Пентагон залишать без штанів

Міністерству оборони США загрожує тотальне скорочення фінансування

Міністерству оборони США загрожує тотальне скорочення фінансування

У Сполучених Штатах розгорнулася активна боротьба з дефіцитом бюджету. Сенатори пропонують урізати витрати на 1,2-1,5 трильйони доларів у найближчі 10 років, причому приблизно половина зазначеної суми припадає на бюд­жет міністерства оборони. У Пентагоні запанікували – міністр оборони скерував листи двом впливовим сенаторам, наголосивши, що зниження витрат негативно позначиться на національній безпеці й, в остаточному підсумку, позбавить країну статусу наддержави. 
Перший дзвіночок уже продзвенів. У червні Сенат схвалив військовий бюджет на 2012 фінансовий рік, обсяг якого визначений на рівні 664,5 мільярди доларів (для порівняння, в 2011-му витрати Пентагона визначені на рівні 672 мільярдів). А 15 листопада комісія Сенату зі збройних сил (ASC) запропонувала скоротити військовий бюджет-2012 ще на 27 мільярдів доларів, не виключивши при цьому й подальшого зниження витрат у новому фінансовому році, що розпочався 1 жовтня. 
За наступні 10 років планується скоротити особовий склад армії США з 570 тисяч до 520 тисяч вояків, а Корпусу морської піхоти - з 202 тисяч до 186 тисяч. Крім того, буде закрита частина військових баз, скорочено ядерний арсенал та проведено реструктуризацію низки військових програм. Зокрема, можуть бути повністю закриті програми з розробки перспективного винищувача F-35 “Lightning II”, будівництва кораблів ближньої морської зони LCS, розгортання системи протиракетної оборони в Європі.
При цьому закриття де­яких програм може обернутися для США ще й фінансовими втратами. Зокрема, у проекті F-35, крім самих Штатів, беруть участь Нідерланди, Британія, Італія, Канада, Туреччина, Австралія, Норвегія й Данія, що вже вклали в проект близько п’яти мільярдів доларів, а також розраховують придбати більше 650 нових літаків. У випадку закриття проекту США, імовірно, доведеться виплачувати неустойку всім учасникам програми F-35. При цьому Сполучені Штати понесуть додаткові втрати – вартість лише етапу розробки F-35 становить 56,4 мільярди доларів, з яких 50 мільярдів уже витрачені. 
Тим часом Пентагону й без додаткових скорочень доводиться ретельно конт­ролювати витрати. Зокрема, у найближчі кілька років практично не планується купувати нову авіаційну техніку, а термін служби винищувачів, які вже стоять на озброєнні (мова про F-16 “Fighting Falcon”, F/A-18 “Hornet”, F-15 “Eagle”) планується продовжити за рахунок модернізації. Водночас і модернізація коштує грошей. Так, продовження терміну служби 600 винищувачів F-16 оцінюється в шість мільярдів доларів. 
Дійшло до того, що колись гонорові американці були змушені погодитися на купівлю літаків класу “секонд-хенд”. Мається на увазі контракт на придбання у Британії 74 знятих з озброєння палубних винищувачів BAE “Harrier” II GR9/A. Американське міністерство оборони було змушене визнати, що така – колись просто неймовірна оборудка – є найменш витратним і найпростішим способом одержати у своє розпорядження запчастини й літаки, необхідні для підтримки нормальної бойової готовності. 
Не краща ситуація і в американських військово-морських силах. 
Командування ВМС було змушене продовжити термін служби флагманів Шостого й Сьомого флотів – кораблів управління “Blue Ridge” і “Mount Whitney” – на 28 років. Відповідно до нових планів обидва кораблі будуть списані аж в 2039 році. Виходить так, що до цього часу “Blue Ridge”, що був спущений на воду в 1969 році, прослужить у складі флоту 70 років, а “Mount Whitney” – 69. Водночас, згідно норм військово-морських сил США, найдовший термін служби бойових кораблів – 50 років, причому йдеться не про кораблі управління, а про авіаносці.
Як бачимо, фінансова криза підкосила не тільки американські банки, системи охорони здоров’я та соціального захисту, але й до того недоторканний Пентагон. Як би там не було, але досі Америка крутила світом саме завдяки своїм грошам та збройним силам. Грошей стає все менше, армія та флот також незабаром почнуть втрачати статус наймогутніших та наймобільніших у світі. І що тоді буде? Поживемо - побачимо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4078 / 1.57MB / SQL:{query_count}