Що робити, якщо дитина обпеклася?

“Кілька днів тому дворічна донька Олеся обпекла руку об дверцята гарячої духовки, в якій пікся пиріг. На щастя, опіки не були великими, хоча маленька долонька уся почервоніла. Дружини вдома не було, я відразу поставив дитячу ручку під струмінь холодної води, але, зізнаюся чесно, в цей момент розгубився і навіть на мить замислився, чи правильно я все роблю. Опишіть, будь ласка, конкретно, як потрібно діяти у таких ситуаціях і що мати в домашній аптечці, щоб надати першу невідкладну допомогу”.
Орест Закалюжний, м. Львів
Оксана Колодій,дитячий хірург 2-ї міської комунальної поліклініки м. Львова:
– При будь-яких опіках, особливо якщо це трапилося з дитиною, потрібна кваліфікована допомога медиків. Без зволікань батькам варто викликати швидку медичну допомогу або ж власними силами доїхати до опікового центру 8-ї міської клінічної лікарні, що на вул. Навроцького, 23.
Удома можна надати лише первинну допомогу – вражене місце потрібно кілька хвилин потримати під струменем холодної води або ж занурити в каструлю з водою. Якщо такої можливості немає – накласти попередньо змочений у холодну воду бинт, який постійно змінювати. Обробити ушкоджену поверхню та зняти біль допоможе і протиопіковий аерозоль “Пантенол”. Категорично забороняється змащувати обпечені місця оліями та маслами. А якщо дитина перекинула на себе ємкість з гарячою рідиною, в жодному разі не можна самостійно знімати одяг, в крайньому випадку – постійно змочувати і чекати медиків.
Чому болять зуби мудрості?
“Останнім часом мене турбує ниючий зубний біль. Спочатку думала, що зіпсувався зуб чи вилетіла пломба. Проте помітила, що з правого нижнього боку болять ясна. На дотик місце тверде, з ґулькою. Подруга сказала, що, найімовірніше, це прорізується зуб мудрості. І це у 22 роки! Як можна побороти біль, чи потрібно звертатися до стоматолога і чи справді такий зуб є зубом мудрості?”
Тетяна Книжна, м. Городок
Зоряна Кульчицька, лікар-стоматолог 3-ї комунальної стоматологічної поліклініки:
– Сама назва “зуб мудрості” з’явилася у народі не просто так. Прорізаються вони набагато пізніше за інші – приблизно з 20 років. Вважається, що в такому віці людина вступає до вищого навчального закладу, а отже мудрішає, тому й зубу час виростати.
Якщо ріст зуба супроводжується болем, важливою є гігієна рота, тобто ретельне чищення зубів, особливо в задній частині щелепи. Невід’ємною частиною є полоскання – у склянці теплої води слід розчинити одну чайну ложку солі та одну чайну ложку соди. Полоскати рот потрібно часто, особливо після їжі. Зняти біль допоможуть і гелі, якими матері при прорізуванні зубів змащують ясна немовлятам.
Якщо ж зуби не можуть прорізатися самостійно або ж ростуть під ясна – потрібно звертатися по допомогу до хірурга. Лише після зрізання так званого капюшона зуб спокійно та поступово прорізається.
Чому прописують протиалергічні препарати при грипі?

“Третій тиждень лікую дитину від вірусної інфекції, ніяк не минають нежить та кашель. Сімейний лікар уже кілька разів змінював лікування, а ось протиалергічні препарати, які виписав ще на початку лікування, не відміняє, наголошуючи, що їх потрібно обов’язково вживати. Скажіть, будь ласка, чи потрібні такі препарати трирічній дитині та чи не нашкодять вони їй?”
Ольга Зубра, м. Львів
Роксоляна Головин, алерголог Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “Охматдит”:
– Протиалергічні препарати варто призначати при конкретних алергічних патологіях. Якщо, наприклад, хвора людина є алергіком і в неї виникає ГРВІ, звичайно, протиалергічні препарати необхідні з урахуванням того, що захворювання може спровокувати приступи бронхіальної астми. Інша справа, коли протиалергічні таблетки виписують необґрунтовано. Хоча існує теорія та сучасні розробки, що після перенесеної вірусної інфекції чи грипу ще зо два тижні в організмі тримається “настороженість”, тому лікарі часто виписують препарати такого типу. Якщо ж дитині їх таки виписали, купіть сучасні протиалергічні препарати, які випускають переважно у суспензіях. На відміну від добре відомих радянських, вони не дають побічних ефектів, не призводять до звикання і їх можна сміливо давати навіть дітям. Пити слід раз на добу, що забезпечить потрібний ефект.
Як боротися зі жирним волоссям?

“У мене завжди було гарне і доглянуте волосся, проте із настанням холодів воно раптово почало жирніти. Протягом місяця перепробувала безліч шампунів, масок, доглядів для волосся. Відмовилася від користуванням бальзамом та ополіскувачем. Проте проблема не зникла. Тепер, щоб виглядати нормально, доводиться мити голову мало не щодня. Скажіть, будь ласка, чому жирніє волосся і як з цим боротися?”.
Іванка Самойлицька, м. Львів
Григорій Демчук, лікар-дерматовенеролог:
– Раптові зміни стану шкіри голови можуть свідчити про захворювання внутрішніх органів чи зміни гормонального фону. Найчастіше це можуть бути проблеми із шлунково-кишковим трактом. У такому випадку не варто займатися самолікуванням, краще обстежитися в гастроентеролога та гінеколога. Цю проблему можна врегулювати за допомогою різноманітних дієт.
Неправильне та нерегулярне харчування призводить не тільки до жирної шкіри голови, а й до проблеми посічених кінчиків, втрати пігментації та випадіння волосся. Печінка не встигає виробляти елемент, якого потребує наша шкіра, внаслідок чого виникають проблеми. Також причиною проблемної шкіри голови може бути зміна клімату, тривалий стрес, неправильний догляд чи пересушення волосся. В такому випадку можна після миття полоскати волосся відваром із рум’янку чи кропиви. Якщо на шкірі голови немає ніяких ранок чи тріщинок, воду для полоскання можна пом’якшувати столовою ложкою оцту.