Ця ягода – велика скарбниця вітамінів (С, Р, В2, РР, Е, К, провітамін А). Крім того, вона містить амінокислоти, дубильні, пектинові та гіркі речовини, 48% органічних кислот (яблучна, лимонна, янтарна), залізо, мідь, марганець, йод, цинк, калій, магній, а також фітонциди, які не лише оздоровлюють людський організм, а й знезаражують повітря.
Особливо корисним у горобині є фосфор, без якого в людському організмі неможливе повноцінне засвоєння кальцію. Тож у боротьбі з дитячим рахітом і жіночим остеопорозом горобина може позмагатися з морською рибою.
Сорбітові кислоти горобини знижують вміст жиру в печінці та холестерину в крові, запобігають росту мікроорганізмів та плісняви. Як результат, горобина може стати справжньою природною знахідкою для жінок для профілактики молочниці та грибкових захворювань.
Доведено, що ягоди та сік цієї рослини при регулярному застосуванні допомагають контролювати рівень артеріального тиску. При цьому підвищений тиск стабілізується, а нормальний – не знижується. Настій, відвар або сік плодів вживають при гепатиті, гепатохолециститі, утрудненому жовчовиділенні, каменях у нирках і сечовому міхурі, при дизентерії та геморої.
Свіжі плоди горобини корисно споживати хворим на атеросклероз, при порушенні обміну речовин, у разі застуди, шлунково-кишкових захворювань (їхній гіркуватий смак поліпшує травлення та апетит). Чорноплідна горобина обов’язково має бути в раціоні тих, хто живе у місті, адже саме вона захищає організм від радіоактивного випромінювання.
Збирають горобину, щойно впаде перший сніг.
Ця осіння ягода має неабияку цілющу силу. Шипшина – чемпіон серед лікарських рослин за вмістом вітаміну С (у 100 г сухих плодів міститься 20 добових доз вітаміну С). Є в ній і вітаміни А, D, Р, В1, В2, пантотенова кислота і мікроелементи (марганець, залізо, фосфор, магній, кальцій).
Шипшина має загальнозміцнювальний та протизапальний ефект, тому під час застудних, респіраторних захворювань і грипу вона просто незамінна. А якщо пити настій цієї ягоди регулярно, імунна система людини буде на належному рівні.
Плоди шипшини також застосовують при трофічних виразках, гінекологічних захворюваннях, для лікування гіпертонічної хвороби й атеросклерозу, при гострих і хронічних захворюваннях, що супроводжуються втратою вітаміну С, особливо в дитячому і літньому віці. Завдяки великій кількості заліза відвар плодів шипшини корисний при анеміях. Окрім цього, шипшина володіє жовчогінними та загоювальними властивостями. Це ефективний засіб для схуднення.
Настої й сік із плодів шипшини застосовують при виснаженні організму, інфекційних захворюваннях, гастритах зі зниженою кислотністю, гіпертонії, жовчекам’яній і нирковокам’яній хворобах. Завдяки сечогінному ефекту шипшина виводить з організму зайву рідину і допомагає при болях у суглобах, особливо в колінах.
Кожному, хто хоче зберегти здоров’я і підвищити працездатність, добре хоча б двічі на день пити вітамінний чай за таким рецептом. Змішати плоди шипшини з ягодами чорної смородини або горобини у співвідношенні 1:1. 2 ч. л. суміші заварити двома склянками окропу, настояти 1 год. і процідити. Цукор додати за смаком.
Шипшину збирають до заморозків. У домашніх умовах сушать у сушарці або в печі за температури 90-100°С, не допускаючи підгоряння. Правильно висушена шипшина повинна мати буро-червоний або жовтий колір. Зберігають у закритих банках або мішечках два роки.
У яскраво-червоних ягодах калини міститься вдвічі більше вітаміну С, ніж у цитрусових. Багато в них і солі, заліза, фосфору, вітамінів В, Р, К та різних органічних кислот.
Через насиченість вітамінами та корисними мінералами калина допомагає підтримувати імунітет на належному рівні. Особливо корисною вона є під час епідемій грипу або ГРЗ, а також навесні, коли організму катастрофічно бракує вітамінів. У поєднанні з медом має яскраво виражену протизапальну та відхаркувальну дію, тому незамінна при застудах, які супроводжуються кашлем.
Корисна калина і для тих, хто страждає на атеросклероз, має зайву вагу, високий тиск і хворе серце. А через вміст валеріанової кислоти – тим, хто відчуває надмірні нервові перевантаження, страждає від фізичного та психічного занепаду сил та безсоння. Завдяки кумаринам, що містяться в калині, її плоди зменшують кровотечу – гемороїдальну, кишкову та маткову.
Cік із листя калини ефективний при лікуванні шкірного висипу, лишаю і фурункульозу. Для цього тричі на добу ним змащують уражені ділянки шкіри або роблять примочки. Відвар із квіток п’ють для відновлення охриплого голосу, а полоскання відваром позбавить від ангіни. Відвар ягід – чудова примочка при екземі, корисне пиття при гастритах та запорах.
