Cьогодні найбільше травм, за статистикою, діти отримують у побутових умовах удома на очах своїх батьків. Здебільшого біда стається через зайнятість, неуважність та недбалість мамів чи татів. Зокрема, часто сучасні батьки настільки зайняті своїми справами, що й не помічають, як, скажімо, їхня донечка чи син вирішили стрибнути зі столу чи спробували на смак пральний порошок. На жаль, трапляються й випадки, що малеча перекидає зі столу на себе горнятко з гарячим чаєм чи кавою, або, що куди гірше та вкрай небезпечно для життя, – телевізор із тумби!
Здебільшого від травм страждають малюки одного-трьох років, адже саме в цей період вони надзвичайно цікаві й активні, а на шляху пізнання світу їх переслідують численні небезпеки.
“У побутових умовах бувають найрізноманітніші випадки – від переломів до забоїв. Найчастіше діти прибувають до нас із переломами рук, передпліччя, гомілок. Також нерідко підвертають ноги, розтягують зв’язки. Це, на перший погляд, неважкі випадки, але й бувають черепно-мозкові травми”, – розповідає “Пошті” завідувач травматологічно-ортопедичного відділення Львівської міської дитячої лікарні Галина Гачкевич.
Трапляється, що палець, який із необережності прищемили дверима, доводиться ампутувати, а падіння з дивана загрожує черепно-мозковою травмою.
Аби уберегти малюка від травм та летальних випадків, сьогодні “Пошта” детально зупиняється на низці елементарних правил безпеки, про які матусі й татусі, бабусі й дідусі мають пам’ятати щодня.
Ризики на кухні
Найнебезпечнішою і водночас найцікавішою кімнатою для дитини є кухня. І головною “лиходійкою” тут є плита. Маленький дослідник обов’язково загляне в духовку, коли там щось печеться, чи вирішить перевірити, як горять конфорки.
“Через такі пустощі можуть бути важкі опіки шкіри обличчя, рук, дихальних шляхів. Якщо ж плита газова – то можливі й тяжкі отруєння, й удушення. А ігри із сірниками можуть взагалі призвести до трагедії”, – наголошує “Пошті” начальник прес-служби ГУ МНСУ у Львівській області Павло Василенко.
За словами лікарів, опіки окропом або гарячою їжею є найпоширенішими дитячими травмами. Варто пам’ятати, що шкіра дитини більш чутлива, ніж дорослих. Тому навіть не надто гарячий чай може залишити на шкірі маляти слід, а щойно запарена кава призведе до глибоких опіків.
Зокрема, лікарі радять увесь посуд ставити якнайдалі від краю столу, краще ручками до стіни, щоб не можна було схопитися за них і перекинути вміст каструльки чи сковорідки на себе. Готувати їжу краще на задніх пальниках. Усі ножі, виделки, посуд, який б’ється, мають знаходитися у недосяжних шафках! Сипкі продукти, а це крупи, сіль, борошно, цукор, потрібно зберігати у щільно запакованих ємностях.
“Варто звернути увагу на електроприлади, які використовуємо на кухні. Тостери, кухонні комбайни, мікрохвильовки, електрочайники треба ставити в недосяжних місцях. Окрім цього, уважно перевірте, чи не видно дротів, які малюк може посмикати чи спробувати на смак”, – застерігає Павло Василенко.
Як правило, побутова хімія зберігається під мийкою у кухні. З народженням дитини місце для мийних засобів варто змінити, наприклад, поставити на верхні полички. Усі ліки, навіть нешкідливі вітаміни теж потрібно сховати подалі від дітей, адже медикаменти часто стають причиною важких отруєнь.
У ванній –лише під наглядом!
Небезпечною для дитини є і ванна кімната. Найголовніше правило, яке має запам’ятати кожна мама – ні на хвилинку не залишати малюка самого!
“На дно ванни потрібно постелити гумовий килимок, який убереже дитину від падіння і удару головою об бортики ванни. Також не можна залишати дитя без нагляду біля ванни, в якій набрана вода: синочок чи донечка може перехилися, впасти у воду і захлинутися”, – застерігає завідувач травматологічно-ортопедичного відділення Львівської міської дитячої лікарні Галина Гачкевич.
Також діти можуть підставити руку під гарячу воду і попектися. Заховані мають бути й усі засоби гігієни, щоб дитина нічого не змогла скуштувати на смак.
“Фени та електробритви мають бути у шафках і під ключем, адже дитина запросто може кинути будь-який предмет у воду й отримати смертельний удар струмом. Навіть кілька крапель наелектризованої води достатньо, щоб ударило струмом! У жодному разі не можна залишати без нагляду гострі предмети – бритви, ножиці, пилочки для нігтів. Обов’язково потрібно перевірити заземлення пральної машини і в жодному разі не вмикати її, коли у ванній перебуває дитина”, – каже речник МНС області.
