Розмір не має значення

Перепелині яйця хоч найменші, але найкорисніші. 14 жовтня – Всесвітній день яйця

Перепелині яйця хоч найменші, але найкорисніші. 14 жовтня – Всесвітній день яйця

Людський організм постійно потребує їжі. Варто прокинутися, як думки про апетитний сніданок нестримно лізуть у голову. Бажано, щоб він ще й був поживний і корисний. А що можна швидко приготувати? Звичайно ж, яйця!

Чомусь, коли мова заходить про яйця, ми відразу ж думаємо про курячі, однак напередодні Всесвітнього дня яйця “Пошта” вирішила дослідити користь та поживність яєць – курячих, перепелиних та страусиних.

Курячі – для гострого зору

У 100 г курячого яйця міститься 157 калорій. В одному яйці є 6 г (10% рекомендованої норми) білків, залізо, вітаміни В, D, В12, фолієва кислота, всі необхідні амінокислоти. Яйця добре їсти вагітним через холін у жовтках, який необхідний для розвитку нервової системи плода. Вони зміцнюють волосся і нігті, борються із зайвою вагою. В сирому жовтку свіжого курячого яйця вдвічі більше антиоксидантів, аніж у яблуці, і приблизно стільки, як у такій же порції журавлини.

За словами головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, зі всіх білків, яєчний організм людини засвоює найкраще, він допомагає м’язам швидше відновлюватися й рости. Що довше зберігати яйце, то менше в ньому корисних властивостей. При термічній, навіть короткочасній, обробці вміст антиоксидантів у жовтку знижується, тому, як зазначила дієтолог, їх рекомендують їсти сирими або принаймні варити “на м’яко”.

Курячі яйця корисні для очей, хворого серця, запобігають раку молочної залози. Цей тип раку може починатися ще у період статевого дозрівання, тому вживати необхідно не менше одного яйця в день.

Через те, що жовток збільшує навантаження на печінку, не варто зловживати яйцями людям похилого віку та тим, хто має хвору печінку. Часто шкодять яйця і дітям. “Харчова алергія – дуже поширене явище, особливо у дітей грудного віку. З віком схильність до харчової алергії, зокрема на яйця, зменшується, і в дорослих трапляється рідко, – розповіла “Пошті” обласний дитячий алерголог Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “Охматдит”, асистент кафедри клінічної імунології та алергології  Львівського медуніверситету Роксолана Головин. – У дитячий раціон курячі яйця потрібно вводити приблизно з півроку – спочатку 1/8 частину білка, при переносимості – збільшити до 1/6, далі 1/4. Через певний час можна вводити жовток, але на тиждень не більше три-чотири рази”. На переконання алерголога, що довше дитина перебуватиме на материнському молоці, то менша ймовірність алергійних реакцій.

Перепелині – для доброї пам’яті

Важить крихітка лише 10-12 г, проте воістину її корисність – на вагу золота! За смаковими якостями яйця перепілок перевершують решта. Вони містять значно більше вітамінів, до того ж у них є білок овомокцид, який використовують для виробництва протиалергічних препаратів.

Як зазначила дієтолог Зоряна Завада, у 100 г перепелиного яйця міститься 168 ккал. Незважаючи на те, що перепелине яйце менше за куряче, у ньому в чотири рази більше заліза, фосфору і калію, міді, вітамінів А, В1 і В2.

Ці яйця особливо корисні дітям для покращення фізичного і розумового розвитку. “Дитина, яка з’їдає в день два перепелині яйця, має кращу пам’ять, міцну нервову систему, краще розвивається і менше хворіє,– каже дієтолог. – Споживати перепелині яйця краще, зважаючи на вік людини. Наприклад, дітям, можна давати по дві штуки на день. Дорослим трішки більше”.

Їх слід вживати при анемії, гіпертонічних станах, головних болях, імунодефіциті, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, цукровому діабеті. Яйця перепелів не мають холестерину, вони очищають кров, нормалізують кров’яний тиск, підвищують гемоглобін, лікують безпліддя, екземи. Також перепелині яйця покращують самопочуття жінки в період вагітності, при токсикозі, збільшують кількість молока у матерів, які годують груддю.

