У часі Великого посту Церква пропонує вірним низку особливих богослужінь, беручи участь в яких християни мають нагоду краще пізнати науку Церкви, перейнятися духом великої мандрівки задля гідної зустрічі cвітлого і славного Воскресіння Христового.
Одним із них є літургія Передосвячених дарів, богослужіння, що поєднує в собі вечірню та чин Святого Причастя. Як розповідає «Пошті» працівник Патріаршої літургійної комісії УГКЦ Максим Тимо, на відміну від літургії св. Йоана Золотоустого чи св. Василія Великого, так званої «повної» літургії, літургія Передосвячених дарів не має анафори – центральної частини, на якій відбувається освячення Святих дарів. Для літургії Передосвячених дарів, як випливає вже зі самої її назви, Святі дари вже є наперед освячені та приготовані, і під час цього богослужіння вірні їх причащаються.
У сучасній практиці літургія Передосвячених дарів служиться у середу і п’ятницю під час Великого посту, а також у три перші дні Страсного тижня. Хоча її можна служити щодня протягом Великого посту, окрім субот і неділь. Перші письмові згадки про неї походять зі VІІ ст., хоча практика служіння цієї літургії правдоподібно є значно давнішою.
«Присутність цього богослужіння несе зі собою важливий духовний і педагогічний зміст. Згідно з древнім християнським правилом, Божественна літургія не може служитися у будні Великого посту, оскільки це богослужіння виражає радість і торжество Церкви. Можливо, для нас сьогодні це не є достатньо відчутним і зрозумілим у силу звикання до літургії, але Великий піст – це якраз добра нагода наново осмислити нашу участь у церковному богослужінні і зрозуміти його логіку. Днем, коли ранні християни звершували Євхаристію, була неділя, День Господній, день, коли воскрес Христос. Літургія – це свято зустрічі з Воскреслим Христом, це вияв радості цієї зустрічі. В літургії нам являється Царство Боже, яке вже є присутнім у світі через смерть і воскресіння Христа. Піст має нам допомогти це зрозуміти і пережити. Піст – це подорож до воскресіння, це ніби та дистанція, яку ми маємо пройти подібно як апостоли, які прямували до Еммауса і там при ламанні хліба впізнали воскреслого Христа (Лк. 24, 13-35). Участь у трапезі з Воскреслим Христом, тобто участь у Божественній літургії є ціллю посту. Але не в тому сенсі, що ми своєю відмовою від їжі чи своїми добрими вчинками заслужимо цю участь, а в тому, що час посту, стриманості, допоможе нам краще усвідомити цю велику Божу благодать бути учасниками Його Царства», – каже Максим Тимо.
Разом з тим, за його словами, під час Великого посту нам потрібна Божа допомога, оскільки ми самі не здатні ані боротися з гріхом, який відділяє нас від Бога, ані навіть усвідомити Його спасенної благодаті. Для того Церква закликає вірних до участі в цьому особливому богослужінні – літургії Передосвячених дарів, щоб кожен мав змогу стати причасником Тіла і Крові Христових, скріпитися духовно і пам’ятати про Бога – «Доброчинця душ і тіл наших».
Водночас літургія Передосвячених дарів – це одне з найкрасивіших богослужінь нашої візантійської традиції, де краса співу доповнює глибокий зміст псалмів, давніх текстів стихир, дає можливість перейнятися ним та отримати наснагу в духовному паломництві, яким є піст.