Зрештою, ванна кімната повинна зачинятися так, щоб малюк не міг сам до неї зайти, а лише під наглядом батьків.
Пошуки небезпечних “скарбів”
Щойно дитина починає ходити, постійним хвилюванням для батьків стають гострі кути столів, стільців, шаф. Щоб маля не травмувалося, на них потрібно прикріпити спеціальні силіконові кутники або хоча б обмотати їх чимось м’яким. Дверцята шаф необхідно закріпити так, щоб дитина не могла їх відчинити.
“Усі дрібні предмети заховайте з поля зору дитини. Адже вона може бавитися ними і ненароком запхати у ніс і від того задихнутися. Навіть целофанові пакети варто забрати, бо дитячі “експерименти” можуть призвести до біди”, – наголошує лікар Галина Гачкевич.
Нині модно встановлювати скляні міжкімнатні двері, а це досить небезпечно, адже неміцне скло може не витримати натиску дитячих рук. Лікарі констатують усе більше випадків, коли дитина травмується битим склом. Тому варто приклеїти захисні плівки на скляні поверхні або відмовитися від таких дверей.
“Щоб уникнути неприємностей, поставте на вікна та балконні двері спеціальні блокатори. Найкраще встановити ґрати або спеціальні перегородки, а з балкона забрати всі речі, на які дитина може зіпнятися, щоб помилуватися видом зверху. Розетки обладнайте спеціальними заглушками, заховайте продовжувачі та шнури від електроприладів. Також усю техніку варто встановлювати і закріплювати так, щоб дитина не могла її потягнути на себе”, – каже Павло Василенко.
ДО ТЕМИ• Пам’ятайте, у жодному разі не займайтеся самолікуванням, це може зашкодити дитині. Варто надати першу медичну допомогу і відразу ж звернутися до лікаря! • Якщо дитина впала і отримала забій, до ураженого місця потрібно прикласти лід або холодний предмет, можна скористатися пантенолом чи “рятівником”. • Рану слід насамперед обробити антисептиком. • Якщо у дитини вивих чи перелом кісток, потрібно знерухомити суглоби і зафіксувати їх. • Потрібно розрізняти поверхневі та глибокі опіки. У разі легких опіків – почервоніння шкіри – місце опіку тривалий час промивають холодною водою. • У випадках важких ступенів опіків у жодному разі не намагайтеся видалити одяг, який парує. Від одягу звільняють шкіру навколо обпеченого місця. У жодному разі не можна застосовувати за власною ініціативою перев’язки, компреси, мазі! • Якщо дитина пробувала на смак побутову хімію чи медикаменти, перш за все необхідно промити шлунок. Одразу ж після цього необхідно дати випити багато рідини, їжі, які б зменшували дію хімічної речовини (молоко, вершкове масло, сире яйце). Після проведення вказаних заходів дитину слід терміново доставити в лікарню. • Якщо дитина захлинається, потрібно відразу звільнити легені від води. Це можна зробити, піднявши її за ноги і витрусивши воду. Якщо дитина не дихає, слід робити непрямий масаж серця і штучне дихання. Але насамперед – негайно викликати лікаря!
|
ДО ТЕМИ
Слушні поради від психолога Уберегти дитину від усіх небезпек удома просто неможливо. Тому варто “ознайомити” її із деякими, щоб малюк умів розпізнавати та уникати їх. Дуже часто звичайні перестороги дитина не розуміє. “Якщо сказати малюкові “не чіпай чашку, бо гаряча!”, він вас просто не зрозуміє, адже ще не знає, що таке “гаряче” чи “холодне”. Те ж саме стосується усіляких гострих, колючих, важких предметів. Потрібно усе це пояснити та проілюструвати на прикладах”, – розповідає “Пошті” дитячий психолог Ірина Балюк. Як приклад, можна трішки нагріти ложку у воді і дозволити дитині торкнутися її, пояснивши, що саме це й означає “гаряче”. Дитина не обпечеться, але коли наступного разу полізе до чайника, а дорослі скажуть йому, що там “гаряче”, він, швидше за все, вже зрозуміє набагато краще і сам боязко відсмикуватиме ручку. “Однак, якщо постійно твердити малюкові слово “не можна”, він, врешті-решт, подумає, що весь світ для нього під забороною, і його допитливість, бажання пізнавати нове, досліджувати предмети просто зійдуть нанівець або ж він просто перестане сприймати заборони”, – говорить психолог. Та й загалом, дитина завжди має бути під наглядом у батьків, щоб у будь-якому випадку старші могли зарадити біді.
|