Домашній сир – найпопулярніший у світі харчовий продукт. На шляху до здорового способу життя споживання домашнього сиру є винятково важливим.
У чому неоціненна сила сиру і чи можна його вживати усім без винятку, “Пошта” дізнавалася у фахівців.
Домашній кисломолочний сир – один з найдавніших дієтичних продуктів, який можна вживати без обмежень і вагітним, і дітям, і людям похилого віку.
Про це розповіла “Пошті” головний дієтолог Львівщини Зоряна Завада. За її словами, сир – це головне джерело кальцію у нашому раціоні. Його користь полягає також у наявності інших мікроелементів: магнію, фосфору, цинку, заліза, вітамінів, як А, B2, B12, D, а також білків, до складу яких входять амінокислоти, необхідні для утворення здорових клітин.
Щодо високого вмісту кальцію, то тут у кисломолочного сиру конкурентів не багато: тверді сорти сиру, кунжут, мигдаль. Кальцій міститься і в рослинних продуктах: горіхах, родзинках, капусті, квасолі, буряку. Зате нічого із переліченого вище людина не з’їсть багато, а кисломолочного сиру – цілком можливо. Якщо ж змішати його з тими ж родзинками або горіхами – користь буде подвійна.
“Повноцінні білки і мала кількість жирів у сирі насичують організм. Страви з домашнього сиру підвищують тонус, нормалізують обмін речовин, а мінеральні речовини в його складі незамінні для зміцнення кісток, зубів і покращення роботи нервової системи, – розповіла дієтолог. – Вживати домашній сир потрібно при захворюваннях печінки, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, хронічних гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, патологіях жовчного міхура, підшлункової залози і захворюваннях кишечника”.
Сир прийнято класифікувати за вмістом у ньому жирів: жирний, напівжирний і нежирний. Відповідно, процентна складова жирів становить 18%, 9% і 3%. Як зазначила Зоряна Завада, сир потрібно обирати залежно від смакових уподобань та стану свого здоров’я, але найкраще, якщо це буде сир 9% жирності.
За її словами, також варто зважати й на те, що і для дітей, і для дорослих, так само і для хворих, і здорових існують різні норми харчування. “Сир, незалежно від того, твердий він чи м’який, в раціоні людини повинен бути щодня. Єдине, що гіпотрофіки (худі), нормотрофіки (з нормальною вагою) і гіпертрофіки (з надмірною вагою) мають вживати різну кількість сиру. Від гіпотрофії до гіпертрофії добова норма повинна становити від 55 до 100 г сиру, – сказала дієтолог. – Дітям варто починати давати сир з шестимісячного віку. Починати варто від 25 г, згодом дійти до 40 г на день”.
Щоб захистити себе від порушення травлення і навіть отруєння, лiкар-епiдемiолог вiддiлу гiгiєни харчування Львiвської обласної СЕС Мирослав Гушул зазначив “Пошті”, що сир найкраще купувати на спеціально обладнаному ринку, а не на стихійному.
При виборі сиру увагу потрібно звертати на його однорідність, відсутність різних домішок та колір – сир має бути білий. Якісний продукт – однорідний, розсипчастий, трохи вологий, без різких запахів, з густим і смачним ароматом, на смак – приємний, що тане в роті, з характерним молочно-кислим присмаком.
“Продавець сиру на базарі повинен мати відповідний одяг – халат та нарукавники. Покупець повинен запитати у продавця, чи є дозвіл на торгівлю відповідного товару та експертний висновок лабораторії. Якщо є – продукцію можна беззастережно купувати, адже вона пройшла відповідний контроль. Якщо немає, краще обійти і знайти ліпший варіант”, – сказав Мирослав Гушул.
За його словами, якщо ж бабця торгує товаром безпосередньо на землі – усе це на совісті самих покупців. “Коли людина все ж таки той сир придбала, його бажано їсти лише після термічної обробки – робити сирники чи запіканки, оскільки невідомо, що це за сир і яка господиня його робила. Домашній сир у сирому вигляді можна вживати лише тоді, коли знаєте, як годують худобу чи доглядають за нею і чи не була вона хвора”, – додав епідеміолог. І застеріг, щоб люди таки старалися купувати товар у перевірених людей, оскільки зараз є багато перекупників: “У людини може бути навіть експертний висновок, проте звідки цей сир і з якого молока – невідомо”.
Дуже важливо також правильно зберігати сир. Як зазначила дієтолог Зоряна Завада, домашній сир потрібно зберігати в холодильнику при температурі +2 -5 градусів не більше двох діб. Термін зберігання сиру, виготовленого у промислових умовах, тобто придбаний у магазинах, може відрізнятися, залежно від упакування. “Сир запакований у пергамент зберігати не більше трьох діб, якщо він у поліетиленових відерках – до семи діб”, – додав Мирослав Гушул.
