Сонячні промені, що часто змінюються на похмуру та сиру погоду, одноманітність їжі, брак вітамінів – усе це суттєво послаблює наше здоров’я. Втома, кашель, нежить, температура – перші ознаки того, що імунна система не може подолати мікроби і токсини, з якими ми щодня контактуємо. Лише дізнавшись, в яких продуктах ще залишилися вітаміни, та грамотно спланувавши свій раціон, можна зберегти здоров’я та перестати часто хворіти.
Отже, про те, де знайти вітаміни та інші необхідні речовини, щоб усю весну залишатися у гарній формі “Пошта” дізнавалася в головного позаштатного імунолога головного управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Лесі Білянської.
ДО ТЕМИ Як зміцнити імунітет напоями – Журавлиновий сік – знижує температуру, “виганяє піт”; – калиновий сік – давній цілющий засіб при грипі, знижує температуру, знімає м’язові болі, стимулює імунну систему; – лимонний сік – виявляє сильну протимікробну і протизапальну дію. Його варто пити, попередньо розбавивши гарячою водою у співідношенні 1:1, ним також добре полоскати горло при грипі; – горобиновий сік – містить фітонциди, які згубно впливають на хвороботворні мікроорганізми, тому він корисний при захворюваннях органів дихання; – сік з чорної смородини – знижує активність вірусу грипу, ним добре полоскати горло; – настій з м’яти покращує травлення, робить людину бадьорішою та розважливішою. |
За її словами, людина отримує вітаміни – надзвичайно важливі біологічно активні речовини, які відповідають за певні функціональні та біохімічні зміни в організмі, – переважно через продукти харчування. Чому ж тоді навесні, споживаючи нібито ту саму їжу, що й увесь рік, у людей виникає гіповітаміноз – недостатність вітамінів? Причин, за словами імунолога, є кілька. “Навесні вміст вітамінів навіть у таких овочах, як морква, буряк чи капуста може втрачатися наполовину. Часто це відбувається через їх неправильне зберігання – підвищена температура чи, навпаки, холод роблять овочі в’ялими, перемерзлими та низькокалорійними, – розповіла “Пошті” Леся Білянська. – Інший чинник – через порушення або захворюваність кишково-шлункового тракту та змін на клітинному рівні, особливо у вагітних жінок, вітаміни просто не можуть засвоїтися організмом”.
Крім того, як зазначила імунолог, до окремої групи осіб, які потребують підвищеної кількості вітамінів, належать спортсмени, діти, підлітки, вагітні, матері, які годують, люди, які працюють у шкідливих умовах, та курці. “Викурюючи навіть одну сигарету на день, курці втрачають добову потребу у вітаміні С. Тому вони, самі того не підозрюючи, вражають власну імунну систему”, – додала імунолог.
За словами Лесі Білянської, усі вітаміни поділяються на водорозчинні (С, В) та жиророзчинні (А, D, Е, К).
Найважливіший та найнеобхідніший вітамін для нормальної роботи організму – вітамін С. Він здатний зміцнити імунітет та сприяє виділенню інтерферонів – речовин, які захищають наш організм від різних інфекцій. Найбільше вітаміну С міститься у квашеній капусті, обліписі, смородині, грейпфруті, моркві, цитрусових, ківі, банані, шипшині.
Група вітамінів А забезпечує нормальний стан шкіри, слизової оболонки, поліпшує зір і загалом має позитивний вплив на організм. Багато цього вітаміну в рибі, морепродуктах та печінці.
