Перший сніг у Львові нагадав водіям про необхідність “перевзути” своє авто у зимову гуму. Як з’ясувала “Пошта”, цього року ціна зимових коліс не суттєво відрізняється від минулорічної – в середньому це 400-500 грн за одну шину.
Звісно, ціни залежать від фірми виробника, а їх на українському ринку чимало – очі розбігаються. У більшості автомагазинів міста, які ми відвідали, найдешевші зимові шини коштують 350 грн, найдорожчі – орієнтовно 800 грн за одиницю. Бувалі водії розповідають, що якісні колеса, але вживані, можна купити на автоскладах від 175 грн. Такий варіант ідеальний для тих, хто хоче зекономити.
ДОВІДКА Для того, щоб оцінити, скільки ще зможуть вам прослужити вживані шини, варто звернути увагу на коефіцієнт зносостійкості TREADWEAR (вказано на бічній поверхні). Показник TREADWEAR 100 – базовий норматив, який відповідає зносостійкості шини в 48 тис. км до повного зносу протектора в ідеальних умовах. З індексом шина буде зношуватися удвічі довше, ніж шина з базовим показником. *** Відповідно до Правил дорожнього руху, гранична залишкова висота малюнка протектора для легкових авто тановить 1,6 мм (деякі шини навіть мають індикатор зносу). *** Щоб підібрати шини, необхідно правильно розшифрувати символи на них. Шини з буквами M + S прийнято вважати всесезонними. Також до всесезонних належать AS і AW. Напис WINTER вказує на те, що шини зимові. AQUATRED чи AQUA CONTACT – дощові шини. Для зручності багато фірм замість написів наносять малюнки, що зображують сонце, сніжинку, дощ і т.п. *** Розмір шин зазначають таким чином: 185/60 R15. Перше число – ширина шини в міліметрах. Друге – співвідношення висоти профілю шини до її ширини. У цьому випадку висота шини становить 60% її ширини. R15 – посадковий діаметр обводу, виражений у дюймах. У цьому випадку – 15 дюймів. |
Узимку безпека руху напряму залежить від того, як ваше авто буде поводитися на дорозі, тобто наскільки міцним буде зчеплення шин з дорогою. Новітні зимові шини зі спеціальними технологіями елементів малюнка протектора забезпечують добру керованість не лише на засніжених і слизьких дорогах, але також і на мокрих зимових шляхах. “Тут є кілька визначальних чинників, головним з яких є малюнок протектора з широкими канавками. На ці канавки має припадати від 25 до 40% площі протектора”, –говорить майстер Іван Рогачик. Найпоширеніші шини в Україні з європейським і скандинавським малюнками.
– У шинах з європейським малюнком є діагонально розташовані на поверхні водовідвідні канали і канавки з боків. Натомість на скандинавському малюнку гуми у шаховому порядку розташовані “шашки” ромбовидної або прямокутної форми. Завдяки такому малюнку машина краще проїжджає по слизьких чи засніжених дорогах, – пояснив “Пошті” автотехнік Руслан Кіцула.
За словами автомайстрів, для спортивних машин більше підходять ширші шини, з допомогою яких авто буде чіткіше проходити повороти. Для джипів зазвичай обирають універсальні шини, а легковикам треба зимові.
– Зимова гума є більш м’якшою, ніж літня, і вона є кращою на морозі. Наприклад, машина на зимових шинах, що рухається зі швидкістю 80 км/год., при гальмуванні зупиниться через 70 метрів. Якщо буде літня гума, то, щоб повністю зупинитися, потрібно десь 110 метрів, – пояснює Іван Рогачик.
Зимові шини орієнтовно служать 2-4 сезони, а потім стираються, іноді глибина протектора зменшується приблизно на 4 мм. Крім того, зимові колеса швидше стираються через свою “м’якість”.
Можна купити також шиповану гуму – чим більше на ній шпильок, тим менший гальмівний шлях. Головне завдання шипа – проколювати поверхню.
– Такі колеса найкраще підходять при їзді саме на льоду і твердому снігу. Якщо ви взимку їздите по глибокому снігу, краще не вибирати такі шини, – радить автомайстер Руслан Кіцула.
Такі шиповані колеса ще й швидше зношуються через наявність на них шпильок. А от при покупці вживаних шин майстер радить перш за все на них добре подивитися, щоб не було механічних ушкоджень, слідів ремонту чи розривів.