Руслан СОРОЧИНСЬКИЙ, шеф-кухар ресторану "Прага": |
Зоряна ЗАВАДА,головний дієтолог Львівської області: |
- Сир - надзвичайний продукт, з нього можна приготувати дуже багато смачних і корисних страв, особливо десертів. Не уявляю життя без сирничків, налисників, сиру з фруктами чи варенням. Це незамінний продукт, який має бути у нашому раціоні щодня. А ще солодкі та солоні вареники з сиром. А якими популярними залишаються ретро-канапки, приготовані з домашнього сиру, розтертого із солодкою паприкою чи буряковим соком, а також з додатком солі, перцю, часнику, кілька ложок сметани чи майонезу, зверху покласти домашню ковбаску, квашений чи слабосолений огірок, зелень та затерти вареним яйцем.Зараз дуже актуальними є салатики із зеленню та свіжими овочами, особливо заправлені сметаною. Хорошим літнім десертом є сирник на холодній основі. Для нього потрібно зблендерувати сир, додати галяретку та залити на бісквіт, викласти зверху полуниці, залити галяреткою та поставити у холодильник.Крім того, для багатьох сир - це смак дитинства, адже такі смачні страви готували з нього наші бабці та мами. І сьогодні у сирних стравах ми часто шукаємо цей дивовижний смак. Проте знайти його вдається нечасто, бо головний секрет у тому, що ці страви готувалися з любов'ю. А ще кажуть: "Сміється, наче сиру об'ївся", отже, сир піднімає настрій, додає веселощів. Тож, бажаю усім їсти якомога більше сиру, частіше усміхатися, щоб серед нас було більше щасливих, веселих людей.Ванільні сирнички300 г вершкового сиру, 2 яйця, 2 ст. л. цукру, 2-3 г ванільного цукру, цедра лимона та апельсина, 50 г розпарених родзинок, розпарені цукати, 1 ст. л. крохмалю. Усе разом добре перемішати, сформувати кульки, запанірувати у борошні, смажити в олії до готовності. Подати з джемом, сметаною, домашнім варенням, фруктовим салатом чи ягодами. Це народна класика!Плавлений сирУ 1,5 л киплячого молока закинути 1 кг подрібненого хорошого сметанкового сиру. Варити, помішуючи, хвилин 10, не даючи закипіти, а тоді відцідити.У глибоку сковорідку покласти 200 г масла, 3 жовтки, 1 ч. л. соди, сіль, перець та різноманітні додатки: смажені горішки, соус песто, копчену ковбаску. Додати відціджену масу та варити на маленькому вогні, поки вона не стане однорідною і тягучою. Тоді залити її у невелику пластикову пляшку та поставити у холодильник. | - Кальцинований сир буде особливо корисний у раціоні дітей і літніх людей, оскільки він збагачений кальцієм, а тому корисний для кісткової таканини. Його можна вживати приблизно по 100 грамів два-три рази на тиждень. Збільшення порції цього корисного продукту може призвести до порушення мінерального обміну в організмі.Кальцинований сир Закип'ятити 1 л пастеризованого молока. Під час його кипіння влити 10 мл хлористого кальцію, придбаного в аптеці. Уже під час вливання молоко почне звурджуватися. Для того, щоб отримати готовий до вживання продукт, потрібно взяти марлю або сито з дрібною сіткою і викласти сирну масу. Коли стече зайва рідина, сир стане розсипчастим. Маємо дуже солодкий і смачний сир. Смачного! |
ВІКТОРІЯ ЛИСТОПАДСЬКА,журналіст: |
Тісто: 250 г борошна, 100 г маргарину, 100 г цукру-пудри, 2 жовтки, 1 ч. ложка порошку до печива.Сирна маса: 1 кг сиру, 1 склянка цукру-пудри, 2 яйця,4 жовтки, З пачки ванільного цукру, 3 склянки молока,200 г крохмалю чи манної крупи, 0,5 склянки рафінованої олії.Білкова піна: 6 білків, 6 ст. ложок цукру, 50 г кокосової стружки.До попередньо просіяного борошна з порошком до печива додаємо натертий на грубій тертці маргарин і жовтки, розтерті з цукром. Швидко замішуємо тісто, розкачуємо і викладаємо у форму для випікання. При цьому з тіста потрібно сформувати невисокі бережки. Сир двічі перемелюємо через м'ясорубку і розтираємо в макітрі до однорідної маси, поступово додаючи цукор-пудру, олію, крохмаль, ванільний цукор, збиті яйця, молоко. Виливаємо отриману масу на тісто (маса має мати густоту рідкої сметани) і печемо сирник в нагрітій до середньої температури печі 40 хв. Майже готовий сирник виймаємо з печі і покриваємо зверху білковою піною, вимішаною з кокосовою стружкою. Після цього ставимо його ще на 20 хв. допікатися. Збиваємо білки без цукру, а коли вони вже будуть добре збиті, додаємо потрохи цукор і далі збиваємо. Вкінці вимішуємо з кокосовою стружкою. |