ПАМ'ЯТКА
Що робити аби не хворіти
Крім загальновідомих рекомендацій, таких, наприклад, як уникання місць скупчення людей, запобігання контакту з хворими чи провітрювання приміщень, головний позаштатний імунолог Львівської області Леся Білянська порекомендувала "Пошті" таке:- кожні 2-3 години мити з милом руки та обличчя;- кожні 3-4 години промивати порожнину носа та рота. Для цього можна використовувати кип'ячену воду з додаванням соди (1 ч. л. на 1 склянку води), солі (1/2 ч. л. на 1 склянку води), йоду (2-3 краплі на 1 склянку води). Можна використовувати і соляні розчини типу "Аквамаріс", "Фізіомер", "Салін"; антисептичні розчини "Гексорал", розчини "Фурацилін", відвар ромашки, звіробою, кори дуба, шалфею, масляні екстракти чайного древа, часнику та цибулі;- спати не менше 7-8 годин на добу;- харчовий раціон не менш як наполовину має складатися з рослинної їжі в сирому вигляді (капуста, морква, буряк, часник, цибуля, хрін, редька, яблука, чорнослив, насіння гарбуза, смородина, цитрусові тощо);- упродовж доби вживати 2-3 літри рідини (відвар шипшини, липи, калини, ожини, суниці, малини, узвар, зелений чай, мінеральну воду, гаряче молоко з медом та маслом);- не варто захоплюватися смаженою, вудженою, жирною висококалорійною їжею; перевагу ліпше надавати морепродуктам, не жирним сортам м'яса (курятина, індичатина без шкіри, телятина, кролятина) та рослинній олії (оливкова, лляна, горіхова, кедрова, риб'ячий жир - по 1 чайній або десертній ложці упродовж 1-3 місяців). Споживати їжу потрібно часто, але невеликими порціями;- регулярно провітрювати приміщення (кожні 2-3 години), за необхідності - кварцувати;- уникати стресових станів, переохолодження, надмірної інсоляції, зокрема відвідування солярію;- не вживати алкоголю, не курити;- з метою профілактики можна використовувати: гомеопатичні засоби; адаптогени (женьшень, ехінацею); проводити аеропрофілактику (загартовування, повітряні ванни), використовувати ефірні олії (хвойні, евкаліпт, чайне дерево), часникові або цибулеві підвіски, намисто; бактерицидні пастилки (таблетки) для смоктання; вітаміни та мікроелементи; місцеву терапію (оксолінову мазь, масляні та жирові екстракти прополісу та часнику);- при появі перших симптомів хвороби (гарячка, нежить, кашель, біль у горлі та грудях) негайно звернутися до лікаря;- не займатися самолікуванням! |
Дуже важливими для нормальної роботи організму є група вітамінів В, від них залежить рівень гемоглобіну, здоров’я кишково-шлункового тракту та ріст нервово-м’язового апарату. Найбільше таких вітамінів у рисі, м’ясі, молоці та яйцях. Особливо корисними з цієї групи є фолієва кислота, яка відповідає за нормальну функцію кровотворної системи, та вітамін Н (біотин), який впливає на еластичність шкіри, стан нігтів та ріст волосся.
Важливим для людини є вітамін D. Він відповідає за міцність кісткової системи, зубів. Найбільше цього вітаміну в печінці, рибі, ікрі, яйцях. Вітамін К також важливий для людини, адже впливає на згортання крові. Найбільше його міститься у шпинаті, салаті, кабачках, білій капусті.
За словами медика, споживати вітаміни найкраще у сирому вигляді, а якщо й готувати, то найкраще на парі. Настоянки та чаї, наприклад з шипшини, краще не варити, а заливати окропом. Окрім цього, людині не варто забувати і про повноцінний сон, який має тривати не менше 7-8 годин на добу, і про прогулянки на свіжому повітрі.
Якщо організму не вистачає тих чи інших вітамінів, крім нервозності, порушення чи втрати сну, швидкої втоми, схильності до застуди, можуть виникнути й певні захворювання. Так, за словами Лесі Білянської, через брак вітаміну С у людини може розвинутися цинга, що являє собою набряк та запалення слизових оболонок ротової порожнини, розхитування зубів та кровоточивість ясен. Недостатність вітамінів групи В спричиняє збій у шлунково-кишковому тракті, ураження нервової системи, параліч (хвороба Бері-бері), шкіра стає сухою, часто болить голова і знижується вага тіла. Через брак вітаміну D організмом гірше засвоюється кальцій – у дітей може виникнути рахіт, повільно і неправильно ростуть зуби, а у дорослих зростає ризик остеопорозу. Якщо ж погіршився зір, виникає бажання потерти очі, слизова оболонка очей стає сухою, з’являється неприємне відчуття дискомфорту – вам не вистачає вітаміну А.
Отож, щоб позбутися весняного гіповітамінозу, потрібно не так уже й багато – правильне харчування та відпочинок. А якщо проблеми все ж виникли, потрібно обов’язково звернутися до лікаря, адже безконтрольне вживання вітамінів може призвести до неприємних наслідків.