До 28 серпня у християн східного обряду – Успенський піст
Від минулої неділі триває Успенський піст. За словами митрополита Львівського і Сокальського (УПЦ КП) Димитрія (Рудюка) (на фото), цей піст установлений перед великим святом Успіння Пресвятої Богородиці і триває два тижні – з 14 до 28 серпня.
Про цей піст згадує у своїй промові, виголошеній близько 450 року, Лев Великий. А святий Симеон Солунський свідчить, що “піст у серпні (Успенський) встановлений на честь Матері Божого Сина, яка, дізнавшись про Своє скоре упокоєння, подвизалась і постилася за нас, хоча як свята і непорочна й не мала потреби в пості. Особливо вона молилася за нас тоді, коли повинна була перейти від цього життя до майбутнього і коли її блаженна душа мала через Божественного Духа з’єднатися з Її Сином. А тому і ми повинні поститися і оспівувати Її, уподібнюючись до Її життя і подвигаючи Її цим до молитов за нас. Дехто говорить, що цей піст установлений із причини двох свят – Преображення та Успіння. І я також вважаю за необхідне згадувати про ці два свята: одне, що подає нам освячення, а друге – умилостивлення і заступництво”.
“Під час посту Церква заповідає помірне вживання їжі та пиття, і при цьому їжі не скоромної, а пісної. У церковному уставі чітко вписаний і час споживання, і якості пісної їжі. Усе строго розраховано з тією метою, щоб послабити в нас пристрасні рухи плоті, які збуджуються надмірним споживанням їжі для тіла; все це чиниться для того, щоб не зовсім розслабити нашу тілесну природу, а навпаки – зробити її легкою, міцною і здатною підкоритися духу і бадьоро виконувати його вимоги. Піст необхідний для життя духовного і для отримання спасіння, бо, обмежуючи плоть у їжі та питті, він послаблює бажання чуттєвих задоволень”, – каже митрополит Димитрій.
Владика наголошує на багатогранній користі посту, адже він швидко і чітко показує людині, що для її життя потрібно небагато, що здоров’я її залежить не від вишуканої, а від простої їжі і пиття. Також він викриває в людині ті пристрасті та пороки, які панують над нею, та робить нас здатними до молитви і роздумів про Бога та божественне.
За словами владики Димитрія, Успенський піст не такий суворий, як Великий, але суворіший, ніж Петрів і Різдвяний пости. А сутність самого посту показана в церковному піснеспіві: “Постячись від їжі, душе моя, а від пристрастей не очищаючись, – даремно втішаєшся, бо якщо піст не принесе тобі виправлення, то зненавиджена будеш ти Богом, як фальшива, і уподібнишся до злих демонів, які ніколи їжу не споживають”.