Які небезпеки чатують на нас у лісі, як їх уникнути та надати першу допомогу потерпілим
Вирушаючи до лісу на відпочинок, по гриби чи ягоди, не можна забувати про ті небезпеки, які на нас там чигають. Також треба знати, як за потреби надати першу допомогу. Сьогодні “Пошта” пригадує нескладні правила, дотримання яких збереже здоров’я та допоможе уникнути неприємностей.
Ягоди можуть бути отруйними
Деякі представники рослинного світу становлять серйозну небезпеку для людини. В окремих ззовні нешкідливих рослин стебла, листя, коріння, ягоди, насіння можуть містити сильні отруйні речовини, здатні викликати важкі отруєння, опіки, а надто – спричинити смерть. Навіть запах деяких рослин може викликати в людини слабкість, запаморочення, нудоту.
Особливо варто уважно ставитися до не відомих вам ягід, які можуть виявитися отруйними. Серед них часто трапляються вовче лико, вороняче око. Перед походом до лісу поцікавтеся, які небезпечні рослини ростуть у цій місцевості, як вони виглядають та яку небезпеку становлять.
Табу на невідомі гриби
Збирати можна лише ті гриби, які ви добре знаєте. Не збирайте гриби, у яких не впевнені, якими б привабливими та апетитними вони не виглядали, а також із ушкодженою ніжкою, старих, червивих або ослизлих. Остерігайтеся грибів, ніжка яких має в основі оточене оболонкою потовщення. Не куштуйте сирих грибів!
Вживання ліків, їжі, алкогольних напоїв, молока прискорює всмоктування токсинів у кишківнику. Лікарі радять не займатися різними методами самолікування, крім промивання шлунка та вживання активованого вугілля, адже отруєння грибами важко піддається лікуванню, тому не треба ускладнювати його іншими чинниками, а якнайшвидше звернутися до фахівців.
Щоб комарі не покусали…
Ліс є домом і для багатьох комах: ос, диких бджіл, шершнів. Якщо ви помітили гніздо або кількох представників одного з цих видів, краще триматися подалі від того місця. Дуже небезпечними є їхні численні укуси, особливо в голову, шию, обличчя. Передусім потрібно видалити жало, і робити це слід дуже обережно, щоб не розчавити отруйний мішечок. Місце укусу слід протерти тампоном, змоченим перекисом водню, а щоб запобігти швидкому всмоктуванню отрути, на місце набряку прикласти холод. Токсична реакція виникає, коли вжалять одночасно 4-5 або більше комах, а укус кількох десятків чи сотень комах для декого смертельний. Для людей, схильних до алергії, достатньо й одного укусу. При сильному почервонінні і набряклості в місці укусу, а також при укусах в шию, лице, язик – одразу варто прийняти протиалергічні засоби (лоратадин, діазолін), щоб запобігти набрякам та задусі. Найважчий ступінь алергічної реакції – анафілактичний шок.
Потерпілий непритомніє, у нього можлива зупинка серця і дихання. Тут урятувати життя може тільки негайно надана медична допомога.
Також у лісі дошкуляють комарі, проте від них можна захиститися спеціальними спреями. Комарі кусають не тих, у кого кров “солодка”, а тих, чий запах поту їм особливо до вподоби. Що менше запаху поту, то менша ймовірність укусів. Для комарів має значення і колір одягу – вони летять на світлий, а втікають від диму, особливо цигаркового.
Комарі полюбляють тих, у кого температура тіла на кілька десятих градуса вища за звичайну. Як правило, це люди, які багато їдять і не набирають ваги, жінки, нетверезі люди. При комариних укусах слід розчинити чайну ложку соди чи оцту у склянці теплої кип’яченої води та змочувати цим розчином місце укусу щогодини.
Якщо вкусила змія
Серед змій у нашому регіоні єдиною небезпечною для людини є гадюка звичайна. Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації з боку людини або ж якщо випадково наступили на неї, вона застосовує отруту. Гумові чоботи або черевики на ногах, штани з цупкої тканини, які не облягають щільно ноги, допоможуть залишитися неушкодженим.
