Про те, чи зможе постать митрополита Андрея Шептицького об’єднати українців, яку цінність має його вчення сьогодні і чи може Церква отримувати прибутки, – саме на ці теми говорили учасники сертифікатної програми УКУ “Суспільна думка митрополита Андрея Шептицького та сучасність”, що відбулась у Реколекційно-відпочинковому центрі УГКЦ у Брюховичах. Її організували комісія УГКЦ “Справедливість і мир” та Інститут релігії та суспільства УКУ.
У програмі взяли участь 27 учасників з України, а саме: Львова, Харкова, Донецька, Києва, а також із Росії. Це соціальні педагоги, юристи, журналісти, церковні особи, економісти та інженери, які представляють різні конфесії. Учасники програми мали можливість охопити кілька аспектів спадщини митрополита – суспільно-політичну етику, фінансово-економічну та харитативну діяльність, богословський вимір соціального вчення, як також історичний контекст та актуальність суспільного вчення митрополита сьогодні. Серед лекторів програми: Олег Турій, Мирослав Маринович, Ліліана Гентош, Андрій Кравчук (на фото), Андрій Костюк.
Учасниця програми, аспірантка Харківського університету ім. Г. Сковороди Ганна Корж вважає, що постать митрополита може об’єднати українців Сходу та Заходу: “Маю надію, що діяльністю та життям Андрея Шептицького буде цікавитися молодь, про нього більше напишуть книжок, його вивчатимуть глибше у школах та вишах”, – каже вона.
Водночас учасники програми стверджують, що загалом сьогодні знання про Шептицького обмежуються лише окремими віхами його біографії, певними фактами, а кращому його розумінню заважають різноманітні спроби “присвоєння” та пристосування вчення митрополита під свої партійні інтереси.
“Шептицький був доволі унікальною особою, його аристократичне походження і статки не заважали йому залишатися скромним у своїх потребах – у своїй простоті він був взірцем для інших. До митрополита могли написати листа та отримати відповідь маленькі діти та політичні діячі. Це була людина відкрита для всіх, на цьому наголошують усі, хто знав його особисто”, – каже львівський історик Ліліана Гентош.
Цікаво, що Шептицький завжди наголошував на важливості уважного ставлення до кожного вірянина, до фінансових справ Церкви, наполягав на веденні бухгалтерії та адміністрування, а сам він був, кажучи мовою сьогодення, одним із найуспішніших менеджерів свого часу.
На завершення курсу учасники отримали сертифікати із переліком обговорених тем. За задумом організаторів, така програма має стати постійним літнім інтенсивним курсом.