
Ізраїль тримає в секреті від США свої плани можливої повітряної атаки на ядерні об’єкти Ірану. Тель-Авів відмовився дати гарантії президенту Обамі, що заздалегідь попередить його про удар по іранській ядерній інфраструктурі. “Це посилило побоювання з приводу того, що Ізраїль самостійно планує воєнну операцію і проведе атаку вже до Різдва або Нового року”, – пише британський тижневик “Sunday Telegraph”.
ДО ТЕМИ
Міністр оборони Ізраїлю Егуд Барак публічно висловив задоволення фактом вибухів на військовій базі в Ірані. В інтерв’ю ізраїльському військовому радіо міністр відзначив, що “було б непогано, якби подібне повторилося”.
У результаті двох вибухів, що прогриміли 12 листопада на складі боєприпасів в Ірані, загинуло щонайменше 27 людей, поранення отримали 16 чоловік, деякі з них перебувають у критичному стані. Як повідомило “Associated Press”, серед загиблих виявився генерал Корпуса стражів ісламської революції (елітний рід військ Ірану) Гасан Могаддам, який вважався однієї із ключових фігур у військовій сфері країни.
Як відзначає “Agence France-Presse”, на військовій базі, де прогримів вибух, дислокуються частини, які готували до запуску іранські ракети “Шахаб”. Деякі з них, наприклад, “Шахаб-3”, здатні досягнути території Ізраїлю, а тому викликають занепокоєння ізраїльського керівництва. Спочатку вважалося, що вибухи стали результатом ізраїльської диверсії, однак потім з’ясувалося, що детонація стала наслідком недбальства під час транспортування.
|
Нагадаємо, що міністр оборони Ізраїлю Егуд Барак нещодавно чітко дав зрозуміти, що не відкидає можливості воєнного удару по ядерних об’єктах Ірану. З ним солідарний і кандидат у президенти США від Республіканської партії Рік Перрі, який пообіцяв, що у разі обрання його главою держави, підтримає удар ізраїльської армії по Ірану. Натомість міністр оборони США Леон Панетта заявив, що удар по Ірану не дасть бажаних результатів і навіть може мати шкідливі наслідки: “Результати атаки навряд чи перешкодять Тегерану в реалізації його ядерних планів, натомість майже однозначно порушать баланс сил у регіоні й серйозно позначаться на американській присутності в цій частині світу”.
Доки остаточного рішення щодо бомбардування Ірану не прийнято, ізраїльтяни розминаються на палестинцях. У ніч ізраїльські військово-повітряні сили завдали авіаудару по сектору Газа, зруйнувавши сторожовий пост руху ГАМАС. Загинув один співробітник палестинських сил безпеки, ще четверо одержали поранення. Представники ізраїльської армії заявили, що авіаудар був відповіддю на запуск ракети з території палестинського сектора. Ракета, щоправда, впала в безлюдній місцевості, не заподіявши жодної шкоди.
Тим часом сипляться бомби і на північний Ірак. Турецькі військово-повітряні сили у неділю зранку завдали удару по населених курдами областях. З огляду на майже повну інформаційну блокаду, запроваджену навколо регіону, якісь подробиці авіанальоту невідомі. Нагадаємо, що створена понад 30 років тому Курдська робітнича партія веде запеклу боротьбу за проголошення незалежного Курдистану, куди б увійшли регіони Туреччини, Іраку, Ірану та Сирії, населені майже 20-мільйонним курдським народом. Жертвами конфлікту за цей час стали понад 45 тисяч осіб.
Майже одразу після окупації Іраку Туреччина – союзник Сполучених Штатів по НАТО – домовилася про можливість проведення своїми збройними силами бойових операцій на півночі Іраку, де живуть, в основному, курди. Цьому, зокрема, сприяла та обставина, що іракський Курдистан перетворився фактично на напівавтономну територію, де діють власні органи управління, поліція і армійські частини. Офіційний Багдад не має тут жодного впливу, чим і скористалися курдські сепаратисти.
В останні роки турки неодноразово проводили бойові операції в північному Іраку, де розташовані головні бази та тренувальні табори Курдської робітничої партії. Остання в часі турецька атака мала місце в 20-х числах жовтня. Вона стала відповіддю на терористичний акт курдських бойовиків, що спричинив загибель 26 турецьких солдат в прикордонному місті Чукурджа. Ці втрати стали найбільшими одночасними втратами для турецької армії з 1993 року.