У серпні диня і кавун – улюблені ласощі дітей і дорослих. Вони добре смакують та втамовують спрагу. Проте це зовсім не фрукти. Наприклад, диня – це овоч, близька родичка огірка, а кавун – ягода «двох сезонів»: перші кавуни з’являються наприкінці червня, а другі (їх вважають справжніми) – у серпні-вересні. Однак їсти кавуни і дині слід обережно.
Користь для організму
Диня містить 95% води, цукор, кальцій, цинк, жири, вітаміни А, В, С і Р. В її м’якоті є речовини, що допомагають виробляти так званий «гормон щастя» – серотонін. Наївшись дині про запас, можна підготувати організм до зими, а завдяки кремнію, яким багата цариця баштанів, зміцнити імунітет. Диня допомагає боротися з хронічними запальними захворюваннями, поліпшує обмін речовин, роботу кори головного мозку та нервів, а завдяки високому вмісту заліза стимулює кровотворення, тому корисна тим, хто страждає на анемію, і жінкам у критичні дні. Насіння дині містить багато цинку. Шкірка допоможе омолодити шкіру обличчя та позбутися ластовиння.
Кавун – один із лідерів за вмістом фолієвої кислоти, яка стимулює кровотворення і регулює розвиток нервової системи плоду. Для споживання кавунів майже немає протипоказів. Тому ягода корисна вагітним і тим, хто страждає на недокрів’я.
Кавун містить 87% води, цукор (сахарозу, глюкозу і фруктозу), харчові волокна, вітаміни B1, В2, З, PP, калій, магній, до того ж у 100 г кавуна міститься лише 38 Ккал. Це хороші ліки для гіпертоніків і сердечників – магній заспокоює серце, харчові волокна знижують рівень холестерину в організмі, а завдяки низькій концентрації солей має сечогінний ефект. Оскільки 30-40 г фруктози засвоюється організмом без витрат інсуліну, кавун по 200-300 г на день можуть їсти навіть хворі на інсулінозалежний діабет. Також допомагає кавун при інтоксикації, наприклад, алкогольній.
Як вибрати?
На львівських ринках продавці навперебій припрошують покупців, мовляв, натуральна диня з поля, без хімії. Коштує вона 6 грн/кг. На оптових ринках – 3-4 грн/кг. Кавун обійдеться дешевше – 2 грн/кг, а на оптових ринках – 1-1,10 грн/кг.
«Усе солодке, – стверджує продавець Юля. – Товар український, без пестицидів – спробуйте і повернетеся до мене знову».
Щоб диня принесла більше користі, вона повинна бути стиглою. Дозрілі плоди видають глухий звук. Ще один критерій стиглості – шкірка – вона повинна бути м’якою (якщо натискати з протилежного боку від стебла). Не варто купувати диню з пошкодженою шкіркою: м’якоть може бути ватяною і гіркою на смак.
Кавун краще брати середніх розмірів (оптимально – 5-7 кг, але не більше як 15). Кавуновий хвостик має бути жовтуватий і в міру підсушений (надмірна сухість означає, що ягоду довго везли та зберігали). На боці в кавуна має бути земляна пляма розміром 5-10 см, важливо, щоб вона була жовтою, а не білою. Якщо є маленьке гниле місце з крапкою в центрі – найімовірніше, його шприцювали (вводили селітру шприцом всередину плоду). Не варто брати і плоди з тріщинами та вм'ятинами. Вважається, що хороший «смугастик» має не тонути у воді, а ще, щоб провівши нігтем по стиглому кавуні, можна було без проблем зняти верхній шар шкірки.
Чого остерігатися?
У дині міститься багато «важких» цукрів, тому нею не варто захоплюватися діабетикам. Надмірне вживання дині може спричинити розлад кишківника і спазми. Не варто захоплюватися цим овочем людям із надмірною масою тіла.
У кавуна протипоказів немає, проте трапляється індивідуальне несприйняття цієї ягоди. Не варто купувати кавуни поблизу доріг, на в'їзді до міста, з машин та в імпровізованих місцях торгівлі. Дуже висока ймовірність натрапити на неякісну продукцію. Краще не просити продавця вибрати кавун «на власний розсуд», адже його завдання – продати.
Не їжте кавун чи диню на ринку або вулиці. Вдома ретельно вимийте їх, можна обдати кип’ятком. Нарізати кавун потрібно чистим ножем. Стиглий плід з характерним тріском «розходитиметься» під ножем, а насіннячко буде темно-коричневим або навіть чорним (а не білим). В ідеалі м’якоть має бути зернистою та щільною. Колір – від рожевого до яскраво-червоного, залежно від сорту. Якщо ж у м’якоті жовті прожилки і вона волокниста, краще не ризикувати здоров’ям.
Якщо ж після вживання кавуна ви все-таки відчули погіршення стану здоров’я, потрібно викликати швидку допомогу. Ознаки отруєння «нітратними» кавунами схожі на звичайне харчове отруєння – біль у шлунку, пронос і блювота, підвищена температура тіла. Також хімікати можуть викликати головний біль та висипи на шкірі.
Як купувати?
Як розповів «Пошті» лікар відділення гігієни харчування Львівської обласної СЕС Мирослав Гушул, за якістю баштанних здійснює нагляд санітарно-епідеміологічна служба. Фахівці перевіряють їх на вміст нітратів, радіонуклідів, пестицидів, солей важких металів. Наразі обласна СЕС не зафіксувала випадків порушення допустимих норм, визначених відповідними нормативними документами МОЗ.
