Знав би, де впаду…

“Пошта” дізнавалася, як ходити під час ожеледиці та як правильно падати, аби не травмуватися 

“Пошта” дізнавалася, як ходити під час ожеледиці та як правильно падати, аби не травмуватися 

Зима, якою нас так довго лякали метео­рологи, у розпалі. Упродовж дня на яскравому сонці сніг тане, а вже надвечір на підмерзлих тротуарах перехожим не завжди вдається втриматися на ногах. За словами українських медиків, головними причинами падіння на слизьких хідниках є поспіх, неуважність та нехтування правилами безпеки.

Високі підбори – ворог №1

Правильно підібране взуття у кілька разів знижує ймовірність падіння. Як розповів “Пошті” заступник головного лікаря з хірургічної роботи 8-ї міської клінічної лікарні Львова Ігор Стояновський, щоб не ковзати, підошва має бути з каучука, не гладка, з грубим візерунком. 

Жінкам краще одягати взуття на невисокому стійкому каблуці чи танкетці. Від цокань підборами по льоду краще відмовитися.

Сьогодні можна придбати спеціальні пристосування, які вдягають на підошву. Якщо ж таких немає, то Міністерство надзвичайних ситуацій радить громадянам власноруч змайструвати такі “льодоступи”: прикріпити шматок поролону або лейкопластира (навхрест чи сходинкою), а перед виходом з будинку наклейки натерти піском. Можна також прикріпити на підошви шматок наждакового паперу або змазати підошву клеєм “Момент” і поставити взуття на пісок.

ДО ТЕМИ

По компенсацію – до суду

Ми звикли самостійно долати труднощі й себе ж звинувачувати у неприємностях. На жаль, багато хто навіть не знає, що за біди на слизьких тротуарах відповідають ті організації, які обслуговують певний район. Найголовніше – з’ясувати, хто є відповідальним за благоустрій цієї території. У більшості випадків відповідачами є ЛКП.

Якщо ви постраждали від падіння під час ожеледиці, можна через суд вимагати компенсації матеріальної та моральної шкоди. Для цього потрібно зібрати чимало доказів. Наприклад, якщо ви впали на слизькому тротуарі та травмувалися, перше, що треба зробити, – відразу викликати швидку допомогу, щоб задокументувати факт травмування. Бажано взяти контактні телефони свідків та їхні домашні адреси для того, щоб надалі їх можна було запросити до суду як свідків. По змозі слід сфотографувати або зняти на відеокамеру місце, де ви впали і травмувалися. Цим ви зможете підтвердити, що територія, на якій трапився інцидент, не була належним чином убезпечена. Щоб у судовому порядку довести матеріальну шкоду, вам необхідно підрахувати витрати на лікування, зберігши усі чеки та квитанції на купівлю ліків і оплату процедур. 

Ходіть правильно

Під час прогулянок слід бути готовим до того, що ви можете впасти, тому рухатись потрібно без поспіху, дещо розслабивши ноги в колінах та намагатися ступати на всю підо­шву. Не варто піднімати ноги надто високо. Під час руху краще обійти металеві кришки люків – зазвичай у таку погоду вони вкриті льодом.

Ігор Стояновський закликає усіх бути пильними та не роззиратися по сторонах. “Часті падіння трапляються через те, що людина відволікла свою увагу від дороги, наприклад, розмовляючи телефоном. Вона може не помітити, що на стежці лід припорошений снігом, – каже лікар. – Особливо обережними під час виходу на вулицю мають бути люди похилого віку. При собі вони повинні мати як мінімум паличку з гумовим наконечником, на яку зможуть обпертися”. Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводу близьких та рідних надзвичайно небезпечні як для жінки, так і для майбутньої дитини.

За словами лікаря, йдучи слизькою дорогою, не тримайте руки в кишенях, адже саме вони допоможуть зберегти рівновагу або ж зменшити силу падіння. А ще бажано не нести важкої сумки, яка тягнутиме вас на один бік, краще нехай це буде наплечник. Якщо ж його немає, вагу краще розподілити рівномірно на обидві руки, це допоможе втримати рівновагу. 

Правильно впасти – половина справи

Якщо ж ви все-таки послизнулися, лікар радить зігнути ноги в колінах, втягнути голову в плечі і постаратися впасти на бік. Бо якщо вже падати, то так, щоб насамперед захиститити голову.

Часто під час падіння люди намагаються зменшити удар, витягнувши руки перед собою. Цього робити не варто, адже так легко можна отримати переломи зап’ястка або передпліччя. 

Якщо падаєте на спину, фахівці радять притиснути підборіддя до грудей, а руки розвести ширше. Якщо ж летите шкереберть з висоти, наприклад зі сходів, важливо захистити голову і шию, тому слід спробувати прикрити їх руками.

А ось у Міністерстві з надзвичайних ситуацій при втраті рівноваги рекомендують швидко присісти. У момент падіння потрібно напружити м’язи, під час удару вони захищатимуть суглоби від травмування. Упавши, слід обов’язково перекотитися – у такий спосіб вдасться “розтягнути” удар, тож він втратить силу при обертанні.

Категорично не рекомендують у таку погоду вживати алкоголь, оскільки він може приспати пильність, погіршує координацію рухів та пригальмовує реакцію людини. До того ж можна важко травмуватися і не відчути болю, а як наслідок – невчасно звернутися по медичну допомогу. 

Підсковзнувся, упав, отямився – гіпс

Якщо уникнути падіння таки не вдалося і ви сильно вдарилися коліном або ліктем, медики радять на 15-20 секунд до місця удару прикласти щось холодне. Якщо ж удар припав на потилицю, слід відразу ж звертатися до травмпункту. 

Першими ознаками струсу мозку є нудота, блювання, запаморочення, тимчасова втрата пам’яті, холодний піт, млявість або, навпаки, гарячка. При таких симптомах слід якнайменше рухатися і викликати лікаря. 

Про перелом або вивих свідчать різкий біль, наростаючий набряк, вкорочення пошкодженої кінцівки і неможливість нею нормально рухати. Лікарі радять насамперед знерухомити пошкоджену кінцівку, наприклад, накласти пов’язку або шину так, щоб суглоби вище і нижче місця перелому (вивиху) виявилися нерухомими. Важливо охолодити місця пошкодження. Пакетик, наповнений льодом або снігом, прикладають до місця перелому (вивиху) на 10-15 хвилин. Це зменшить набряк і біль. А ось гріти хворе місце не можна, ефект буде  протилежним.

Будь-яке пошкодження кісток і суглобів може спричинити травматичний шок, який виникає внаслідок сильного болю. Щоб його уникнути, можна застосувати знеболювальні препарати. 

Лікарі наголошують: невчасне та неадекватне лікування може призвести до ускладнень. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4643 / 1.61MB / SQL:{query_count}