Кулінарне мистецтво з душею

У скільки цьогоріч львів’янам обійдеться паска та з яким настроєм її треба випікати

У скільки цьогоріч львів’янам обійдеться паска та з яким настроєм її треба випікати

Сьогодні паска в Україні – найбільш знаний і вживаний обрядовий хліб, що є справжнім витвором мистецтва. Щоб паска вдалася, була смачною та пахучою, потрібні якісні продукти, хороший рецепт та жменя секретів випікання до цього.

Що у пасці і скільки коштує...

Кожна господиня намагається ретельно підготуватися до процесу випікання паски. Щоб усе було під рукою, насамперед слід скласти список того, що входитиме у паску, підрахувати їх приблизну вартість, і гайда на ринок чи у магазин.

Цьогорічні передсвяткові ціни на найпопулярніші інгредієнти паски у Львові такі: яйце магазинне можна купити за 1-1,20 грн. Якщо натрапите на акції у великих супермаркетах, то, вистоявши в чергах, придбаєте і по 85 копійок за яйце. Популярними стали фермерські яйця – вони досить великі за розміром, та й жовток не надто білий. Просять за одне таке яйце 1,30-1,50 грн. А ось за домашнє сільське яйце доведеться викласти всі 1 грн 80 коп. Вибираючи яйця, слідкуйте, щоб вони були свіжими, адже у передсвятковому ажіотажі часто трапляється так, що на ринок виносять яйця, які господині не продали ще у різдвяні свята.

Далі варто подумати про дріжджі та борошно. За маленьку пачку “Львівських дріжджів” вагою 100 г ви заплатите 2 грн, за кілограм борошна – 3-4,5 грн. За словами продавчині Галини Гайдук, люди часто запитують про борошно одеського виробника “Богумила” та дніпропетровського “Дніпромлин”. За її словами, тісто з їхнього борошна не липне, а паска виходить пухка та смачна.

За молоко в пакетах доведеться заплатити 7-9 грн, за фермерське – 7,50 грн, а за домашнє півторалітрове – 10 грн. Пачка маргарину “Сонячного” коштує 5-6 грн.

В окремих рецептах пасок неодмінним інгредієнтом є ще й сир. Отож, за кілограм сиру ви будете змушені викласти 30-35 грн.

Окрім родзинок, господині полюбляють додавати до пасок ще й інші солодощі: курагу, журавлину чи навіть вишні. Якщо за 100 г родзинок ви заплатите від 3,50 до 5 грн, то за курагу – 5-5,-6,50 грн, а за цукровану вишню чи журавлину – 7-7,50 грн. Додатком до паски може бути й мигдаль. Ціна за 100 г цього горіха коливається у межах 7-7,50 грн.

Якщо час та бажання не дозволяють провести цілий день на кухні, паску можна й придбати. У львівських крамницях  готовий виріб коштує по-різному: пасочки “у кошик” – від 5 до 20 грн, паска вагою 300 г – від 17 до 60 грн, більші – наполовину дорожчі.

Отож, кожен повинен вирішити сам – купити чи спекти кілька пасок різних розмірів для кожного члена родини і обов’язково одну велику – для всіх.

Секрети приготування найсмачнішої паски

Якщо ви все ж вирішили спекти паску, робіть усе з душею, добрими думками та гарним настроєм.

У народі кажуть: “Скільки господинь, стільки й пасок”. Але є секрети, без яких не можна приготувати жодної паски. Отже, кілька правил, яких необхідно дотримуватися під час приготування пасок.

– Перед додаванням у паску борошно треба просіяти – воно насичується повітрям, і тісто краще випікається.

– Що тісто жирніше, то більше дріжджів потребує. Щоб здобне тісто швидше підійшло, дріжджі слід розвести теплою водою.

– Сіль сповільнює бродіння, тому солити тісто краще тоді, коли воно вже підійшло.

– Майже всі дріжджові паски повинні підійти тричі.

– Якщо використовуєте мигдаль, його можна ледь підсмажити, ошпарити окропом, зняти шкуринку і лише тоді дрібно порізати.

– Паски краще випікати у формах, вистелених пергаментним папером чи фольгою.

