Осінньо-зимовий сезон небезпечний не лише застудами, але й їхніми ускладненнями, одним із яких є пневмонія (запалення легень). На жаль, це захворювання найчастіше вражає дітей раннього віку.
Якщо торік на неї частіше хворіли діти шкільного віку, то цього року на лікарняні ліжка недуга кладе здебільшого дошкільнят. Про це “Пошті” повідомила завідувач ІІ педіатричного відділенняя Львівської міської дитячої клінічної лікарні Ольга Шпичка.
ДО ТЕМИ Допоможуть при пневмонії та застуді * 1 частину свіжовичавленого соку редьки змішати з медом у пропорції 1:2. Вживати по 1 ст. л. 3-4 рази на день. * 300 г меду, півсклянки води та дрібно нарізаний лист алое варити на малому вогні 2 год., остудити, розмішати. Вживати по 1 ст. л. тричі на день, зберігати у прохолодному місці; * 1 склянку промитого неочищеного вівса залити склянкою молока і варити годину на малому вогні, процідити. Пити гарячим, можна з маслом і медом.
|
За словами співрозмовниці, пневмонія може розвиватися як самостійне захворювання, проте найчастіше виникає внаслідок застуди або грипу. Причинами також можуть бути стреси, збудники стафілококу, стрептококу, пневмококу або атипова флора (до неї належать хламідії та мікоплазма). “Якщо пневмонія розвинулася як ускладнення вірусної інфекції, це означає, що людина її неадекватно пролікувала або не лікувала взагалі. Імунітет знизився, а зустріч з мікроорганізмом викликала запалення”, – каже Ольга Шпичка.
Перебіг захворювання, за словами лікаря, залежить від стану людського організму, а також від кількості потрапляння мікроба та його агресивності. Щоб цього не трапилося, дитина повинна вести здоровий спосіб життя, уникати переохолодження, одягатися відповідно до погоди. При перших ознаках хвороби обов’язково слід звернутися до лікаря, а не вести дитину в садок чи школу!
“Два тижні тому ми повернулися додому з лікарні, де лежали з діагнозом пневмонія, – розповідає Олександра, мати трирічної Ксенії. – Розпочалося все з кашлю – майже два дні донька сухо покашлювала, під ранок дихання стало важчим, з’яивлася задишка. Зранку викликала лікаря, який прослухав хрипи і сам викликав “швидку”.
За словами матері, події розгорталися дуже стрімко, і навіть зараз жінка картає себе, що довела ситуацію до лікарняного ліжка.
Пневмонія за своїми ознаками схожа на вірусну інфекцію: з’являється кашель, підвищується температура, є загальна слабість, знижується апетит та погіршується сон. Через те, що стан дитини батьки часто розцінюють як грипозний, вони вдаються до самолікування. У лікарню малеча вже потрапляє з обширним запаленням легенів.
ДОВІДКА Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і ВООЗ оголосили 2 листопада днем початку масштабної кампанії з боротьби з дитячою пневмонією. Багато медичних експертів називають пневмонію “головним убивцею” дітей віком до п’яти років. Трагічна статистика свідчить: щороку від запалення легенів помирає понад 2 млн осіб.
|
“Кожна пневмонія супроводжується дихальною недостатністю, тому важливим є своєчасне звернення. Як ускладнення може розвинутися і серцево-судинна недостатність. Найважчими є гнійні ускладнення: абсцедування, утворення порожнин (були), плеврити (запалення плеври)”, – продовжує лікар. Такі діти потребують консультації торакального хірурга і за потреби хірургічних маніпуляцій.
Наявність запального процесу має підтвердити рентгенологічне обстеження грудної клітки. Допоміжним, але важливим методом є аналіз крові. Якщо ж діагноз пневмонія підтвердився, застосовують антибактеріальну терапію. “Збудник харкотиння у дітей виділити проблематично. Перші результати отримуємо не швидше як через 48 годин. Оскільки лікування потрібно проводити негайно, лікуємо емпіричним шляхом – призначаємо антибіотик. Упродовж дня слідкуємо за маленьким пацієнтом: якщо є покращення, лікування продовжуємо, якщо ні – змінюємо”, – каже лікар.
За умови своєчасно наданої допомоги лікування триває 10-14 днів. Якщо дитина потрапила з гнійними ускладненнями, – до кількох місяців.