Спокусливі грона

“Пошта” дізнавалася, який виноград найкращий, його поживні властивості та скільки його можна їсти. Жодна пора року не зрівняється тим достатком фруктів і овочів, які дарує рання осінь. І повноправно одне з чільних місць серед них посідає виноград. Здавна він вважався символом достатку, а виноградна лоза у багатьох народів є священною.

“Пошта” дізнавалася, який виноград найкращий, його поживні властивості та скільки його можна їсти

  Жодна пора року не зрівняється тим достатком фруктів і овочів, які дарує рання осінь. І повноправно одне з чільних місць серед них посідає виноград. Здавна він вважався символом достатку, а виноградна лоза у багатьох народів є священною.

Полюби виноград…

За словами головного дієтолога Львівщини Зоряни Завади, виноград містить більш як 150 біологічно активних речовин. Найголовніші серед них: вітаміни А, С, В, Р, каротин, калій, кальцій, залізо, фосфор, магній і селен. Також виноград є джерелом флавоноїдів – потужних антиоксидантів, які сповільнюють процес старіння.
Поживні речовини, що містяться в 1 кг винограду, дають людині енергію, що дорівнює 700-800 ккал (25-30% денної потреби людини в калоріях). Один кілограм винограду за калорійністю дорівнює 227 г хліба, 387 г м’яса, 1 кг 100 г картоплі, 1 л коров’ячого молока і за поживністю прирівнюється до материнського молока.
Цікаво, що в медичних цілях використовують майже все –  від шкірки до листя. Наприклад, у кісточках винограду є вітаміни А, Е, К та природні олії, що зміцнюють клітини і омолоджують організм. “Їсти ягоди потрібно з кісточками та зі шкіркою – це сприяє очищенню кишечника від шлаків, і їжа краще перетравлюється”, – радить дієтолог. У шкірці є пектинові речовини (0,6-2,0%), а в соці такі мікроелементи, як марганець, мідь, кобальт, алюміній, кремній, цинк, бор, хром. Багате на аскорбінову кислоту і листя винограду, його додають до салатів та роблять з нього голубці.
Західні лікарі порівнюють виноградолікування (ампелотерапію) з поїздкою на курорт мінеральних вод. За допомогою ягід винограду можна позбутися мігрені, покращити травлення, запобігти утворенню каменів у нирках, вилікувати подагру. Виноград допомагає при недокрів’ї, запобігає утворенню згустків крові, скорочуючи ймовірність серцевих нападів.
“Виноград знімає втому та нервове напруження, – каже дієтолог. – Завдяки вітамінам виноград відновлює сили й енергію, зміцнює імунітет і захищає організм від стресу”. Ягоди добре вживати астматикам (поліпшує стан дихальних шляхів і легенів) та дітям (вони краще ростуть і стають менш дратівливими).

… але знай міру

Виноград можна їсти стільки, скільки душа забажає. Але при кольках, діабеті, проблемах із травленням, за словами дієтолога, ароматна ягода для організму буде “заважка”.
Багато хто вважає, що від винограду товстіють, але це не так. Насправді, це стається не від самих ягід, а внаслідок підвищеного апетиту, спричиненого виноградом. За словами дієтолога, вживати виноград потрібно в міру, без фанатизму – гілочку з 10-15 ягід на день. А щоб не “підрости, як на дріжджах” – не заїдати ним ситну трапезу.
Завдяки калорійності і здатності відновлювати сили, виноград корисний людям, які займаються спортом, розумовою працею. Не варто їсти багато винограду при хронічних фарингітах та діареї через послаблювальну дію. Неоціненна користь винограду в тому, що він допомагає захищати шкіру від сонячних променів, а тому знижує ризик розвитку меланом.

Який кращий – зелений чи синій?

За словами дієтолога, калорійність та енергетична цінність і темного, і світлого винограду приблизно однакові. “У темних ягодах міститься велика кількість антиоксидантів, що зміцнюють захисні функції організму. Але виноградні ягоди – досить сильний алерген, – каже лікар. – Що темніший виноград, то ймовірніша алергія”. Зелений виноград можна вживати усім, навіть тим, хто страждає від алергії.
Поліфеноли і таніни, що є в червоному винограді, можуть спричинити приступ мігрені. Щоб зміцнити серце та нирки, бажано вживати темні ягоди. А вивести пісок із жовчного міхура і почистити нирки допоможе світлий виноград, що має сечогінні властивості.

Обережно – виноград із пестицидами!

Головний недолік винограду – забруднення на шкірці та залишки пестицидів. Тому перед вживанням ягоди слід обов’язково мити проточною водою, а ще краще – залити ягоди водою, а промити через кілька хвилин.
За словами Зоряни За­вади, краще купувати український виноград, бажано, вирощений у нашому регіоні, а не привезений з-за кордону.
“У домашньому винограді ягоди кислуваті, але точно корисніші за привезені. Звичайно, такий виноград і на вигляд гарніший, і ніби на смак приємніший, але ж калорій більше, а ось вітамінів – менше”, – розповіла “Пошті” продавець Ірина, яка продавала “свій” виноград по 10 гривень за кілограм.
На думку дієтолога, віт­чизняний виноград зберігається довше, та й за смаком не поступається. “Привезений з-за кордону виноград транспортують у спеціальних контейнерах та обприскують хімічними речовинами, щоб дорогою не псувався”, – зазначила вона. Виноградини виблискують, немов воскові, але користі, за її словами, вони не дають.

ДО ТЕМИ:

 Зоряна Завада,
головний дієтолог Львівської області:

– Найкраще їсти виноград з власного саду, робити з нього свіжовичавлені соки, салати або самостійно висушити виноград для отримання родзинок.

Салат “Королівський”

Нарізати кубиками попередньо відварене м’ясо курки, червоний болгарський перець та апельсин, додати ягоди зеленого або синього винограду, великі можна розрізати навпіл. Усе перемішати і заправити невеликою кількістю майонезу. Смачного!

***

Свіжий виноград смачний та корисний, а ще з нього можна готувати смачні страви:
Холодний суп. Білий часниково-виноградний суп полюб­ляють готувати іспанці. Для цього потрібно потовкти часник зі сіллю, подрібнити мигдаль, замочити білий хліб, а потім усе це збити у блендері, додаючи оливкову олію та переварену воду. Наприкінці розрізають навпіл виноград і кладуть прямо у тарілку.
Гарнір до м’яса. Зверху на відбивні, які смажаться на грилі, викласти грона винограду. Виноградини спочатку підпікаються, а потім починають тріскати, заливаючи м’ясо соком. Таке м’ясо, подане на виноградному листку разом із підпеченими ягодами, виглядатиме цікаво та апетитно і на пікніку, і за вишуканою вечерею.
Певний час проваривши на маленькому вогні виноградний сік без цукру, можна отримати смачну пастилу.
Заморозивши на підносі при максимально низькій температурі великий чорний виноград без кісточок, а опісля зсипавши його в мішечок, можна значно подовжити сезон винограду.
Здобний хліб із запеченими в ньому виноградними ягодами їдять з м’ясом, підсмажують на сніданок або закушують ним вино.
Невеличкі гілочки винограду чудово доповнять сирну тарілку.
Виноградне листя можна використовувати для приготування салатів, голубців.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4244 / 1.61MB / SQL:{query_count}