Загальна слабкість, запаморочення, постійна спрага, часте, об’ємне сечовиділення, різке схуднення, свербіж шкіри або ж поява ран чи виразок, які погано загоюються, – перші сигнали того, що у людини може розвинутися цукровий діабет.
Захворювання може проявитися у будь-якому віці. А ось жертвами недуги найчастіше стають люди з ожирінням, серцево-судинними захворюваннями та ті, хто часто піддається стресам.
Виявити захворювання на ранніх стадіях та дати людям більше інформації про нього покликана програма “Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету”, яка триватиме на Львівщині з 7 до 18 листопада. У кожній лікарні чи поліклініці можна зробити аналіз крові на вміст цукру, адже саме цей показник є підставою для проведення подальших спеціальних досліджень.
Також ендокринологи обстежуватимуть всіх охочих та проводитимуть лекції для тих, хто вже стикнувся з недугою, хоче від неї вберегтися та для лікарів інших спеціальностей.
ДО ТЕМИ На Львівщині офіційно зареєстровано майже 60 тис. хворих на цукровий діабет, реальна цифра, за словами фахівців, значно більша. 28 тисяч осіб отримує таблетовані цукрознижувальні препарати, майже 9 тис. (з них 478 дітей) потребують постійної замісної терапії інсуліном. |
Як розповів “Пошті” лікар-ендокринолог Львівського обласного ендокринологічного диспансеру Орест Петричка, цукровий діабет – небезпечне захворювання, спричинене порушеннями у продукуванні та засвоєнні організмом гормону інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою. Від цього гормону залежить обмін речовин майже у всіх тканинах, тому від його браку страждає організм.
За словами лікаря, є два види цукрового діабету. Перший (І) – інсулінозалежний – вражає переважно молодих людей. Він є наслідком певних порушень, через які організм не виробляє інсулін у достатній кількості. За словами лікаря, розвиток цукрового діабету І типу дуже швидкий та агресивний – уже за тиждень-два людина може потрапити в лікарню.
Другий (ІІ) тип – інсулінонезалежний – частіше вражає людей за 40. За такого типу захворювання інсулін у надлишку виробляється підшлунковою, проте клітини організму через велику кількість інсуліну його не приймають, бо втратили до нього чутливість.
Людина може кілька років не помічати змін. “На жаль, часто діабет діагностують не ендокринологи, а окулісти, хірурги, до яких пацієнт звертається з ускладненнями”, – пояснює Орест Петричка.
Вважається, що цукровий діабет попередити неможливо. “Досі достеменно не відомо, чому розвивається діабет, – розповідає лікар. – Першопричинами виникнення є генетична схильність, малорухливий спосіб життя, надмірна маса тіла, споживання великої кількості тваринних жирів та легкозасвоюваних вуглеводів”. За його словами, діабетиками часто стають керівники фірм чи установ, які переживають нервово-емоційні стреси.
Щоб не допустити виникнення хвороби, лікар радить кожній людині хоча б раз на рік здати кров на вміст цукрів. “Лікування цукрового діабету тривале і дороге, бо включає не лише медикаментозні препарати та щоденне застосування інсуліну, а й самоконтроль за допомогою глюкометра, який в аптеці коштує 400-600 грн. Важливими є і дієтичне харчування та постійна фізична активність (в ідеалі – щоденна прогулянка на велосипеді)”, – зазначає Орест Петричка.
Небезпечний цукровий діабет і своїми ускладненнями. “Через потовщення судинної стінки і постійну інтоксикацію глюкози, яка не засвоюється, а циркулює в крові, першими страждають судини. Може розвинутися сліпота, хронічна ниркова недостатність, інсульт, інфаркт, гангрена кінцівок з їх подальшою ампутацією”, – каже він. Лише своєчасно розпочавши лікування, можна максимально віддалити або мінімізувати розвиток ускладнень діабету.