Солоне задоволення

Оселедець покращить пам’ять, вбереже від інсульту, нормалізує тиск та рівень холестерину, однак вживати його слід обережно

Оселедець покращить пам’ять, вбереже від інсульту, нормалізує тиск та рівень холестерину, однак вживати його слід обережно

З настанням осені, а особливо ближче до новорічних та різдвяних свят починає тягнути на оселедець. Хтось дотримується посту, і риба стає важливою складовою щоденного меню, а хтось просто отримує задоволення від цього простого, але дуже поживного продукту. Навіть якщо в холодильнику не густо чи бракує часу на особливі кулінарні фантазії, картопелька з оселедцем завжди виручать господиню.

Будь-яка риба – надзвичайно цінний продукт, адже в ній міститься майже 20% білка, що легко засвоюється та необхідний для відновлення і росту тканин. Вона є джерелом вітамінів A, D, Е, В1, В6, В12, а також нікотинової та пантотенової кислоти. У рейтингу популярності дарів моря серед українців лідирує оселедець (за ним йдуть кілька, мойва, мінтай та скумбрія).

Оселедець – досить жирна риба, проте багата на вітаміни й мінеральні речовини: кальцій, фосфор, йод, магній, калій і залізо. Споживання будь-якої жирної риби дуже корисне для мозку, адже жирні кислоти омега-3 поліпшують пам’ять, прискорюють процес регенерації нервових клітин і знижують ризик таких недуг, як хвороба Альцгеймера і недоумство. Крім того, жирні кислоти омега-3, що містяться в оселедці у великій кількості, знижують вірогідність виникнення інсульту завдяки позитивному впливу на артеріальний тиск і рівень холестерину в крові. Також жир оселедця сприяє зменшенню жирових клітин, завдяки чому знижується ризик розвитку діабету II типу.

ДО ТЕМИ

Якщо ще не так давно поняття ідеального оселедця асоціювалося зі словом “івасі”, то сьогодні найкращий оселедець – норвезький. У Норвегії готують одну з найкращих у світі оселедцевих модифікацій – свіжозаморожений матьє. Для приготування цього особливого рибного делікатесу здавна використовують рибину “maatjessharing” віком до трьох років, яка ще “не народила” (дослівно – “дівчина-оселедець”). Її цінність у тому, що рибу подають на конвеєр буквально через 20 хвилин після вилову: траулери в Норвегії підпливають прямо до плавучих заводів. Оселедці, що не відповідають чіткому стандарту, автоматично відбраковуються, і вони не потрапляють в подальшу обробку. Наприкінці конвеєра найсвіжіше філе оселедця потрапляє у пластикові контейнери, його заливають розсолом і миттєво заморожують за температури мінус 30 градусів за Цельсієм. І жодних домішок та консервантів! 

Хоча м’ясо оселедця легко засвоюється, проте, за словами головного гастроентеролога Головного управління охорони здоров’я ЛОДА Олени Ходосевич, вживати його потрібно обережно через надмірну солоність. “Користь оселедця обмежена для людей з хронічними захворюваннями печінки на стадії цирозу, нирок, що супроводжуються набряками, а також тим, у кого хворе серце та підвищений тиск”, – каже гастроентеролог. Не радить лікар регулярно споживати оселедець навіть здоровим людям – щонайбільше двічі на тиждень. Категорично заборонено давати оселедець дітям до трьох років. Про це “Пошті” наголосила завідувач дитячого гастроентерологічного центру Львівської міської дитячої клінічної лікарні Ярослава Томків. “Дітям оселедець користі не принесе жодної. Навіть після трьох років дітям можна давати солену рибу лише у мінімальній кількості й не частіше ніж раз на тиждень, – продовжує дитячий гастроентеролог. – Це має бути лише сертифікований і якісний оселедець, придбаний у магазинах, а не на базарах. Найкраще, якщо це буде стандартно солений оселедець в олії, без усіляких прянощів”.

Ярослава Томків радить купувати атлантичний оселедець, який на полицях магазинів можна побачити у залізних, герметично закритих банках, а також солений оселедець з бочки, але лише заготовлений у заводських умовах. Хоча у ньому й велика кількість солі, проте мало консервантів. 

“Спочатку оселедець потрібно добре вимочити у воді або молоці, а вже потім їсти, – каже головний гастроентеролог ГУОЗ ЛОДА Олена Ходосевич. – Якщо оселедець слабо солений та заготовлений не в заводських умовах, є ризик заразитися різними паразитами або ж глистами”. Не надто корисний і оселедець, що містить багато прянощів, оцту чи консервантів, особливо бензоату натрію і сорбінової кислоти. Від покупки таких продуктів варто утриматися, краще не полінуватися і зробити оселедець самим. 

Під час трапези гастроентерологи одноголосно не радять поєднувати оселедець з іншими соленими продуктами – огірками чи квашеною капустою, щоб організм не наситився надмірною кількістю солі. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4162 / 1.58MB / SQL:{query_count}