Щоб не наразитися на зайву небезпеку, розсувайте зарості довгою палицею. Не пхайте руки у щілини чи руїни.
Місце для стоянки має бути без великої кількості тварин (мишей, птахів, ящірок), якими харчуються гадюки. Треба голосно тупати по землі, створюючи побільше вібрацій: змії підуть із такого місця.
Намети треба щільно закривати, не залишаючи жодної щілини, взуття і одяг забирати всередину. Краї намету слід притиснути до землі камінням, щоб змія не залізла під нього. Не спіть біля стінок палатки – змія може грітися теплом тіла людини ззовні і при найменшому русі вкусити.
Вранці обережно перевірте вміст пакетів, залишених біля намету, адже там може відпочивати змія. Пересуваючись уночі і в сутінках треба бути максимально обережним – більшість плазунів саме в цей період найбільш активна.
Якщо ж неприємностей уникнути не вдалося, одразу ж телефонуйте у службу швидкої допомоги за номером “103”, повідомте, хто ви, де перебуваєте, що саме і коли з вами сталося.
Насамперед потерпілого необхідно обмежити в рухах, щоб отрута не поширювалася по тілу. У перші хвилини дієвим засобом є відсмоктування з рани отрути з постійним її спльовуванням. Не можна цього робити тим, у кого є ранки чи пошкодження слизової губ або порожнини рота! У такому разі відсмоктувати отруту можна яким-небудь пристроєм на зразок шприца, гумової груші або навіть велосипедного насоса. Рятувальники радять у разі відсмоктування отрути постійно споліскувати ротову порожнину звичайною водою.
Якщо змія вкусила в ногу, необхідно прибинтувати її до другої ноги і, підклавши що-небудь під нижні кінцівки, злегка підняти їх. При укусі в руку необхідно зафіксувати її у зігнутому положенні. Спати в такому стані категорично заборонено.
Якщо виникає сильний біль або якщо в людини хворе серце чи виникла алергічна реакція, потрібно прийняти знеболювальний, заспокійливий, протиалергічний або серцевий засіб, адже зміїна отрута вражає нервову і серцево-судинну системи, а алергія може призвести до анафілактичного шоку.
У жодному разі не можна накладати джгут на кінцівку вище від місця укусу. Після його зняття продукти розпаду тканин отруять організм сильніше, ніж зміїна отрута.
Найефективнішим засобом боротьби з отрутою є полівалентна протизміїна сироватка, введена не пізніше ніж через 30 хв. після укусу. Але вводити її може і повинен лише медичний працівник, адже можливі алергічні реакції на сироватку.
Кортикостероїдні препарати (преднізолон, дексаметазон внутрішньовенно) хоча й пригнічують захисну реакцію організму, проте уповільнюють дію отрути. Велика кількість аскорбінової кислоти також захистить клітини від впливу токсинів.
Як поводитися під час грози?
Під час грози слід уникати відкритої місцевості. Але, ховаючись під деревами, не забувайте, що блискавка найчастіше вдаряє у найвищі з них. Отже, що менше деревце, то краще. Якщо ховається група осіб, краще присісти, не торкаючись до інших людей.
Для зменшення ймовірності ураження блискавкою тіло людини повинно мати якомога менше контактів зі землею. Найбільш безпечно буде присісти, ступні поставити разом, опустити голову і груди на коліна, руками охопити коліна. Можна сісти або стати на ізоляційний матеріал: дерево, дошку, камінь, намет, спальний мішок, мотузку, рюкзак.
Вода – хороший провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Слід подалі відійти від берега.
Дуже небезпечно під час грози розмовляти мобільним телефоном. Найкраще його вимкнути. Ба більше, вкрай нерозумно під час бурі перебувати поблизу ліній електропередач – електрика притягує блискавку.