Часом недостатньо мати гарні, здорові, білосніжні зуби. Хочеться чогось оригінальнішого. Саме для цього і придумали прикраси для зубів.
За словами кандидата медичних наук, доцента кафедри стоматології дитячого віку ЛНМУ ім. Д. Галицького, члена Асоціації стоматології України, члена Асоціації ортодонтів України Ельвіри Безвушко, вибір металу та форма прикраси, яка виблискуватиме в роті, залежать винятково від уяви того, хто про це мріє. Це може бути геометрична фігура, серце, зірка, змійка чи дельфін.
Найчастіше для декорування зубів використовують прикраси двох типів: з благородних металів (біле або жовте золото) і різноманітне коштовне каміння або стрази. Камінчики, своєю чергою, можуть бути як у металевій оправі, так і без неї. У деяких клініках можна приклеїти і дешеві пластикові чи скляні стрази, проте ризикувати власним здоров’ям стоматолог не радить.
“Придбати спеціальні прикраси для декорування зубів у магазинах неможливо, лише на спеціалізованих виставках або у стоматологічній клініці, – розповіла “Пошті” стоматолог. – Звичайно, всі речі бувають якісні і неякісні, проте, якщо ваш стоматолог пропонує прикраси відомої фірми-виробника і сам фіксує на спеціальні матеріали, зубу це ніяк не зашкодить. Ціни у Львові на такі прикраси із золота в середньому коливаються від 600 до 900 гривень”.
Для декорування зубів не існує й вікових обмежень. У 95% випадків процедуру просять зробити студенти. Водночас, найстарша жінка, якій Ельвіра Безвушко декорувала зуби, мала 40 років.
Сама процедура встановлення прикрас безболісна, не порушує цілісності емалі і триває приблизно 15 хвилин. Лікар спочатку належним чином готує зуб – полірує поверхню, обробляє спеціальною речовиною. А потім за допомогою спеціального матеріалу приклеює прикрасу до поверхні зуба. За словами стоматолога, від дотримання технології проведення цієї процедури залежатиме надійність фіксації. “Оновленою усмішкою можна милуватися багато років, а хтось може загубити прикрасу вже наступного дня”, – каже Ельвіра Безвушко.
Однак, як розповідає лікар-стоматолог, є випадки, коли прикраси фіксувати на зуб не бажано. Насамперед тоді, коли є проблеми з емаллю. В такому випадку пацієнту слід проконсультуватись із досвідченим фахівцем, а вже потім приймати рішення.
ДО ТЕМИ Стародавні народи віддавна практикували прикрашання зубів коштовними каменями. Тільки царські особи могли дозволити собі таку прикрасу зубів, і справа тут не у вартості каменів. Прикрашання зубів вважалося знаком приналежності до вищого суспільства. Існував навіть спеціальний ритуал, коли спадкоємцеві правителя робилася така прикраса зубів на знак його приналежності до знатного роду. Мода на прикраси для зубів у наш час з’явилася після того, як співачка Мадонна продемонструвала інкрустовану в білосніжний зуб дорогоцінну іскру. Мік Джаґґер ще серйозніше займався своїми зубами: спочатку він вставив собі в зуб смарагд, через кілька років замінив його рубіном, а потім – діамантом.
|
У 21-річної Ольги Білоган уже сім років на іклі виблискує золоте сердечко з діамантом. “Виріб купувала на одній із львівських ювелірних виставок за 30 доларів, – розповіла вона “Пошті”. – Роботу здійснили в одній із приватних клінік Львова. На той час це коштувало ще 40 умовних одиниць”. За словами дівчини, спочатку проти її наміру протестували і мама, і бабця, тому дуже довго не наважувалася зробити перший крок. Погодилися батьки лише після того, як переконала, що прикрасу в будь-який момент можна зняти. “Перші дні сама не могла звикнути до “зайвого” в роті, всякчас перевіряла, чи раптом не загубила своє сердечко, – продовжує вона. – Зараз жодного дискомфорту не відчуваю, головне – постійно і ретельно доглядати за зубами. До речі, одного разу хотіла зняти, проте мене відмовила моя 73-річна бабця”.
Справді, у будь-який момент за бажанням клієнта прикраси можна швидко та без порушення цілісності зуба зняти. Якщо ж на зубі була не наліпка, а кристал, який має конусоподібну форму, а, відповідно, заглиблений у зуб, дірочку запломбовують.