (якщо його нема можна обійтися й дрібкою солі), перець. Скласти в баночку, яка герметично закривається і покласти в холодильник. |
При всіх чудових властивостях петрушки, у неї є і свої протипокази – при сечокам’яній хворобі зловживати нею не можна. Також лікарі радять її не вживати, особливо надмір, під час вагітності – надмірно стимулює стінки матки та може спричинити загрозу викидня. Краще замінити її кропом.
На ніч до склянки кефіру чи кислого молока подрібнити пучок петрушки, додати чайну ложечку оливкової олії і випити. Якщо ж додати ще й маленький зубчик часнику та подрібнений кріп це покращить обмінні процеси та допоможе скинути зайву вагу.
Також маски на основі такої кашки допоможуть приховати ластовиння, вирівняти колір шкіри, відбілити її. Також можна подрібнену зелень петрушки заморозити, загорнувши в целофан. Щоденно протирати нею обличчя і шию. Юним петрушка допоможе позбутися прищів та вугревої висипки. А для тонусу зрілої шкіри можна приготувати такий засіб: 50 г зелені прокип’ятити в 0,5 л води протягом 15 хвилин, процідити, охолодити і розлити у формочки для льоду. Таким зеленим кубиком льоду протирати щодня шкіру обличчя і шиї.
Однак, у жодному разі не варто цього робити перед виходом на сонце, на оброблених петрушкою місцях можуть виникнути темні плями, адже петрушка містить речовини, що посилюють інсоляцію.
Цей же відвар можна використати при запалених повіках і втомі очей. Ватний тампон змочити ледь теплим відваром і прикласти до закритих очей на 1-2 хвилини. Повторити 3-4 рази. Завершити холодним компресом і змастити повіки жирним кремом.
При зовнішньому застосуванні петрушка сприяє заживленню ран, опіків і виразок, діє як дезінфікуючий засіб. Кашку з листя прикладають до місць укусів комарів, бджіл, щоб зменшити подразнення.
Не можна тут оминути і пір’я зеленої цибулі. Завдяки вмісту вітамінів групи В, С, Е, йоду, органічних кислот і мінеральних солей цибуля зміцнює імунну систему, сприяє зниженню рівня цукру і холестерину у крові, нормалізує артеріальний тиск і має жовчогінну дію.
Зелені часник і цибуля значно багатші не лише ароматними речовинами, але і фітонцидами (так, як і корінці) і містять багато мінеральних солей. У пір’ї цибулі, наприклад, особливо багато цінних солей калію, а в часнику – фтору. Тому, щоб уникнути неприємного запаху, і при тому потішити свій організм корисними мікроелементами, зелень часнику і цибулі можна термічно обробити: ці корисні мікроелементи не зникнуть.
Стародавні римляни вірили, що сік трави фенхеля дає змії пильність, Пліній радив і людям приймати фенхель для поліпшення зору.У середні віки насіння, а іноді й зелень фенхеля жували парафіяни в церкві, щоб не бурчало в животі під час проповідей. Грецька назва цієї рослини - marathron, походить від дієслова "худнути", оскільки фенхель з давніх часів застосовували як засіб для схуднення. Для втрати ваги п'ють чай з листя або насіння фенхеля. |
Схожий на зелень кропу, а запахом нагадуючи аніс, фенхель все частіше зявляється на ринках та на наших городах і дачах. Здавна у багатьох регіонах світу його використовують у кулінарії як прянощі. Молоді пагони фенхелю надають готовій страві найтоншого аромату і неповторного смаку.
В народній медицині його найчастіше застосовують при лікуванні метеоризму. Він також покращує травлення, знімає біль у шлунку, заспокоює нервову систему, має протизапальну і антибактеріальну дію, полегшує кашель, сприяє відходженню мокротиння при застуді, послаблює біль у жінок у критичні дні. Його застосовують при хронічних холециститах, жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобах. Зелень допоможе збільшити кількість молока у матерів при грудному вигодовуванні. А чай із фенхелю допоможе позбутися кольок у немовлят. До речі, найвідоміший дитячий чай від кольок, виготовляють на основі його екстракту.
Настій із насіння фенхелю готують для лікування спазмів шлунково-кишкового тракту і при бронхітах. Відвар фенхелю застосовують при метеоризмі і як відхаркувальний засіб, при болях в паху і в боці, при прискореному серцебитті.
Однак під час вагітності фенхель категорично протипоказаний. Також не варто його вживати без обмежень тим, хто має проблеми із сечокам’яною та жовчнокам’яною хворобами.
Маска, приготована з кашки зелені фенхелю, допомагає приховати веснянки, вирівняти колір обличчя, прибрати втому і синці.