Страусині – для зниження холестерину

Яйця страуса мають низь­кий вміст холестерину й не­насичені жирні кислоти. Страусине яйце важить до 

1,5 кг, у діаметрі – 20 см. Товщина шкарлупи яйця сягає 1,5-2 мм, тому витримує вагу до 50 кг. Коштує страусине яйце в Україні від 100 до 150 грн.

“Український народ ще не готовий до споживання страусиних яєць, для них це екзотика, – розповідає “Пошті” власник хмельницького ресторану “Лакоста” Павло Белкот, який вирощує двох страусів. – Переважно яйця смажимо, адже, щоб зварити, потрібно велику каструлю та багато часу. Щоб з’їсти одне яйце, знадобиться вісім осіб. З м’ясом набагато легше – сорокакілограмового страуса можна розділити, зробити відбивні, потушкувати”. За словами Павла Белкота, чимала ціна за одне яйце пояснюється тим, що вони несуться лише в листопаді та грудні. “Перше яйце самка може знести у дворічному віці, але воно вважатиметься дієтичним. Живуть страуси до 70 років, а продуктивні лише 25-30 років. При цьому самка потрібна лише, щоб знести яйце – за сезон їх приблизно 20. Висиджує яйця самець, – продовжує він. – За смаком страусине яйце майже таке ж, як куряче. У холодильнику його можна зберігати до трьох-шести місяців”.

 

ДО ТЕМИ

Фаршировані яйця у шкарлупі

Відварити два помиті курячі яйця. Акуратно розрізати їх навпіл, вибрати ложечкою все, що їстівне, а шкарлупку відставити. Покришити дрібненько яйця та петрушку. Додати 1 ч. л. сметани, 0,5 ч. л. м’якого масла, посолити, поперчити, перемішати. Викласти на сковороду начинкою вниз та обсмажити на середньому вогні до золотистого кольору.

Яйця по-українськи

Хліб нарізати скибками завдовжки 7-8 і завтовшки приблизно 1 см, змастити маслом, викласти на лист або вогнетривкий посуд, засипати тертим сиром шаром до 1,5 см, залишаючи посередині заглиблення, в яке обережно випустити 3-4 сирі яйця. Посолити їх, поперчити, полити розігрітим маслом і поставити в міру нагріту духовку. Страву подавати до столу гарячою.


Яйця з овочами

Одну цибулину порізати кільцями і трохи обсмажити на олії. Додати до неї два нарізані помідори і два перці. Посолити, поперчити. Потушкувати під кришкою до м’якості. Коли овочі будуть готові, влити п’ять збитих яєць. Під час приготування перемішати кілька разів.

Яйця запечені

На пательню акуратно викласти вимиті яйця і поставити їх для запікання в духовку. Печені яйця повинні мати щільний білок і розсипчастий жовток. Після запікання яйця витерти серветкою і подати гарячими або охолодженими.

Омлет-рулет

Два яйця збити виделкою, додати 2 ст. л. молока, 2 ч. л. борошна, 1 ст. л. сметани, сіль, перець. Знову збити виделкою або вінчиком, щоб не було грудочок. Добре розігріти сковороду, змастити легенько шматочком вершкового масла. Обережно вилити суміш на сковороду. Накрити кришкою і готувати 3-5 хв. на середньому вогні. Омлет має стати монолітним млинцем. Перекласти готовий омлет на теплу тарілку, змастити сметаною, посипати тертим сиром і посіченою зеленню. Скрутити омлет у рулет, за потреби перекласти на іншу тарілку.

З наповнювачами можна експериментувати – додавати варене м’ясо, шинку. Ще один варіант – зробити омлет солодким – на фруктовому йогурті, ним же й змастити.

Яєчня з оселедцем

На пательню з розігрітим смальцем покласти нарізане дрібними кубиками філе оселедця, вилити вісім яєць і запекти в духовці. Подаючи до столу, довкола жовтків викласти тоненькі смужки філе оселедця.

Омлет, фарширований томатами

Ошпарити 400 г томатів, очистити їх від шкірки, розрізати на дольки і підсмажити на маргарині. Приготувати омлет з восьми яєць, викласти на нього фарш, приправлений зеленню та сіллю, і загорнути краї. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4612 / 1.64MB / SQL:{query_count}