Користь калини відома і в косметологічній сфері. Екстракт цієї рослини входить до складу багатьох лосьйонів, масок і кремів для обличчя. Завдяки вмісту компонентів, які відбілюють шкіру, її використовують для виведення ластовиння та лікування вугрів. Маску для таких цілей можна приготувати і в домашніх умовах. Для цього потрібно свіжовичавлений сік калини в рівних частинах змішати зі сметаною і нанести на шкіру обличчя. Через 20 хвилин маску змити теплою водою.
Плоди слід збирати після перших заморозків, тоді зникає гіркота і вони стають їстівними. З них готують соки, компоти, настоянки варення, їх сушать і заморожують.
КОМЕНТАР |
Зоряна Завада, головний дієтолог Львівської області: |
- Калина протипоказана при хворобах нирок, подагрі, а також вагітним. Не рекомендовано вживати калину людям із пониженим тиском, підвищеним згортанням крові та тим, у кого є схильність до тромбоутворення.Відвари з плодів шипшини збільшують згортання крові, тому її не варто вживати людям, які страждають від серцевої недостатності й тромбофлебіту. Також через надмірне і безконтрольне вживання шипшини може порушуватися функція нирок, а через високий вміст аскорбінової кислоти плоди протипоказано приймати при виразковій хворобі шлунка, гастриті з підвищеною кислотністю і захворюваннях дванадцятипалої кишки. Гіпертонікам і гіпотонікам слід врахувати такі властивості шипшини, як вплив на артеріальний тиск. Спиртовий настій шипшини може підвищити тиск, а її водний настій, навпаки, знижувати.Вживання плодів чорноплідної горобини і соку з них категорично протипоказано людям, які схильні до підвищеного згортання крові, страждають на виразкову хворобу шлунка, дванадцятипалої кишки, а також гастрити. Горобиною взагалі не варто захоплюватися у великих кількостях, оскільки, по-перше, сирі ягоди містять парасорбінову кислоту, яка має властивості антибіотика, по-друге, горобина може викликати алергічні реакції |
Джем “Чорний принц”
Склад: 600 г чорної горобини, 300 г смородини (замороженої), 700 г цукру, 5 ст. л. коньяку, 1 пачка швидкорозчинного желатину.
Ягоди перебрати та подрібнити за допомогою м’ясорубки чи блендера. Додати цукор і проварити 10 хв. Додати желатин, коньяк і варити ще 5 хв. Розлити у стерилізовані банки. Подавати до млинців, чаю.
Чорноплідна горобина з цукром
Склад: 1,5 кг ягід чорної горобини, 1 кг цукру.
Плоди скласти у скляний посуд і засипати цукром. Спочатку покласти одну третину, все добре перемішати. Решту (дві третини) досипати зверху. Змішувати цей шар із плодами не слід. Він сам поступово розчиниться. Сік, що стікає на дно посудини, злити. Він готовий до вживання і дуже корисний для хворих на гіпертонію.
Свіжий сік калини з м’якоттю
Склад: 1 кг калини, 1 кг цукру або 0,5 кг меду.
Калину перетерти у ступі, відтиснути крізь подвійний шар марлі, змішати з цукром (або медом). Готовий сік розлити у банки або пляшки. Зберігати в холодному місці. Банки можна закрити як металевими, так і поліетиленовими кришками.
Кисіль “Калина”
Склад: 200 г калини, 80 г цукру,
40 г крохмалю, 480 мл води.
Свіжі або сушені ягоди калини розварити, перетерти через сито, заздалегідь охолодивши. Потім змішати з відваром, у якому варилися ягоди, і довести до кипіння. Влити розведений холодною водою крохмаль, розмішати і охолодити. Щоб на киселі не утворилася плівка, посипати його зверху цукром.
Варення з шипшини
Склад: 1 кг шипшини, 1 кг цукру,
3 склянки води, 1 лимон.
Зі стиглих плодів видалити плодоніжки і насіння. Приготувати цукровий сироп (з плодів, цукру та води). У гарячий сироп опустити плоди, додати сік лимона і варити на слабкому вогні, постійно знімаючи піну, поки плоди не почнуть опускатися на дно. Коли шипшина зануриться, повиймати і перекласти в банки. Сироп доварити, відфільтрувати через сито. Гарячим сиропом залити плоди у банках. Коли варення охолоне, банки закрити.
Пюре з шипшини
Склад: 1 кг шипшини, 1 кг цукру,
1 склянка води, 1 пачка лимонної кислоти.
Плоди очистити від волосків і насіння, добре вимити, проварити до розм’якшення. У гарячому вигляді перетерти через сито, додати цукор, лимонну кислоту або сік лимона. Довести до кипіння, витримати 5 хв., розкласти в гарячі банки і закатати.