– Випікаючи тісто, форми треба заповнювати на одну четверту чи на одну третю.

– Ставити тісто в духовку слід дуже обережно, не струшуючи, щоб воно не сіло. Коли паска випікається, не треба часто відкривати духовку і робити протягів.

– Готовність паски перевіряють, встромивши в неї паличку: якщо паличка суха — паска готова.

– Щоб верх паски не підгорів, покладіть на нього кружечок змоченого водою паперу.

– Час випікання залежить від розміру форм. Велику паску слід пекти годину, маленька буде готова через 30 хвилин. Не варто зазирати в духовку перші півгодини випікання. Поверхня готових пасок має стати гарного золотаво-коричневого кольору. 

 

ДО ТЕМИ

Паска “Солодка”

Від шеф-кухара ресторану “Прага” Руслана Сорочинського

Склад: 800 мл молока (краще домашнього), 200 мл води, 1 кг цукру-пудри, 150 г дріжджів пресованих, 5 г солі, 50 г олії запашної, нерафінованої, 3 ст. л. спирту, 200 г масла, 100 г маргарину, 30 жовтків, 200 г натуральних цукатів, 300 г родзинок, цедра 2 апельсинів, цедра 2 лимонів,  200 г апельсинового фрешу, 50 г ванільного цукру, 2400 – 2600 г борошна.

Ароматизувати воду, запаривши в ній пахучі трави (чебрець, ромашку тощо). Змішати тепле молоко з ароматизованою теплою водою. Розчинити у цій суміші дріжджі та додати половину цукру, дрібку солі та 1 кг борошна, добре перемішати та залишити на півгодини для опари. Після цього додають усі інші інгредієнти, насамкінець поступово уводять борошно. Родзинки і цукати завчасно добре вимити, злегка обсушити та “припудрити” борошном, щоб краще з’єдналися з тістом. Місити тісто 1 годину: що довше вимішують паску руками, то пишнішою і легшою вона буде. Замісивши, ставимо у тепле місце, а через годину зрушуємо тісто, щоб воно впало, а тоді ще раз піднялося. Через годину змащеними олією руками заповнюємо паперові форми на 1/3 об’єму та ставимо підрости. Коли форма буде неповною на 3-4 см, змащуємо яйцем та ставимо у нагріту до 160 градусів піч та випікаємо до готовності, залежно від величини форми, 20-35 хв. Низька температура забезпечує, щоб паска не горіла. Витягнувши з печі, ще гарячу паску змастити цукровим сиропом (2:1) і посипати декораціями, як підказують ваші смак, фантазія та здібності.

Паска родзинкова

Від майстра виробничого навчання Львівського професійного ліцею торгівлі та сфери послуг Ольги Бардин

Склад: на 5 склянок борошна – 1,5 склянки молока, 75 г дріжджів, 40 жовтків, 400 г цукру, цедру з 

1 цитрини, 2-4 шт. гіркого мигдалю, 2 склянки масла, 200 г родзинок, 1 чайну ложку солі.

Третину борошна, необхідного для паски, зварюють у каструлі гарячим молоком і розтирають, щоб не було грудочок. Як тільки опара охолоне, в неї вливають розведені в молоці дріжджі і розтерті з цукром жовтки. Добре розмішавши, тісто ставлять у тепле місце, щоб підійшло. Коли тісто підійде і зверху утвориться піна, додають цитринову цедру, сіль, дрібно посічений мигдаль, всипають решту борошна і замішують тісто, яке має бути негустим, м’яким і добре вимішаним. У тісто вливають дві склянки теплого масла, знову вимішують, додають замочені у воді і добре відтиснені родзинки.

Родзинки попередньо обробляють: переглядають, відокремлюють плодоніжки і видаляють сторонні домішки. Після цього їх пересипають борошном, протирають і просівають крізь сито або друшляк для видалення піску і пилу, після чого промивають у теплій воді.

Тісто вимішують доти, поки воно не відставатиме від рук і каструлі. Потім йому дають підійти і знову вимішують, після чого заповняють ним форми на 1/3 об’єму і, коли тісто підросте, обережно ставлять у гарячу духовку до готовності. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4159 / 1.61MB / SQL:{query_count}