Багатство ягідного сезону

Головний дієтолог Львівщини розповідає “Пошті” про корисні властивості малини, смородини та чорниці. У розпалі ягідний сезон, тому справжньою знахідкою для тих, хто хоче поліпшити своє здоров’я та зміцнити організм, є чорниця, смородина та малина. Через чудовий смак та користь їх люблять люди різного віку.

Головний дієтолог Львівщини розповідає “Пошті” про корисні властивості малини, смородини та чорниці

У розпалі ягідний сезон, тому справжньою знахідкою для тих, хто хоче поліпшити своє здоров’я та зміцнити організм, є чорниця, смородина та малина. Через чудовий смак та користь їх люблять люди різного віку. Сьогодні, як і багато років тому, ягоди широко застосовують для лікування багатьох захворювань. Особливо важливі запаси малини та смородини взимку, тому зараз саме час про це подбати.

Малина замість таблетки аспірину

Отож, у літній період, багатий на ягоди, особливу увагу, передусім, варто зосередити на малині. Як зазначає “Пошті” головний дієтолог Львівської області Зоряна Завада, малина містить цукор, залізо, мідь, калій, пектини, клітковину, дубильні речовини, органічні кислоти (яблучну, лимонну, аскорбінову тощо), вітаміни А, С, Е, РР, В1, В12, фолієву кислоту. Остання позитивно впливає на підготовку жіночого організму до вагітності та виношування немовляти.
Ягоди малини містять саліцилову кислоту, тому діють як таблетка аспірину, проте не пошкоджують слизову оболонку шлунка. Завдяки міді, яка входить до складу антидепресантів, ягода корисна людям, які перебувають на межі стресу. До речі, допомагає малина також тим, хто потерпає від зайвих кілограмів, адже у 100 грамах продукту міститься лише 41 калорія.
“Малину використовують як протизастудний, потогінний і жарознижувальний засіб. Корисна вона і при недокрів’ї, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, атеросклерозі, хворобах нирок, гіпертонії, при варикозному розширенні вен. Фітонциди малини вбивають золотистий стафілокок, – розповідає дієтолог. – Клітковина покращує травлення, посилює виділення травних соків і жовчі. Плоди використовують при проносах, хронічному ревматизмі, екземі, цукровому діабеті”.
Малина не втрачає цілющих властивостей навіть після термічної обробки. Нині на львівських ринках за літр малини просять 13-15 гривень.
“Зараз можна зробити цілющий запас на цілу зиму, – зазначила “Пошті” пані Христина, яка продавала малину та смородину на одному з ринків Львова. – Ягоди збираю в суху погоду, розстеляю на світлу тканину і сушу на сонці. Настоєм сухих ягід лікую застуду. Листки сушу під навісом або в сушарці, настоєм листя можна полоскати порожнину рота при ангінах, стоматитах, фарингітах. Якщо вам потрібне коріння, яким лікують бронхіальну астму, – треба очистити його від землі, промити холодною водою і сушити так само, як плоди”.

Смородина добре втамовує спрагу

Ще з дитинства нас вчили, що для міцного здоров’я потрібно вживати чорну смородину. За кількістю вітаміну С вона поступається лише плодам шипшини, містить залізо, лимонну, яблучну й органічні кислоти, пектини, дубильні речовини, добре засвоювані цукри (до 16%), ефірні олії, каротин, вітаміни групи В, РР, К, Е, Н, фосфорну кислоту, провітамін А, фосфор, калій, кальцій та аскорбінову кислоту. Для забезпечення добової норми аскорбінової кислоти досить з’їдати 15-20 ягід.
“Ягоди та листя смородини використовують для лікування грипу, ангіни, дизентерії, хронічного гастриту і ентероколіту, анемії, при цукровому діабеті та захворюваннях печінки. Чай із листя смородини має потогінну дію, його рекомендують недужим на подагру, ревматизм та сечокам’яні хвороби”, – каже дієтолог Зоряна Завада.
За її словами, сік смородини втамовує спрагу, усуває відчуття нудоти та сприяє виведенню солей із організму зі сечею. Свіжий сік смородини рекомендують пити тим, хто має хворе серце чи потерпає від ожиріння. Гіпертоніки щоденно перед їжею повинні з’їдати 80-100 г свіжих ягід.