За словами лікаря, контроль здійснює насамперед ветеринарна служба. Найперше на оптових ринках, де проводиться перевірка партії продукції на відповідність та надається експертний висновок. А вже звідти продукція розходиться для реалізації покупцям. «Кожен продавець повинен мати експертний висновок про результати лабораторних досліджень. Якщо продавець відмовляється надати цей висновок, від покупки краще відмовитися», – каже Любомир Гушул.
Найбільший ризик придбати небезпечного кавуна чи диню, на думку лікаря, у дрібно-роздрібній торгівлі, на лотках. «Місце дрібно-роздрібної торгівлі має бути відповідним чином погоджене з міськрадою (дозвіл управління економіки на розміщення цього місця), а з територіальною СЕС має бути погоджено асортимент – яку саме продукцію можна реалізовувати. У продавця має бути медична книжка, а місце продажу – облаштоване, обов’язково має бути сітка для зберігання баштанних, щоб плоди лежали не на землі, а на підвищенні. Проте на місці реалізації може зберігатися невелика кількість продукції, решта – має підвозитися, щоб кавуни не лежали тижнями», – розповідає лікар.
Розрізані кавуни, за словами лікаря, можна продавати лише у місцях, де є відповідні умови для передпродажної підготовки, щоб можна було помити сам кавун, стіл і ніж, які використовуються, та належним чином запакувати продукцію. «Немитий кавун, як часто ми бачимо на вулиці, різати не можна. Наші територіальні санепідстанції регулярно виносять постанови про заборону реалізації розрізаних кавунів, – зазначає лікар відділення гігієни харчування Львівської обласної СЕС Мирослав Гушул. – Зіпсуті (побиті, надгнилі, пообрізувані) кавуни та дині, як і інша плодоовочева продукція, повинні знищуватися чи викидатися в сміття. Продавати їх за зниженою ціною не можна, а купувати не варто, бо здоров’я – дорожче».
Лікар додає, що, згідно з правилами торгівлі, при реалізації кавунів для визначення зрілості робиться надріз, оскільки продавати перестиглі чи недостиглі плоди не дозволяється. За бажанням покупця такий надріз можна не робити.
Врізки:
Диня не любить сусідства у шлунку, варто уникати прийому їжі дві години до і після вживання дині, щоб не було проносу
Перевірити кавун на нітрати можна самотужки: розітріть шматочок м’якоті кавуна у склянці води. Якщо вода забарвилася в червоний колір – плід з нітратами. Вода помутніла – ягода стигла.
До теми:
Львівська міськрада затвердила перелік місць для сезонної торгівлі баштанними культурами. Отож, баштанні можна буде придбати в усіх районах міста, окрім центральної частини Львова.
Кавуни та дині можна придбати в Залізничному районі: на вул. Городоцькій, 300 – виїзд із міста; вул. Кульпарківській, 158; Кульпарківській, 172; Широкій, 550 - Низинній, 17; Широкій – Суботівській.
У Личаківському районі: на вул. Дж. Вашингтона (біля пологового будинку); Личаківська, 193 – Тракт Глинянський; Пасічна – Китайська, 2; Б. Хмельницького, 292 (біля ринку «Галицьке перехрестя»).
У Сихівському районі: на вул. Зелена, 284; Кавалерідзе; Коломийська, 2; Панаса Мирного – Проф. П. Буйка; К. Трильовського, 7, 29; Червоної Калини, 57; Червоної Калини, 109-113 (біля торгового центру «Санта Барбара»).
У Франківському районі на вул. Княгині Ольги, 106 (біля ринку «Провесінь», кінцева зупинка трамваїв №3, №5); Наукова, 29 (біля ринку ТзОВ «Фест-Вест» ЛТД); Наукова, 59.
У Шевченківському районі на вул. Грінченка, 4 (біля ринку ПП «Холм»); В. Величковського (кінцева зупинка маршрутних таксі); вул. Гетьмана І. Мазепи, 11; вул. Гетьмана І. Мазепи, 25 (біля ресторану «Магнат»); пр. Чорновола, 65-67 (біля ресторану «Старий лицар»); Б. Хмельницького, 225 (автостанція №2); вул. Шевченка, 360-а (біля ринку фермерського господарства «Ярослава»).
До теми:
Як зробити з кавуна шедевр
Зробити з кавуна справжній шедевр (карвінг) досить просто. Потрібно запам’ятати кілька правил:
1. Для карвінгу кавуна потрібно використовувати плід не охолоджений, а кімнатної температури. Тоді його легше різати, а охолодити можна після створення композиції.
2. Перед розрізанням в основі кавуна зробіть плоский надріз – для надання плоду стійкості.
3. Перш ніж починати створювати малюнок на кавуні, зробіть малюнок на папері. По-перше, це дозволить вам продумати композицію. По-друге, малюнок на папері можна використати як «викрійку», яку потім перенести на шкірку кавуна.
4. Майстри-початківці повинні зробити розмітку ліній надрізів. Зробіть її маркером, який змивається. Розмітивши майбутній малюнок, позначте ключові точки малюнка за допомогою зубочисток.
5. Декоративні елементи зі шкіри кавуна також легко закріпити за допомогою зубочисток.