Чорниця для гостроти зору

“За вмістом марганцю чорниця перевершує всі інші ягоди, фрукти і овочі. Вона містить вітаміни Р, С, В1, В2, каротин, пектини, цукор (5-6%), яблучну кислоту. Cлавиться вона цинком та хромом. Ці мікроелементи беруть участь у синтезі інсуліну, який постачає в організм глюкозу. Тому чорниця корисна не лише людям із високими фізичними навантаженнями, але й діабетикам, – розповідає лікар. – Фітонциди чорниці негативно діють на дизентерійну паличку, стафілококи, збудники дифтерії. Її застосовують при гострому та хронічному бронхіті, набряку легенів”.
Дієтолог стверджує, що кращий засіб для відновлення гостроти зору – регулярне вживання чорниці. Ягоди зміцнюють сітківку ока завдяки біофлавонідам. Чорницю використовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, кишкових інфекціях, гепатиті, недокрів’ї, каменях у нирках. Онкологи одностайні у тому, що регулярне вживання чорниці – прекрасна профілактика раку.
Ягоди допомагають підвищити працездатність, але надмірне вживання може спричинити безсоння, тому дієтолог радить вживати не більше як 200 грамів ягід чорниці на день плюс сік. Для дітей добова норма становить 150 грамів.
У медицині використовують як ягоди, так і листя чорниці. “Заготовляю листя під час цвітіння, а плоди – під час дозрівання, – розповіла “Пошті” пані Ірина, яка привезла чорниці зі Закарпаття та продає по 25 гривень за  літр. – Щоб бути здоровими цілий рік, звечора залийте 1 ст. л. сухої чорниці холодною водою на 2 см вище рівня ягід, а вранці з’їжте натщесерце за 30 хвилин до сніданку”.

ДО ТЕМИ:

Серед десяти продуктів, без яких неможливо підтримувати здоровий спосіб життя, а це яблука, морква, капуста, зелений чай, помідори, гострий перець чилі, броколі, цибуля та салат, знайшлося місце і чорниці. Її регулярне вживання допомагає не лише залишатися молодим та здоровим, а й впливає на психологічний стан та настрій людини.


***

 

Вареники з малиною
Тісто: 1 кг борошна, 0,5 л кефіру, сода, 1 яйце, сіль.
Начинка: 1 кг малини, 200 г цукру.
У борошно додати трішки соди, сіль, яйце і змішати. Влити кефір і замісити не дуже круте тісто. Тоненько розкачати і вирізати кружальця. На кожен з них покласти ягоди і зверху засипати цукром. Зчепити краї вареника. На каструлю з водою, що кипить, зав’язати марлю. На марлю викласти вареники в один шар і все покрити великою мискою для того, щоб вареники готувалися на парі. Готові вареники можна подавати з розігрітим вершковим маслом, сметаною або солодким малиновим сиропом.

Морс зі смородини
Склад: 500 г смородини, 2 л кип’яченої води, 200 г цукру.
Смородину розім’яти ложкою і перетерти через сито. Вижим покласти у каструлю, додати 200 мл води і довести до кипіння. Кип’ятити приблизно 5 хв. Накрити кришкою і дати настоятися 20-25 хв. Потім процідити і змішати зі соком. Додати цукор і змішати до розчинення. Влити решту води і поставити в холодильник. Морс готовий.

Шарлотка з чорницею

Склад: 300 г борошна, 3-4 яйця, 370 г цукру, 300 г чорниці.
Чорницю перебрати, промити, відкинути на друшляк. Яйця розтерти з цукром. Збиваючи яєчну суміш, додати борошно. Вимісити однорідне тісто. Ягоди пересипати борошном. Форму (бажано роз’ємну, діаметром 24 см) змастити маслом і припудрити борошном. Вилити половину тіста у форму, зверху розкласти ягоди чорниці. На ягоди вилити решту тіста, розрівняти. Поставити шарлотку на середню полицю духовки і випікати приблизно годину. Готовий пиріг залишити до повного охолодження, потім нарізати.
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4311 / 1.62MB / SQL:{query_count}